آنفلوانزا و تماس مستقیم با پرندگان

      جدیدترین مرگ ناشی از آنفلوانزا به علت تماس مستقیم با پرندگان                       مسئولان بهداشتی چین برای کاستن از نگرانی ها درباره شیوع آنفلوآنزای پرندگان در بین انسانها اعلام کردند که جدیدترین مورد مرگ ناشی از این بیماری بر اثر انتقال این ویروس از یک فرد به دیگری نبوده است.              

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از خبرگزاری رویترز، مسئولان بهداشتی چین پیشتر گزارش داده بودند: یک راننده اتوبوس ۳۹ ساله در استان شن ژن در جنوب این کشور که به ویروس آنفلوآنزای پرندگان مبتلا شده بود، روز ۳۱ دسامبر جان خود را از دست داد که اولین مورد گزارش ابتلای انسان به این بیماری در ۱۸ ماه گذشته به شمار می رود.

 

مرکز پیگیری و مبارزه با بیماری ها در استان شن ژن چین دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: ویروس این فرد مبتلا مشابه ویروس H۵N۱ است که پیشتر در یک مرغابی در چین مشاهده شده بود و این امر نشان می دهد که این فرد به احتمال زیاد از طریق تماس مستقیم با یک پرنده به این بیماری دچار شده است.

 

این بیانیه در تلاش برای کاستن از نگرانی ها افزود: ویروس هنوز بین انسانها شیوع نیافته است و راننده اتوبوس به احتمال زیاد در تماس مستقیم با پرندگان به این ویروس مبتلا شده است.

 

مرکز مراقبت های سلامتی هنگ کنگ روز دوشنبه اعلام کرد: ساختار ویروس این فرد به طور کامل نظیر همان ویروسی است که اخیراً در پرندگان در هنگ کنگ مشاهده شده بود و بررسی این ویروس نشان می دهد می توان با داروی "آمانتادین" که یک داروی ضد ویروسی شناخته شده است، به مقابله با آن پرداخته و فرد را درمان کرد.

 

بر پایه این گزارش، این راننده ساکن استان شن ژن چین اخیراً از طریق مرز از هنگ کنگ وارد چین شده بود و روز شنبه بعد از یک هفته بستری بودن در بیمارستان به خاطر تب ویروسی جان خود را از دست داد.

 

ویروس آنفلوآنزای H۵N۱ معمولاً پرندگان را مبتلا می کند اما از پرنده به انسان نیز منتقل می شود. پژوهشگران نگران هستند که این ویروس جهش یافته و به سادگی بین انسانها شیوع پیدا کند.

 

شیوع آنفلوانزای پرندگان به ظاهر از خاوردور شروع شد و به تعدادی از کشورها سرایت کرده و هزاران قطعه طیور و پرنده را آلوده کرد.

 

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که از سال ۲۰۰۳ میلادی تاکنون ۳۳۱ نفر به خاطر مبتلا شدن به آنفلوآنزای پرندگان جان باخته اند.

 

جهان از سال ۲۰۰۶ میلادی شاهد شیوع ویروس آنفلوآنزای پرندگان بود اما این بیماری در بیش از ۶۳ کشور از بین رفت.

 

این در حالی است که موارد این ویروس همچنان در کشورهای چین، مصر، بنگلادش، هنگ کنگ، اندونزی، ویتنام و هند مشاهد می شود.

/ 0 نظر / 6 بازدید