غذا های رژیمی

 

 

 

دسر برای افراد رژیمی


اگر به قصد کم کردن وزن یا حفظ سلامتی مدتی است که یک رژیم غذایی کم چربی را رعایت می کنید حتماً جای خالی انواع دسر و شیرینی را در این رژیم غذایی احساس کرده اید. به خصوص اگر از آن دسته افرادی باشید که حاضرند به جای غذا نیز شیرینی بخورند، در این صورت صرف نظر کردن از این خوراکی های خو ش طعم و اغلب خوش ظاهر یکی از سخت ترین تبعات رعایت رژیم غذایی کم چربی برای شما خواهد بود. اما خوشبختانه امروزه متخصصین تغذیه با کمک سرآشپزهای ماهر موفق به خلق دسرهایی شده اند که ضمن آنکه از طعمی رضایت بخش و خوشایند برخوردارند با حداقل میزان قند و بدون چربی تهیه می شوند. این دسرها رویای بسیاری از دوست داران شیرینی جات را در خلال رژیم های لاغری و کم چربی متحقق کرده اند. هم عصران ما آنقدر خوش شانس هستند که حتی می توانند از سوپرمارکت ها بستنی یا نوشابه رژیمی تهیه کنند. در برخی از کشورها انواع کیک و بیسکویت رژیمی نیز به صورت آماده در فروشگاه ها عرضه می شوند اما اشکال این محصولات در این نکته است که اغلب یا فقط بدون قند هستند و در عوض از میزان قابل توجهی چربی برخوردارند یا بالعکس کم چربی بوده اما محتوی مقدار بیشتری قند هستند.

 حال آنکه با مطالعه کتاب های آشپزی مخصوص غذاهای رژیمی و کم چربی می توانید غذاها و دسرهای مختلف و متنوعی را تهیه کنید که از همه مواد تشکیل دهنده آنها اطلاع دقیق دارید. در این گونه کتاب های آشپزی بیشتر سعی شده به جای موادی مانند آرد سفید از آردهای سبوس دار که کمتر چاق کننده هستند و از میزان قابل توجهی فیبر برخوردارند و یا انواع میوه ها به جای موادی مانند خامه و تخم مرغ استفاده شود و اغلب قند و شکر تصفیه شده را نیز با مواد شیرین طبیعی مثل کشمکش و خرما جایگزین می کنند

 در دستور تهیه این نوع دسرها ماست و شیرکم چربی جای ماست های خامه ای و شیرهای حاوی خامه کامل را می گیرند و به این ترتیب در مجموع کالری دریافتی از مصرف این دسرها ناچیز و قابل مقایسه با یک قطعه کیک خامه دار معمولی نخواهند بود. در اینجا دستور تهیه یکی از این دسرهای هوس انگیز، کیک شکلاتی را ملاحظه می کنید که بدون استفاده از کره و روغن و با حداقل میزان قند تصفیه شده ممکن تهیه می شود.


• کیک شکلاتی رژیمی با خرما و گردو


مواد لازم:۱۵ گرم یا یک قاشق سوپخوری گردوی خرد شده، ۲۵ گرم یا ۲ قاشق سوپخوری خرمای پوست و هسته گرفته و خرد شده، ۱ عدد تخم مرغ کامل به علاوه یک عدد سفیده تخم مرغ، نصف قاشق چایخوری وانیل، ۲ قاشق سوپخوری سر خالی پودر قند، ۲۰ گرم یا ۳ قاشق سوپخوری آرد سبوس دار (مانند آرد نان سنگک)، ۱ قاشق سوپخوری پودر کاکائو، ۲ قاشق سوپخوری شیر کم چربی.


فر را روشن کنید و روی ۱۸۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید. داخل یک قالب کیک کوچک را کمی چرب کنید و یک قطعه کاغذ روغنی به اندازه ته قالب بریده در آن قرار دهید. خرما و گردوهای خرد شده را با هم مخلوط کرده و روی کاغذ روغنی داخل قالب به صورت لایه ای یکنواخت بریزید. زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جدا کنید. زرده را با وانیل و پودر قند در یک ظرف کوچک گود بریزید و با همزن برقی خوب بزنید تا به صورت کرمی غلیظ در آید. بهتر است هنگام زدن زرده و پودر قند ظرف حاوی آنها را درون ظرفی محتوی آب داغ قرار دهید و هم بزنید تا زودتر به یکنواختی مورد نظر برسید.


آرد و پودر کاکائو را الک کنید و به این مخلوط اضافه کرده، با یک قاشق خوب هم بزنید. شیر را اضافه کنید و مخلوط نمایید. سفیده تخم مرغ ها را در ظرف گودی ریخته با همزن برقی خوب بزنید تا کاملاً سفید و سفت شود و سپس به مخلوط بالا اضافه کنید.
مایه کیک را در قالب بریزید و آن را به مدت ۴۰ تا ۴۵ دقیقه یا تا زمانی که پف کرده و مغزپخت شود در فر بپزید. کیک را از فر خارج کنید و با یک کارد دیواره دور کیک را از قالب جدا کرده و آن را برگردانید. کاغذ روغنی زیر کیک را جدا کنید و کیک را بلافاصله و گرم سرو نمایید.


این کیک حاوی ۱۲۶ کیلوکالری انرژی، ۹/۴ گرم چربی و ۳/۴۸ میلی گرم کلسترول است.

 

 

 

http://vista.ir

/ 0 نظر / 5 بازدید