کایروپراکتیک (Chiropractic)

 

 

اگر شما تصور می کنید که علم کایروپراکتیک یک علم جدید و نوین می باشد، در اشتباهید. باعث تعجب شما خواهد شد اگر بدانید که نخستین تصاویری که نشانگر درمان با دست manipulation ستون فقرات بودند در نقاشیهای ما قبل تاریخ روی دیوار غارهایی در point  le  merd در جنوب غربی فرانسه کشف شده اند. این تصاویر ممکن است نمایانگر روشهایی ابتدایی و ناشیانه و غیر تخصصی برای درمان ناراحتیهای ستون فقرات باشند، اما متعلق به سالهای bc 500،17 (قبل از میلاد مسیح) می باشند. چینی های باستان از روش درمان با دست manipulation در سالهای ac 2700 قبل از میلاد مسیح استفاده می کرده اند. در پاپیروسهای یونانی متعلق به سالهای 1500 قبل از میلاد مسیح می‌توان دستورالعمل درمان دردهای کمری را با روش مانوورهای مختلف روی پای بیمار، پیدا کرد.

Hippocrates یک پزشک یونانی بود که در سال 377 قبل از میلاد مسیح درگذشت. او بالغ بر هفتاد کتاب در مورد شفا و درمان نوشته و یکی از طرفداران و مبلغان درمان ستون فقرات با دست manipulation بوده است. او عقیده داشته که تنها طبیعت است که شفا دهنده می باشد و این بدن است که بایستی به درمان طبیعی خود بپردازد و در این میان وظیفه طبیب تنها اینست که هر سدی را که مانع این خود درمانی طبیعی شود را از سر راه بردارد. hippocrates بر این باور بوده که جوهر و خمیر مایه زندگی و توانایی شفای طبیعی بدن منتجه از یک روح و روان زنده و سالم            می باشد. این عقیده که به vitalism یا نیروی حیاتی شناخته می شود، در سایر نوشته های باستانی نیز دیده می شوند. در قرن بیستم، عقیده دیگری بنام innate  intelligence یا ذکاوت ذاتی جای باور vitalism (نیـروی حیـاتی) را گرفت. در یونـان بود که ابـزار و وسـایل ابتدایی برای تـراکشن ستون فقرات و تصحیح و درمان در رفتگیها ابداع شد.

 روشهای ابتدایی و اولیه manipulation (درمان با دست) در سراسر دنیا بکار می رفت تا زمانیکه Daniel  david  palmer  (D.D) روش دقیق و اختصاصی و درست تنظیم کردن (adjust) ستون فقرات را کشف کرد. بعدها پسر او barlett  Joshua  palmer  ( B.J ) روش قدیمی پدرش را به فلسفه، هنر و علم مدرن کایروپراکتیک که امروزه با آن آشنا هستیم، تغییر و توسعه داد. D.D palmer تصور می کرد که داروهای مورد استفاده معمول که حتی بنظر خیلی هم موثر بوده اند، تنها قادر بودند که در بسیاری موارد تنها علائم بیماری (نه علت) را درمان کنند و عوارض بسیاری برای بیماران داشته اند. او علاقه زیادی به یافتن علت اصلی بیماری و حذف و درمان آن از طریق روشهای طبیعی داشت.

D.D  palmer در انتاریوی کانادا در سال 1845 بدنیا آمد. وقتی که 20 ساله بود به ایالات متحده آمریکا رفت. در 18 سپتامبر 1895، D.D  palmer اولین روش درمانی تنظیم ستون فقرات (adjustment) خود را اجرا نمود. تأثیر روشهای درمانی او غالباً اعجاب آور بودند، بطوریکه باعث شد او به مطالعات خود در مورد آناتومی و فلسفه رجوع کند تا ارتباط حیاتی ما بین ستون فقرات و سلامتی را بیشتر و بیشتر درک کند. او فهمید که قادر است با تنظیم کردن ستون فقرات (adjustment)، جابجایی های ستون فقرات وbiomechanical  intersegmental  dysfanction  subluxation را که علت اصلی درد و شکایت بیماران می باشد را رفع کند. امروزه علم کایروپراکتیک، با تکیه دو اصل اساسی قابلیت فطری بدن در درمان خویش و توانایی دکتر کایروپراکتیک در تصحیح جابجایی ها (subluxation)، به رنج و درد بیماران پایان داده است. مبنای این علم بر پایه درمان طبیعی استوار بوده که در هیچ روش درمانی دیگری شناخته شده نمی باشد و این علم یکی از قویترین و موثرترین روش های شفابخش در دنیای امروز شناخته شده است.

