برخی از عینک‌های آفتابی مضرند

برخی از عینک‌های آفتابی مضرند

 

رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران گفت:استفاده از برخی عینک‌های آفتابی نه تنها چشم را در برابر نور خورشید محافظت نمی‌کنند، بلکه باعث ورود میزان بیشتری از نور خورشید به داخل چشم می‌شوند که برای چشم زیان آور است.

عینک آفتابی

دکتر "پرویز زرین بخش" جراح و متخصص چشم در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا افزود: یکی از مشخصه‌های مهم عینک آفتابی جلوگیری از ورود اشعه ماورای بنفش(UV) به داخل چشم است.

وی با بیان اینکه اشعه UV و سایر اشعه‌های موجود در نور خورشید به پوست لطیف اطراف چشم صدمه می‌زند گفت: یک عینک آفتابی که مانع ورود این اشعه نشود نه تنها مفید نیست، بلکه خطرناک نیز می‌باشد.

دکتر زرین بخش اظهار داشت: عینک‌های آفتابی به علت کم کردن شدت نور وارده به چشم، باعث باز شدن مردمک چشم می‌شود و باز شدن مردمک چشم باعث ورود حجم بیشتری از نور UV به چشم می‌شود.

عینک آفتابی باید به گونه‌ای باشد که مانع عبور نور خورشید به داخل چشم شود، ولی بیشتر عینک‌های آفتابی که به صورت غیر استاندارد ساخته می‌شوند تیرگی آنها فقط باعث می‌شود مردمک چشم بازتر شود و در نتیجه نور بیشتری به داخل چشم فرستاده می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات اپتیک و لنز ایران یادآور شد: در محیط هایی مانند کنار دریا، استخر، فضاهای باز و در شهرهایی مثل شهرهای ایران که آفتاب شدید دارند، استفاده از عینک‌های آفتابی مناسب، برای همه اقشار لازم و ضروری است.

زرین بخش با بیان اینکه با توجه به انواع تقلبی عینک، برای خرید عینک حتما باید به مراکز معتبر مراجعه کرد، افزود: برخی عینک سازی ها و مراکز چشم پزشکی دستگاه سنجش UV دارند که میزان عبور این اشعه را در عینک نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه فرم عینک و رنگ ظاهری عینک به سلیقه خود فرد بستگی دارد، افزود: کسانی که دارای چشم‌های روشن هستند بهتر است از عینک‌های تیره و افراد با چشم‌های تیره می‌توان از عینک‌های روشن استفاده کنند.

وی افزود: عینک‌های معمولی (غیر آفتابی) هم که رنگی نیستند، می‌توانند مانع از عبور اشعه UV به داخل چشم شوند.

زرین بخش با اشاره به اینکه در تمام فصل‌ها باید از عینک‌های آفتابی استفاده شود، افزود: نکته مهم دراین زمینه دقت در انتخاب صحیح عینک آفتابی است.

وی تصریح کرد: افراد برای انتخاب صحیح عینک‌های آفتابی بهتر است به پزشک متخصص و یا به نمایندگی‌های معتبر شرکت‌های سازنده عینک مراجعه کنند تا دچار عوارض ناشی از استفاده از عینک‌های آفتابی غیر استاندارد نشوند.

وی با اشاره به اینکه اشعه آفتاب می‌تواند باعث پیری زودرس پوست و برخی سرطان های پوستی شود، توصیه کرد: برای جلوگیری از این مشکلات، به خصوص در کودکان باید از کرم‌های ضد آفتاب هم استفاده شود.

خبرگزارى جمهورى اسلامی (ایرنا

/ 0 نظر / 3 بازدید