تالاسمی خفیف(مینور)

پدر این حالت فرد فقط حامل ژن بیماری می باشد که از پدر ومادر به ارث  رسیده است وفرد بیمار تلقی نمی شود تالاسمی خفیف در واقع یک مشخصه خونی است وفرد ناقل کاملا  طبیعی است وتنها نکته ای که باید توجه

کند هنگام ازدواج است که با فرد مشابه خود(تالاسمی خفیف ) ازدواج نکند که در غیر این صورت احتمال داشتن فرزند مبتلا به بیماری تالاسمی وجود دارد ولی ازدواج با افراد سالم مشکلی نخواهند داشت .

 

افراد مینور ممکن است گاهی کمی رنگ پریده ویا کم خونی خفیف داشته باشند که فقط با آزمایش خون مشخص می شود .

هدف از آزمایشات هنگام ازدواج شناسایی افراد تالاسمی مینور بوده ودر صورتی که هردو زوج (عروس وداماد) تالاسمی مینور باشند جهت پیشگیری از تولد نوزاد بیمار  به افراد مشاوره لازم درجهت انصراف یا آزمایشات تکمیلی و... داده می شود لذا جهت جلوگیری از هرگونه مشکل هنگام ازدواج توصیه می شود که قبل از تدارک مراسم عقد وخواستگاری ،جوانان به انجام آزمایش جهت آگاهی از وضعیت خود اقدام نمایند.

تالاسمی شدید (ماژور)

این حالت فرد حامل هردوژن بیماری بوده  وبیمار تلقی می شود وفرد دچار کم خونی شدید بوده وتا حدود 6 ماهگی به علت داشتن هموگلوبین جنینی  فرد علائمی نداشته ولی بعد از جایگزینی هموگلوبین بزرگسالی  به علت نقص هموگلوبین  مشکلاتی بوجود می آید واز 3تا 18 ماهگی علائمی همچون ،خستگی وضعف ،رنگ پریدگی ،زردی پوست ،بزرگ شدن طحال وناهنجاریهای استخوانی و .. می باشد ودرمان افراد احتیاج به تزریق مکرر خون دارند ومتعاقب آن افزایش آهن سرم ،رسوب آهن در بافتها ، هزینه سنگین وایجاد درد ورنج برای کودک و... اتفاق می افتد.

/ 0 نظر / 6 بازدید