بعد از D.D palmer، پسر او B.J که در سال 1881 بدنیا آمده بود، اعتبار زیادی در رابطه با گسترش و توسعه علم کایروپراکتیک کسب کرد و بعنوان نویسنده موفق و سخنران قابلی که هواداران زیادی در سراسر دنیا داشت، شناخته شد. او فلسفه، علم و هنر کایروپراکتیک را در زمانیکه چیزی بیشتر در یک ساختار متزلزل شناخته نمی شد به صورت یک حرفه تخصصی در آورد، بطوریکه در سالهای 1920 تعداد دانشجویان این رشته به 2000 نفر می رسیدند.

B.J palmer بعنوان یک فرد بحث برانگیز، رویایی رک و صریح، پر انرژی و متعصب و خود رأی شناخته شده بود و در حقیقت تمامی این صفات متناسب با شخصیت او بوده اند. هیچکس به اندازه او سفر نکرده، هیچکس به اندازه او قوانین جدیدی در جهت اثبات حقانیت این حرفه و تخصص معرفی نکرده است. در سال 1926، او به ریاست انجمن بین المللی کایروپراکتیک president of international chiropractic association  (ICA) انتخاب شد. او تا زمان مرگش در سال 1961 در این سمت باقی ماند.

 

هدف کایروپراکتیک (The  chiropractic  objective)

هدف اختصاصی کایروپراکتیک تصحیح در جابجایی های مهره ها subluxation و اختلال حرکتی سگمنتال bjomechanical  intersegmental  dysfunction (BID)  با روشی بی خطر و موثر می باشد. اصلاح در رفتگی تنها برای درمان بیمارانی که علائم درد و بیماری را نشان می دهند، در نـظر گرفته نمی شود، بلکه این روش در مورد هر بیماری که دچار subluxation مهره ها می باشد بکار می رود، علیرغم اینکه بیمار هیچگونه علائم بیماری و درد را نداشته باشد. این دکتر کایروپراکتیک است که وجود این subluxation را تشخیص داده و با تنظیم (adjustment) ستون فقرات و تصحیح این جابجایی به بدن در راه درمان خویش کمک می کند.

بر خلاف اطلاعات نادرستی که ممکن است در اختیار مردم گذاشته شده باشد، تنها وظیفه دکتر کایروپراکتیک (D.C) تنظیم کردن ستون فقراتی که از حالت طبیعی خارج شده است، نمی باشد. بلکه او با این کار به بدن توانایی طبیعی خود را برای درمان این اختلال biomechanical  intersegmental  dusfunchion  (BID)، باز می گرداند. در حین adjustment، مهره جابجا شده از حالت غیر طبیعی (گیر) خود خارج شده و اختلال عملکرد آن اصلاح می شود. ای تغییر حالت مهره باعث برانگیخته شدن قدرت طبیعی بدن در درمان خودش می شود. در این حالت است که مهره ها به حالت تراز طبیعی خود بازگشته اند. هدف نهایی درمان کایروپراکتیک اصلاح این جابجایی ها، یا به عبارت دیگر درمان اختلال حرکتی مهره ای (BID) می باشد. در حقیقت همین جابجایی های کوچک هستند که به ایجاد بیماری و ناخوشی منجر می شوند و ممکن است سیستم ایمنی ما را تضعیف کنند. ستون فقرات ما از 24 استخوان کوچک بنام مهره تشکیل شده است. هفت عدد از این مهره ها در گردن، دوازده عدد آنها در ناحیه پشت، پنج عدد در قسمت کمر قرار دارند. این مهره ها روی هم قرار گرفته اند بطوریکه اگر از جلو به این ستون نگاه شود، خط مستقیمی دیده می شود.البته خیلی بندرت افرادی یافت می شوندکه ستون فقراتشان کاملاً صاف و بدون انحنا باشد. در بیشتر مردم ستون فقرات انحنای بسیار جزیی به راسـت یا چپ دارد و حتی ممکن است یک یا چند مهره از حالت طبیعی خود پیچ خورده (twisted) و یا چرخیده (rotated) باشند.

