علائم دیابت پنهان

علائم دیابت پنهان

گرچه دیابت پنهان معمولا علائمی ندارد،

 با این حال ممکن است علائمی همچون تشنگی غیرعادی، تکرر ادرار، تاری دید و خستگی زیاد نیز در آن مشاهده می شود. علاوه بر این، از روی آزمایش قند خون هم می توان دیابت پنهان را تشخیص داد.

 

» چه افرادی باید برای تشخیص دیابت پنهان آزمایش دهند؟Prediabetes_Elderly

 • افرادی که بالای 45 سال سن دارند
 • افرادی که در آنها خطر ابتلا به دیابت نوع 2 وجود دارد
 • افرادی که دچار اضافه وزن یا چاقی هستند یعنی کسانی که BMI یا نمایه توده بدنی بالای 25 دارند
 • افرادی که در گذشته تست تحمل گلوکز غیر طبیعی یا قند ناشتای مختل داشته اند ( به جداول زیر مراجعه کنید )
 • زنانی که به دیابت دوران حاملگی مبتلا بوده اند یا صاحب فرزندی با وزن بیش از 4 کیلوگرم شده اند
 • افرادی که مشکلاتی از قبیل کلسترول و تری گلیسیرید بالا، HDL بالا وLDL پایین، افزایش وزن در ناحیه شکم، فشار خون و مقاومت به انسولین هستند
 • افرادی که به سندرم تخمدان کیست دار( PCOS ) مبتلا هستند

 

 

» روش تشخیص دیابت پنهان

پزشک شما برای تشخیص دیابت پنهان معمولا دو نوع آزمایش را تجویز می کند؛ آزمایش قند خون ناشتا( FPG ) و تست تحمل گلوکز ( OGTT. در جریان این آزمایش، قند خون شما پس از 8 ساعت ناشتا بودن مورد اندازه گیری قرار می گیرد. این آزمایش چگونگی متابولیسم گلوکز در بدن و اینکه آیا این متابولیسم به درستی صورت می گیرد را نشان می دهد. درصورتی که این آزمایش نشان دهنده قند خون غیر طبیعی باشد، شما دارای" گلوکز ناشتای مختل" بوده که این عامل نشان دهنده دیابت پنهان می باشد.

وضعیت نتیجه آزمایش قند خون ناشتا ( FPG ) طبیعی کمتر از mg/dl 100 دیابت پنهان بین  100 تا 125 mg/dl دیابت بیشتر از mg/dl 126 در دو یا چند آزمایش متوالی

زمایش دیگری که ممکن است پزشک برای شما تجویز کند، تست تحمل گلوکز خواهد بود. در جریان این آزمایش قند خون شما ابتدا به صورت ناشتا و سپس 2 ساعت بعد از نوشیدن محلولی حاوی گلوکز بالا، اندازه گیری می شود. اگر قند خون شما 2 ساعت بعد از نوشیدن این محلول به میزانی غیر طبیعی بالا باشد، شما دارای" تحمل گلوکز مختل" بوده که این عامل نشان دهنده دیابت پنهان می باشد.

وضعیت تیجه تست تحمل گلوکز ( OGTT ) طبیعی کمتر از mg/dl 140 دیابت پنهان بین  140 تا 199 mg/dl دیابت بیشتر از mg/dl 200

 

» چرا تشخیص و درمان دیابت پنهان اهمیت دارد؟

در صورتی که علائم دیابت قبل از ابتلای فرد به بیماری، تشخیص داده شود، می توان از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری نموده و خطر بوجود آمدن عوارض دیابت از جمله مشکلات عروقی را در فرد کاهش داد.
تحقیقاتی که اخیراً بر روی یک عده از افراد مبتلا به دیابت پنهان انجام گرفته حاکی از این است که تغییراتی در شیوه زندگی مثل ورزش کردن، رعایت رژیم غذایی صحیح، کاهش وزن و نیز درمان بوسیله دارو های پایین آورنده قند خون می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در این افراد به میزان % 60 کاهش دهد. علاوه بر این، تغییر در شیوه زندگی از طریق افزایش فعالیت بدنی و کاهش دادن وزن نقش موثرتری نسبت به استفاده از دارو در کاهش خطر ابتلای فرد به دیابت نوع 2 خواهد داشت. در بیشتر موارد، در صورت تشخیص زود هنگام دیابت پنهان، می توان قند خون بالای فرد را به حا لت طبیعی باز گرداند.

 

» راه درمانPrediabetes_Exercise

 • از رژیم های غذایی که برای قلب مفیدند استفاده کرده و وزن خود را کا هش دهید. فراموش نکنید که کاهش دادن وزن به میزان % 10- 5 بسیار کارساز خواهد بود.
 • 5 روز در هفته، هر روز به مدت30 دقیقه ورزش کنید. می توانید این زمان را به سه بخش 10 دقیقه ای تقسیم کنید. برای شروع می توانید از ورزش مورد علاقه تان شروع کنید.
 • ساده ترین نوع ورزش پیاده روی سریع است.
 • از کشیدن سیگار بپرهیزید.
 • اگر فشار خون یا چربی خون بالا دارید، برای معالجه آنها به پزشک مراجعه کنید
/ 0 نظر / 263 بازدید