اسهال در کودکان

 

  بیشتر انواع اسهال در کودکان کوتاه مدت است،توسط یک ویروس ایجادمی شود، و خودبخود خوب می شود.شیر خواران و کودکان  کم سن (کمتر از 3 سال) سریع دچار کم آبی شده ،لذا باید به دقت تحت نظر گرفته شوند.در صورتی که  نوزاد(زیر سن 3 ماهگی) دچار اسهال شود یا اسهال در شیرخواران  بزرگتر و کودکان برای 2 روز یا بیشتر ادامه یابد ،از همان ابتدا مسأله را با متخصص اطفال در میان بگذارید.

  مطمئن شوید کودک مقادیر کافی مایعات دریافت کند.اغلب موارد متخصص اطفال شما مایعات حاوی الکترولیتها  مثل ORS را توصیه می کند.دستورات پزشک را دنبال کنید.اگر مشغول مراقبت هستید،پزشک احتمالاً توصیه می کند مراقبت خود را ادامه داده و مایعات اضافی مصرف کنید.

  در صورتی که  نشانه های کم آبی وجود دارد با  متخصص اطفال خود به هر شکل تماس بگیرید.اگر شیرخوار علائم کم آبی متوسط تا شدید پیدا کرد باید فوراً  معاینه شود.

  نشانه های کم آبی خفیف:چشمان خشک و گریه با اشک کم یا بدون اشک

 

·               خشکی خفیف دهان

·               خیس شدن پوشک کمتر از حد معمول

·               فعالیت کمتر از طبیعی یا بی قراری

 

  نشانه های کم آبی متوسط

 

·               ظاهر چشمها فرورفته

·               لختی یا بیحالی

·               پوست خشک به نظر می رسد  و حالت ارتجاعی ندارد

 

  نشانه های کم آبی شدید

 

·               فونتانل فرورفته در شیر خواران(محل نرم روی سر)

·               عدم دفع ادرار در عرض 6 ساعت

·               زمانی که پوست  بین انگشتان فشار داده شود ،قادر به بازگشت به حالت اولیه نیست

·               بیحالی شدید یا حتی بی هوشی

 

علل اسهال

  اسهال در کودکان و شیرخواران علل متفاوتی دارد؛شامل بیماری،عفونت،حساسیت غذایی،آنتی بیوتیکها و مصرف زیاد میوه یا آب میوه.اسهال ممکن است با آنچه کودک می خورد یا می نوشد بدتر شود.برخی انواع اسهال ممکن است با تغییر رژیم غذایی بهبود یابد.

 

 

توصیه ها

 

  در بیشتر موارد ،شما باید تغذیه  شیرخواریا  طفل را بطور معمول ادامه دهید.زمانی استراحت دادن به دستگاه گوارش درمان  معمول بود،ولی امروزه اعتقاد بر این است که تداوم تغذیه، اسهالی را ایجاد می کند که راحتتر درمان می شود.بیشتر کودکان  قادر هستند با افزایش دریافت غذای مصرفی ،مواد مغذی دفعی از راه اسهال را جبران کنند.

  برای شیرخواران ،شیر مادر یا شیر خشک تقریباًهمیشه باید ادامه یابد.

  بسیاری کودکان دچار عدم تحمل لاکتوز  خفیف و موقتی می شوند.مصرف مواد لبنی ممکن است اسهال را طولانی تر کند،ولی در عوض بازگشت به تغذیه عادی سریعتر صورت می گیرد.کودکانی که غذای جامد مصرف می کنند می توانند تا زمانی که قادر باشند، آنرا ادامه دهند.

  اشتهای طبیعی اغلب آخرین چیزی است که پس از بیماری باز می گردد،و در مورد کودکان باید زمان کافی  به آنها داده شود تا به عادتهای طبیعی تغذیه برگردند.هیچ غذای اختصاصی برای اسهال توصیه نشده،اما کودکان معمولاً غذاهای بی مزه را بهتر تحمل می کنند.مواد حجم افزا مثل نشاسته،میوه های تازه و سبزیجات به سفتی مدفوع کمک می کنند.آب میوه ها مدفوع را شل می کنند.

  مصرف مایعات بسیار مهم است زیرا کودک مبتلا به اسهال به راحتی دچار کم آبی می شود.کم آبی یک حالت خطرناک در شیرخواران و کودکان کم سن است.مایعات از دست رفته باید جایگزین شوند.جایگزینی مایعات (هیدراسیون)از راه نوشیدن برای همه کودکان، بجز آنهایی که شدیداًکم آب هستند یا قادر به تحمل مایعات نیستند ،بکار می رود.

  برای اکثر کودکان ،هر مایعی که در حالت طبیعی می نوشند باید به حد کافی باشد.مقدارزیاد آب به تنهایی،در هر سنی ممکن است خطرناک باشد،زیرا آب دارای هیچ نوع قند یا الکترولیتهای اساسی،مثل سدیم نمی باشد.محلولهای رهیدراسیون اختصاصی شامل رهیدرالیت و محلول رهیدراسیون خوراکی سازمان بهداشت جهانی است. و

  بستنی یخی یا ژله منابع خوبی از مایعات هستند،بویژه اگر کودک استفراغ می کند .با این روش می توانید مقدار زیادی مایعات را به آرامی به کودک بدهید،و از انباشته شدن معده جلوگیری کنید.این مسأله بخصوص اگر معده با یک عفونت تحریک شده باشد مهم است.

  برای بیشتر کودکان ،نوشیدن مایعات اضافی کافیست،ولی گاهی لازم است مایعات  داخل وریدی تجویز شود(IV).مایعات تجویزی داخل وریدی سریعتر کم آبی را تصحیح می کنند.

برای برخی کودکان ،بازگشت به تغذیه معمول سبب عود اسهال می شود.این امر به دلیل مشکل اندک لوله گوارشی برای جذب غذاهای عادی است.این نوع اسهال معمولاً از لحاظ خصوصیات بااسهال ایجادی حین یک بیماری واقعی متفاوت است،طوریکه معمولاً خفیف بوده وتا زمانی که هیچ علامت دیگری وجود نداشته باشد نیازمند درمان نیست .

  اسهال ناشی از آنتی بیوتیکها را می توان با خوراندن ماست بصورت  کشت زندۀ فعال  برطرف کرد. اگر اسهال ادامه یابد،با پزشک خود جهت تغییر یا قطع آنتی بیوتیک مشورت کنید.بدون مشورت با پزشک کودکتان هرگز درمان آنتی بیوتیکی را قطع نکنید.

  با پزشک خود تماس بگیرید اگر:

 

·               اسهال شدید است یا بیش از 2-3 روز طول کشیده است.

·               اسهال حاوی خون یا موکوس باشد.

·               اسهال عود کند ،یا کودک کاهش وزن داشته باشد.

·               کودک علائم کم آبی داشته باشد(سریع تماس بگیرید).

·               اسهال با استفراغهای متعدد،تب یا درد شکمی همراه باشد.

·      اسهال یک هفته بعد از مسافرت ایجاد شود(این نوع اسهال ممکن است بعلت باکتری ها یا انگلها باشد و نیازبه درمان داشته باشد).

 

  دارو ممکن است توسط پزشکتان  برای کمک به کنترل اسهال تجویز شود.داروهای بدون نسخه ممکن است برای اسهال نامؤثر یا خطرناک باشند.قبل از مصرف داروهای بدون نسخه با پزشکتان تماس بگیرید

http://www.irancliniconline.com 

/ 0 نظر / 21 بازدید