 

 

 

بیماری یا عدم تعادل(disease  or  dis-ease)

 کلمه بیماری (disease) ترکیبی است از ((dis)) و ((ease)) پیشوند ((dis)) بمعنای «دور از» و ((ease)) بمعنای «حالت تراز» می باشد. بنابراین easedis را می توان عدم تعادل و هماهنگی در سیستم بدن معنا کرد. هنگامیکه در موسیقی هماهنگی harmony وجود نداشته باشد، آهنگساز ناچار است که نتها را طوری تنظیم (adjust) کند که یکدیگر را تکمیل کرده و بتوانند با هم هماهنگی لازم را داشته باشند. این درست همان اتفاقی است که در بدن پس از اصلاح و تنظیم جابجائی ها (subluxations) رخ می دهد، که همانا بازگرداندن هارمونی و هماهنگی در بدن است بر خلاف موسیقی، که در آن ناهمخوانی و ناهماهنگی بسرعت خود را نشان می دهد، در بدن انسان اثر آن در ابتدا واضح نمی باشد.

متأسفانه مشکل اساسی اینست که این اختلال و یا به عبارتی عدم تعادل و هماهنگی الزاماً با درد همراه نمی باشد و می تواند بدون علائم واضح سلامتی بدن را به مخاطره بیندازد. همین باعث خواهد شد که بتدریج سیستم ایمنی بدن دچار اختلال شده و توانایی زندگی سالم رفته رفته کاهش یابد.

دلایل این جابجایی ها (subluxations) بسیار زیاد هستند و اغلب غیر قابل اجتناب. این عارضه حتی ممکن است در هنگام تولد بوجود بیاید، خصوصاً اگر زایمان با مشکل مواجه شود و نیاز به استفاده از فور سپس باشد. در سالهای خطیر رشد و زمانیکه کودک نوپا می باشد و در حال یادگرفتن راه رفتن

دفعات زیادی زمین می خورد و همین ها می توانند مشکل ساز باشند. در سنهای بالاتر، این مشکلات می توانند در فعالیت های مختلف روزمره و همچنین در اثر ورزش بوجود بیایند.

در یک فرد بالغ، خیلی موارد می تواند باعث تضعیف ستون فقرات شده و در نتیجه آن subluxations بوجود بیاید. این موارد شامل حادثه های ورزشی، تصادفات رانندگی، زمین خوردگی، حالت غلط بدن، استرسهای احساسی و حتی حمل کیفها و ساکهای سنگینی در زندگی روزمره می باشد. اگر این موارد نادیده گرفته شوند و ستون فقرات بطور مرتب توسط دکتر کایروپراکتیک معاینه و کنترل نشود، درست مثل اینست که ما بیماری را به بدن خود دعوت کرده ایم و بدن خود را سهواً از پا انداخته ایم.

 

فلسفه کایروپراکتیک (The  philosophy of chiropractic)

 کلمه فلسفه بطور معمول تصویری از یونانی های باستان یا محققان و دانشمندان پیر در کتابخانه های پر گرد و غبار باستانی را به ذهن ما می آورد، در حالیکه (فلسفه سلامت)، علم زنده ای است که کیفیت زندگی را تحت تأثیر خود قرار می دهد. این فلسفه بما کمک می کند در مورد چگونگی رفتار با بدنمان تصمیمات درست و بجایی بگیریم.

در بیشترین موارد، پاسخ فرد به هر گونه علائم بیماری، مصرف قرصهای مختلف می باشد تا از شر درد خلاص شود. بطور مثال به محض برخورد با علائم سرماخوردگی، داروهای در دسترس مخصوص سرماخوردگی از داروخانه تهیه ومصرف می شوند. در صورت بالا رفتن وزن، فرد به سراغ قرصهای رژیم لاغری می رود، در صورت احساس خستگی و در حالت کم خـوابی بـاز هـم دارو مصرف می شود.

سیستم طبیعی بدن به صورتیست که هر مشکلی در داخل بدن بوجود بیاید، علامتی از قبیل درد، کهیر و... بروز می کند. در این حالت است که سیستم هشدار دهنده بدن بکار می افتد. درست مانند چراغ قرمز روی داشبورد ماشین شما، چنین علائمی به شما هشدار می دهند که زمان کنترل مکانیسم داخلی فرا رسیده است. در دنیای طب معمولاً به این هشدارها بوسیله روش رفع علامت، پاسخ داده می شود و نه رفع علت آن و عقیده آنان بر این است که بیرون، درون را مداوا می کند.

