شیوه ای جدید و علمی برای ترک سیگار

 

یکی از جدیدترین شیوه های ترک سیگار‌، استفاده از برچسب های نیکوتین دار است. تحقیقات نشان می دهد رساندن نیکوتین به بدن با شیوه ای غیر از سیگار کشیدن،‌ روشی است که شما را در ترک سیگار کمک می کند. نیکوتین به دلیل اثر روانی خوشایندی که از خود ایجاد می کند و دادن حال و هوای مطبوع به شخص،‌ اثر اعتیاد آوری دارد. از آن جا که شخص سیگاری به مرور زمان به نیکوتین عادت می کند، ‌تدریجاً مصرف روزانه سیگار خود را بالا برده تا اینکه به آن اعتیاد می کند و بدین ترتیب ترک نیکوتین توسط شخص سیگاری،‌ هم صدمات روحی برای او به همراه دارد و هم صدمات جسمی. زیرا سطح هوشیاری او کاهش یافته و باعث بی تحرکی در فرد سیگاری می شود. رفتارهای اجتماعی این افراد نیز با ترک سیگار،‌ مورد آسیب قرار می گیرد. مثلاً حساسیت و زودرنجی از جمله عوارض آن هستند. محققان روشی جدید برای ترک سیگار ابداع کرده اند که درآن موادی استفاده می شود که حاوی نیکوتین بوده و بدن این که شخص از سیگار استفاده کند،‌ مقدار کمی نیکوتین وارد بدن او می شود. یکی از این راهکارهای استفاده از برچسب های نیکوتین دار است.
برچسب های پوستی نیکوتین برای اولین بار از سال 1992 در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت. روش معمول استفاده از این برچسب ها به این صورت است که فرد سیگاری هر روز یک برچسب جدید را بر روی نواحی متفاوت که خشک،‌ تمیز و بدون مو باشند، قرار می دهند. معمولاً برچسب ها بر قسمت های بالای قفسه سینه،‌ بازو و یا ران قرار می دهند. این برچسب بسته به نوع فرآورده مورد استفاده برای حدود 16 تا 24 ساعت بر روی پوست قرار می گیرد.
معمولاً پس از هر دو هفته استفاده از این نوع برچسب،‌ برچسبی با میزان نیکوتین کمتر جایگزین آن می شود و این رویه برای شش تا 20 هفته ادامه پیدا می کند. استفاده از برچسب های نیکوتینی عوارض جانبی چندان شایعی ندارد و گاهاً‌ ممکن است فرد دچار سرگیجه،‌ استفراغ و قرمزی پوست در محل استفاده از برچسب شود.
این برچسب های پوستی مقدار کم اما مداومی از نیکوتین را وارد بدن می کنند که به میل سیگار کشیدن غلبه می کند و البته خطر این که شخص سیگاری به جای اعتیاد به سیگار به این برچسب ها اعتیاد پیدا کند، بسیار کم است زیرا مقدار نیکوتینی که توسط این چسب ها وارد بدن می شود،‌ کنترل شده است و از سوی دیگر نیکوتین آن،‌ برعکس سیگار به صورت آرام از طریق پوست وارد دستگاه گردش خون می شود و میزان ورود آن به بدن،‌ خارج از کنترل شخص سیگاری است.

منبع: پیام پزشک شماره 48
نویسنده:‌ فرشته احکامی

/ 0 نظر / 3 بازدید