زگیل و عوامل ایجاد کننده آن

درمان زگیل

زگیل و عوامل ایجاد کننده آن

زگیل نوعی بیماری ویروسی می باشد که عامل ایجاد کننده آن ویروس پاپیلوما است و تاکنون بیشتر  از ۷۰ نوع ویروس زگیل شناخته شده اند که درایجاد زگیل موثرند. برخی از این ویروس ها تنها می توانند پوست را گرفتار نمایند و برخی دیگر فقط مخاط ها را (مانند نواحی تناسلی بیرونی و حتی نواحی تناسلی داخلی خانم ها و مخاط چشم و بینی و حلق) را گرفتار می کنند و برخی هم بر پوست و هم بر مخاط تاثیر می گذارند.

سلول های پوست به دلیل آلوده شدن به ویروس دچار افزایش سرعت در تکثیر و تقسیم سلولی می گردند که این افزایش رشد سبب به وجود آمدن توده گوشتی روی سطح پوست و گاهی سطوح مخاطی می گردد.

زگیل ها انواع مختلفی دارند و در نواحی مختلف بدن به وجود می آیند. شایع ترین نوع زگیل ها عبارتند از:

-  زگیل معمولی :
این نوع زگیل بیشتر در بچه ها دیده می شود و تعداد ضایعات آن در بچه ها از یک تا ده ها عدد می رسد ، البته این نوع زگیل در بزرگترها هم مشاهده می شود اما تعداد آن ها نسبت به بچه ها کمتر می باشد. در این نوع زگیل ضایعات به شکل برجستگی هایی با سطح خشن و به رنگ مایل به خاکستری دیده می شود که اندازه آن ها از چند میلی متر تا یک سانتی متر و بزرگ تر نیز مشاهده می شود. بیشترین جاهایی که این نوع زگیل به وجود می آید معمولاً روی پشت دست ها و پشت انگشتان و پاها، روی تنه، پوست سر، صورت، بینی و … می باشد .

-زگیل صاف:

این نوع زگیل به شکل ضایعات ۴-۲ میلی متری به رنگ پوست یا مایل به رنگ صورتی و با سطح کمی برجسته دیده می شود . این نوع زگیل بیشتر در صورت ، گردن، پشت دست ها، مچ دست و زانوها به وجود می آید که معمولاً در جوان ها بیشتر بروز می کند.

-زگیل کف پا:

 این نوع زگیل به شکل نقاط فرو رفته در کف پاها دیده می شوند و گاهی این نقاط به هم می پیوندند و سطح بزرگی را به وجود می آورند که اصطلاحاً به آن زگیل موزاییکی می گویند.

زگیل های ظریف نوک تیز یا انگشتی:

 این نوع زگیل ها به شکل ضایعات مجزا و پایه دار نازک هستند و معمولاً در صورت وگردن آقایان دیده می شود که با تراشیدن موهای صورت زیاد می شوند.

زگیل های ناحیه تناسلی:

 این نوع زگیل ها به شکل ضایعات مجزا و یاگل کلمی به هم پیوسته و گاهی به صورت مرطوب و بدبو درنواحی تناسلی خانم ها و آقایان دیده می شوند. این نوع زگیل ها از طریق مقاربت واگیر می یابند.

راه های انتقال ویروس زگیل

ـ زگیل نوعی بیماری مسری و واگیر دار می باشد اما به دلیل اینکه این ویروس تنها در انسان بیماریزا می باشد بنابراین انتقال بیماری نیز تنها از انسان به انسان صورت می گیرد.

 ویروس زگیل در محیط اطراف و بر روی پوست انسان ها است و زمانی که این ویروس ها محیط مناسب را پیدا نمایند وارد پوست می شوند و ایجاد بیماری می کنند، به عنوان نمونه افرادی که کف دست و پاهایشان زیاد عرق می کند و یا افرادی که مدام با آب سر و کار دارند بیش تر در معرض ایجاد زگیل قرار دارند.