اگر شما دردی در ناحیه سر حس کنید، آیا بهتر نیست علت را بیابید و در صدد رفع آن بر بیایید یا فقط و فقط به سراغ داروهای ضد درد خواهید رفت. و تصور می کنید که مشکل بر طرف شده، صرفاً به خاطر اینکه علامت آن از بین رفته است. واقعیت اینست که سلامتی نشأت گرفته از درون انسان است. یک بدن سالم بطور طبیعی قادر به انجام هر کاری است که از عهده دارو بر می آید، با این تفاوت که بدن طبیعی عمل می کند و دارو، شیمیایی. علاوه بر این، بدن خود میداند که چه زمانی برای شروع پروسه درمانی مناسب می باشد و چه موقع باید پروسه درمانی متوقف شود و مرحله بعد از آن یعنی مرحله نگهداری (maintenance) رجوع شود. فلسفه کایروپراکتیک بر این فرض بنا نها شده است که دنیای هستی دارای نظم خاص خود می باشد و هیچ چیز در دنیای ما بی معنا و تصادفی و اتفاقی نیست. برای هر معلولی، علتی وجود دارد. ممکن است که ما همیشه قادر به یافتن علت نباشیم، چه رسد به درک آن، اما آنچه مسلم است هیچ چیزی تنها شانسی و بدون علت اتفاق نمی افتد. ما این را باور داریم که در دنیای هستی یک نظم هوشمندانه حاکم می باشد. یک نیروی راهنما در تمام امور هستی وجود دارد و بطور حتم این نیرو در بشر نیز یافت می شود و تنها بخاطر وجود چنین قدرت هوشمندانه ای است که ما قادر به ارائه هستی و زندگی در این دنیا می باشیم. بدون آن، سیاره ما تلی از بقایای سنگها و صخره ها می بود.

حال باید این را بدانیم که چنین اصلی معلول یک ایمان کورکورانه یا عقیده مذهبی دانشمندان، فیلسوفها و کایروپراکتورها نمی باشد، بلکه بر اساس شواهد فیزیکی تجربه شده در دنیای واقعی ما استوار می باشد. به پیرامون خود نگاه کنید. آیا این دنیای هستی می تواند معلول علتهای تصادفی و شانسی باشد؟ چطور بال پرندگان به این کاملی و زیبایی برای پرواز طراحی شده، با تمام جزئیات مربوط به آن. آیا اینکه ریشه های گیاهان به سمت پائین و ساقه و برگهای آنها بسمت بالا رشد می کنند، یک رویداد اتفاقی است؟ اگر دنیای هستی واقعاً اتفاقی بود حداقل چند گیاه یافت می شد که ریشه خود را به بالا می فرستاد و ساقه و برگهای خود را در خاک مدفون می کرد. خورشید فقط بعضی روزها بطور اتفاقی طلوع می کرد و ما نمی توانستیم از دوباره اتفاق افتادن هیچ پدیده ای اطمینان داشته باشیم. تصور اینکه دنیای هستی بدون هیچ کنترل هشیارانه ای در عملکرد می باشد. مانند اینست که قبول داشته باشیم اهرام ثلاثه مصر در اثر یک حادثه اتفاقی ریزش سنگ بوجود آمده اند.

هوش ذاتی که در نهاد و بنیاد هستی پیدا می شود. هنگامی که برگهای یک گیاه بسوی نور خورشید می چرخند یا وقتی که یک پرنده تا زمانی که جوجه هایش از تخم بیرون بیایند، روی آنها می نشیند و یا زمانیکه که بدن انسان می داند که برای درمان و شفای خویش چه کند، قدرت واقعی هوش فطری دنیای هستی نمایان می شود. این هوش وذکاوت انسانی است که میتواند اهرام ثلاثه را بسازد. لازمه خلق و نگهداری عجایب طبیعی که پیرامون ما را فرا گرفته اند، حتی ذکاوتی بالاتر از این است در این همان هوش جهانی و دنیای هستی می باشد. درک چنین مفهومی برای ما انسانها مشکل می باشد و قادر نیستیم بفهمیم که این قدرت از کجا پدید آمده و چگونه عمل می کند. تنها چیزی که ما به آن اطمینان کامل داریم اینست که چنین چیزی بنام هوش فطری دنیای هستی بایستی وجود داشته باشد و در غیر اینصورت هیچ چیز دیگر وجود خارجی نخواهد داشت. این هوش فطری است که راهنمای ما در زمینه تطبیق با محیط افراد همان باشد و بدین وسیله است که قادر به ادامه حیات هستیم. این همان قدرتی است که برگهای یک گیاه کنار پنجره را بسوی نور می چرخاند. این گیاه را جابجا کنید و دوباره شاهد حرکت برگها بسوی نور خواهید بود. این شما نیستید که به گیاه می گوئید چه کند، این خود گیاه است که می داند برای ادامه حیاتش به نور نیاز دارد و این هوش فطری گیاه به او می گوید. طپش قلب، هضم غذا، دفع مواد زائد، نبود گلبولهای سفید با عفونت در بدن همه و همه توسط این هوش فطری هدایت می شوند. اینها هیچکدام به یک نوزاد تعلیم داده نمی شوند. هوش فطری شما در حقیقت سازنده بدن سالم شماست، اگر وسایل کافی مثل انرژی یا مواد لازم برای این سازنده فراهم نباشد، سلامت بدست نخواهد بود.

