نمک ‌کمتر، زندگی بهتر

نمک نه‌تنها مزه غذاهاست بلکه فواید زیادی هم دارد، اما اگر مصرفش کنترل نشود برای همه اعضای خانواده دردسرساز می‌شود.
برای بزرگ‌تر‌ها ضررش به افزایش فشار خون و عوارض آن برمی‌گردد و برای بچه‌ها هم همین که به غذای پرنمک عادت کنند، یعنی چند گام به‌سوی فشار خون در بزرگسالی نزدیک‌تر شده‌اند.
محققان در مورد فواید نمک می‌گویند، این ماده به طور طبیعی خلق و خوی افراد را بهبود می‌بخشد و مصرف مقدار مناسب آن می‌تواند برای روحیه مفید باشد.
نمک می‌تواند به عنوان یک ماده طبیعی ضدافسردگی عمل کند، اما از طرفی کارشناسان هشدار داده‌اند که مصرف زیاد نمک باعث افزایش فشار خون می‌شود و خطرناک است.
بدن برای کار کردن به سدیم نیاز دارد که در ترکیب با کلرید، نمک را تشکیل می‌دهد اما مصرف این ماده باید در حد متعادل و بدون زیاده‌روی باشد، چون خوردن زیاد نمک باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود و در نتیجه خطر سکته مغزی و حمله قلبی افزایش می‌یابد. بر همین اساس آژانس استانداردهای غذایی انگلیس اعلام کرده است که هر فرد بزرگسال به طور متوسط نباید بیشتر از 6 گرم در روز نمک مصرف کند.
جالب است بدانید حدود سه‌چهارم از نمکی که وارد بدن ما می‌شود از طریق مصرف غذاهای آماده و حاضری است که در سوپرمارکت‌ها و رستوران‌ها سرو می‌شوند.

فشار خون چیست

فشار خون بالا یعنی این که خون به دیواره رگ‌ها بیش از حد معمول فشار آورد. البته عوارض آن به سادگی این تعریف نیست و به همین دلیل است که به فشار خون بالا، قاتل خاموش می‌گویند.
این قاتل خاموش تا زمانی که صدمات ایجاد شده توسط آن در بدن نمایان نشود، هیچ نشانه یا علامتی ندارد. به مرور زمان‌ شدیدتر شدن این عارضه ممکن است باعث مسدود، باریک و ضعیف‌تر شدن رگ‌ها شود. این مساله باعث لخته شدن خون می‌شود که ممکن است به قلب و رگ‌ها، کلیه‌ها و شبکیه چشم صدمه وارد کند.

علائم فشار خون

فشار خون طبیعی به فشار کمتر از 80/120 میلی‌متر جیوه گفته می‌شود. به طور کلی فشار خون پایین‌تر بهتر است ولی اگر خیلی پایین باشد، باید با پزشک مشورت شود.
اگر فشار خون ماکزیمم شما مساوی یا بیشتر از 140 میلی‌متر جیوه یا فشار خون مینیمم شما 90 یا بالاتر باشد، مبتلابه فشار خون هستید که می‌تواند به بسیاری از اعضای بدن آسیب وارد کند. فشار خون بالا، کار قلب را افزایش می‌دهد که به مرور زمان باعث بزرگی و ضعیف‌تر شدن قلب می‌شود، علاوه بر این احتمال سکته مغزی و آسیب کلیه‌ها را هم افزایش می‌دهد.
اگر احساس سردرد، تهوع، استفراغ یا اختلالات بینایی دارید و اتفاقا سنتان هم در دوران میانسالی است، با این علائم احتمال این که شما فشار خون بالا داشته باشید‌ زیاد است.
فشار خون پایین هم یعنی کم شدن فشاری که خون را در رگ‌ها به سمت قلب و مغز و سایر اعضای داخلی بدن می‌رساند که باعث سرگیجه و منگی می‌شود، البته عوارض و خطرات فشار خون بالابه مراتب بیشتر است.

فشار خونتان را کنترل کنید

یک جراح قلب و عروق با بیان این که افراد بالای 65 سال، بیشتر در معرض خطر ابتلا به پرفشاری خون هستند، می‌گوید: از آنجا که این بیماری هیچ علامت و نشانه‌ای ندارد، خطر ابتلا به سکته‌های مغزی، نارسایی کلیوی و قلبی و از بین رفتن بینایی را در این افراد افزایش می‌دهد.
دکتر جعفری ادامه می‌دهد: فشار خون به علت فشاری که از طرف خون بر سطح داخلی رگ‌های بدن وارد می‌شود، می‌تواند فرد را دچار افزایش خون شریانی کند.
او معتقد است: در بیش از 90 درصد موارد، علت شناخته شد‌ه‌ای برای پرفشاری خون وجود ندارد، اما با افزایش سن، خطر بروز فشار خون بیشتر می‌شود.
دکتر جعفری با اشاره به تاثیر منفی سیگار کشیدن بر پرفشاری خون، به ایسنا می‌گوید: مواد شیمیایی موجود در تنباکو باعث تنگ شدن دیواره رگ‌ها و آسیب به دیواره شریان‌ها شده و هر چه قطر رگ‌ها کمتر شود، فشار خون بیشتر می‌شود.
وی خاطرنشان می‌کند: در بعضی از افراد، پرفشاری خون در مراحل اولیه به صورت علائمی چون سردرد، سرگیجه و خون دماغ ظاهر می‌شود اما در بیشتر کسانی که فشار خونشان بالاست، حتی در مراحل پیشرفته بدون علامت است.
به گفته او، درگیری رگ‌های مغز بر اثر افزایش فشار خون می‌تواند باعث بروز سکته مغزی، گشاد شدن رگ‌های قلب، نارسایی قلبی و در نهایت کاهش و از بین رفتن بینایی شود.

فشار خون، نمک زندگی نیست

با وجود این که 90 درصد موارد ابتلابه فشار خون ناشناخته بوده و فقط در 10 درصد از موارد‌ پزشکان امکان تشخیص دارند، اما موارد مشخصی وجود دارد که از فاکتور‌های اصلی ابتلابه فشار خون و بیماری‌های قلبی و عروقی است.
تغییر فرهنگ تغذیه خصوصا افزایش مصرف فست‌فودها، مصرف دخانیات، کم‌تحرکی، استرس‌ها و اضطراب‌های زندگی صنعتی از عوامل موثر در شیوع و کاهش سن ابتلابه فشار خون هستند.
به اعتقاد پزشکان، نمک موجود در غذا‌های کنسروی و برخی فست‌فودها بسیار بیشتر از نیاز معمول است که این عامل می‌تواند در ابتلا و خطرات و عوارض ناشی از افزایش فشار خون موثر باشد.
پزشکان تاکید می‌کنند که پیشگیری از ابتلابه فشار خون، منوط به سبک زندگی درست است.
سبک زندگی سالم، یعنی دوری از دخانیات، توجه به فرهنگ غذایی سالم مثل مصرف کنترل شده نمک و چربی‌ها، ورزش، کاهش اضطراب و استرس، کنترل وزن و جلوگیری از چاقی.

 

www.jamejamonline.ir

/ 0 نظر / 6 بازدید