 مهمترین سد دفاعی در مقابل ویروس زگیل، پوست می باشد و اگر این سد دچار اختلال گردد ویروس می تواند سلول های پوستی را آلوده نماید رطوبت ، خراشیدگی و زخم های پوستی به ویروس ها اجازه ورود و رد شدن از مانع دفاعی را می دهند.

چه عواملی باعث افزایش تعداد زگیل در بدن می شود؟

مهم ترین عامل برای زیاد شدن ضایعات، محیط مرطوب می باشد (مانند افرادی که کف پاهایشان بیش تر عرق می کند یا کسانی که بیش تر با آب سرو کار دارند و یا با مواد نمناک کار می کنند) و کسانی که ناخن هایشان را می جوند و هم چنین افرادی که زگیل هایشان را دستکاری می نمایند،

 بیشتر در معرض انتشار این بیماری قرار دارند و به عبارتی دستکاری کردن زگیل می تواند باعث انتقال ویروس به نواحی اطراف زگیل اول و هم چنین سایر قسمت های بدن شود.

چه افرادی در معرض بیماری زگیل هستند؟

از لحاظ سنی بچه ها و نوجوانان مستعدترین افراد برای زگیل هستند. اما زگیل های کف پا بیشتر در افراد بالغ دیده می شود. به خصوص در کسانی که بیش تر از استخر و سونا استفاده می نمایند زیرا مرطوب شدن پوست کف پا ورود ویروس را آسان تر می نماید.

از لحاظ شغلی افرادی که دارای حرفه هایی می باشند که مرطوب یا زخمی شدن پوست در آن ها شایع تر است بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

کارکنان استخرها، حمام ها، قصاب ها، مکانیک ها در معرض خطر بیشتر می باشند.همچنین افرادی که به دلایلی وضعیت ایمنی خوبی ندارند مانند بیماران مبتلا به ایدز و یا افرادی که داروهای ضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف می نمایند شانس بیشتری برای ابتلا دارند.

روش های درمان زگیل

به دلیل اینکه زگیل انواع مختلفی دارد و نقاط مختلف پوست ومخاط ها را گرفتار می نماید و نیز بسته به تعداد ضایعات در نقاط مختلف بدن، درمان های مختلفی برای زگیل وجود دارد. البته هیچ کدام از روش های درمانی، به طور کامل موثر نیستند و احتمال عود زگیل حتی با کلیه روش های درمانی وجود دارد.

برای درمان زگیل معمولی که معمولا در پشت دست ها و پاها دیده می شوند و یا زگیل های کف پا می توان از روش های زیر استفاده نمود:

- محلول ها و یا پمادها و چسب های ضد زگیل

- کرایوتراپی یا فریز کردن ضایعات زگیل

- سوزاندن ضایعات زگیل

-  لیزر کردن ضایعات زگیل

-  استفاده از مواد سوزاننده

- تزریق آمپول بلئومایسین برای زگیل های مقاوم و بزرگ کف پا.

پیش گیری از ابتلا به زگیل

- همیشه و مرتب باید بهداشت شخصی را رعایت نمایید.

- هرگز از وسایل شخصی دیگران استفاده ننمایید.( مانند حوله ، کفش، جوراب، وسایل ریش تراش وغیره)

- تا حد امکان کف دست هاو پاها را باید خشک نگه داشت.

- در استخرها و سونا حتما از دمپایی شخصی استفاده نمایید.

- از بی بند و باری های جنسی پرهیز نمایید.

- سریعا نسبت به درمان ضایعات اقدام نمایید.

- افرادی که زگیل دارند باید پیگیری های مداوم داشته باشند .

به خصوص خانم هایی که مبتلا به زگیل تناسلی هستند

توصیه می شود که پس از درمان زگیل هر ۶ ماه یک بار به پزشک متخصص زنان خود مراجعه نمایند و تست پاپ اسمیر انجام دهند.

زیرا احتمال دارد خانم هایی که زگیل تناسلی پیدا کردند پس از ۲۰-۵ سال دچار سرطان دهانه رحم شوند.

 

/ 0 نظر / 3 بازدید