 

جابجائی مهره ها یا اختلال حرکتی بین مهره ای (vertebral  subluxation  or  biomechanical  intersegmental  dysfunction)

در دنیای ما، عملکرد بدن انسان همیشه به بهترین نحو ممکن نمی باشد. مغز به سلولهای بدن پیام می فرستد و به آنها دستور می دهد که در نقاط معین بدن چه اعمالی باید صورت گیرد.این پیام ها در سیستم پیچیده ای از اعصاب منتقل می شوند. در راه انتقال آنها می توانند تداخل کنند یا ممکن است مسیر انحرافی را طی کنند و یا در طی مسیر دچار کندی سرعت شوند و یا حتی راه خود را گم کنند. بیشتر این تداخلات در طول ستون فقرات رخ می دهد که در حقیقت مرکز فرماندهی سیستم اعصاب می باشد.

تمامی اعصاب که از مغز خارج می شوند در طول کانال ستون فقرات که از مهره ها تشکیل شده اند. رد می شوند. در طول مسیرشان شاخه های اعصاب از سوراخهایی که در طول ستون فقرات وجود دارند خارج می شوند تا به مقصد نهایی خود برسند. گاهی اوقات یک یا چند مهره ممکن است از جای خود جابجا شده که ما این عارضه را subluxations  یا (BTD) می نامیم. هنگامی که این جابجایی مهره اتفاق می افتد روی راه عبور عصب اثر گذاشته و آنرا تنگ می کند و در نتیجه جریان عصبی باعث می شود که بدن پیام درست را از مغز دریافت نکرده و کارایی نرمال خود را از دست بدهد. بطور مثال وقتیکه یک ویروس بیماری زا به بدن حمله می کند، هوش فطری و ذاتی بدن شروع به فعالیت کرده و خود را برای مبارزه آماده می سازد و این اغلب به معنای اینست که در بدن درجه حرارت بالا می رود که تب بتواند به جنگ این متجاوز برود. اگر چنانچه اعصاب تحت فشار بوده و انتقال پیام عصبی دچار اختلال باشد و بدن کارائی لازم را دارا نباشد، توانائی بدن برای مبارزه با عفونت تضعیف خواهد شد.

 

 

مشاوره کایروپراکتیک  (Chiropractic  consultation)

معمولاً ویزیت اولیه دکتر کایروپراکتیک علاوه بر مشاوره و معاینه کامل ستون فقرات می باشد. دکتر کایروپراکتیک از ناحیه ستون فقرات شما معاینه کامل بعمل می آورد تا قادر باشد اختلالات بایومکانیکی یا جابجائی ها subluxations  را تشخیص دهد.

ممکن است برای تشخیص کاملتر از وسایل و متدهای مختلفی استفاده شود. تمامی این تکنیکهای مختلف معاینه که توسط دکتر کایروپراکتیک استفاده می شود بدون خطر، درد و عوارض می باشد.

علائم اختلالات بیومکانیکی و نامیزانی و کجی ستون فقرات در رادیوگرافی نمایان می شوند، در حالیکه ضایعات بافتها، اعصاب عضلات و دیسکها می توانند دیده نشوند. برای تشخیص بیشتر از MRI، ترموگرافی، E.M.G و سی تی اسکن، نیز استفاده می شود.

 

گزارش یافته ها (Report  of  findings)

پس از معاینه کامل، دکتر کایروپراکتیک تشخیص خود را به شما ارائه خواهد داد. در صورت داشتن عارضه بیومکانیکی و یا جابجائی subluxation دکتر آنرا با شما در میان گذاشته و میزان و خامت آنرا نیز توضیح خواهد داد.

دکتر شما در مورد چگونگی عارضه با شما صحبت کرده و برنامه درمانی که لازم می باشد را برایتان طراحی خواهد کرد. این برنامه درمانی می تواند شامل تنظیم ستون فقرات، ورزشهای مخصوص و یا تغییر در سیستم روزمره زندگی باشد.

کار دکتر کایروپراکتیک درمان علائم نمی باشد بلکه وظیفه آنها یافتن علت بیماری که همان جابجائی subluxation است و اصلاح آن می باشد.

/ 0 نظر / 18 بازدید