ویروس بیماری زگیل، مسری است

یک متخصص پوست و مو؛
ویروس بیماری زگیل، مسری است

زگیل یکی از مشکلات شایع پوستی است که انواع مختلفی دارد، زگیل عفونت ویروسی است و کم‌کم روی پوست قرار می‌گیرد و ضایعات را به وجود می‌آورد.

به گزارش خبرنگار وب دا، دکتر علیرضا فیروز متخصص پوست و مو با بیان این که ویروس بیماری زگیل مسری است، اظهار داست: انتقال از طریق تماس مستقیم پوست با پوست یا از طریق تماس با وسایل آلوده صورت می‌گیرد و برای پیشگیری، رعایت اصول بهداشتی و استفاده از وسایل شخصی می‌تواند انتقال بیماری را متوقف کند.

وی افزود: زگیل، سطح زبر و گل‌کلمی شکلی است که این نوع بیشتر در بچه‌ها دیده می‌شود؛ بچه‌هایی که انگشت در دهان می‌کنند یا گوشه‌های ناخن را می‌کنند، در اطراف ناخن آنها معمولا زگیل می‌روید.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: شکل دیگر زگیل، در کف پا است و چون افراد روی آن راه می‌روند، اصلاً رشد نمی‌کند و در سطح آن نقاط سیاه‌رنگی دیده می‌شود که مویرگ‌ها از آن تغذیه می‌کنند.

وی افزود: نوع دیگر، زگیل پهن و مسطح است که بیشتر در صورت جوانان می‌روید و گاهی با جوش غرور اشتباه گرفته می‌شود که در نهایت بر اساس این‌که کجا زگیل روییده می‌شود، شکل‌های بالینی مختلفی دارد.

دکتر فیروز بیان کرد: برای پیشگیری از زگیل، رعایت بهداشت مهم است و کسانی که در کف پا زگیل دارند، باید در استخرها از دمپایی شخصی استفاده کنند. بیشتر ضایعات، خود به خود جذب می‌شود، اما از آنجا که این ضایعات مسری است معمولاً توصیه می‌شود به پزشک مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: روش‌های درمان شامل منجمدکردن، لیزردرمانی، مصرف داروهای موضعی و داروهایی که سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، می‌تواند ضایعات را از بین ببرد، ولی انتخاب آن به عهده پزشک است.

/ 0 نظر / 4 بازدید