سندرم روده تحریک پذیر 2

 دستگاه گوارش نرمال و طبیعی

 

دستگاه گوارش یکی از مهمترین ارگانهای بدن است که موجب هضم و جذب غذا می شود . وشامل  مسیری است که از دهان شروع وبه آنوس ختم می شود که در بین  این مسیر انرژی و مواد غذائی را از غذاها جذب می کند. قسمتهایی از غذا که قابل استفاده برای بدن نیستند به صورت مواد زائد ( فضولات ) دفع میشوند . این مواد به صورت مدفوع در طول اجابت مزاج از بدن دفع می شوند. 

چطور غذاها از مسیر دستگاه گوارش عبور می کنند:آناتومی دستگاه گوارش

  • معده غذاها را به صورت یک مخلوط نرم در می اورد
  • روده کوچک: مواد مغذی موجود در مخلوط نرم را جذب می کند . و بقیه مواد از روده کوچک وارد روده بزرگ می شود.
  • روده بزرگ(کولون) آب را از مواد اضافی بازجذب می کند و آنها را تبدیل به مدفوع می کند.
  • رکتوم مدفوع را تا زمان انجام اجابت مزاج نگه می دارد.
  • آنوس در هنگام عبور مدفوع به خارج از بدن باز می شود.
  • اعصاب بین مغز و روده ارتباط برقرار می کنند.

 


 ارتباط  مغزی – گوارشی

مغز ارتباط بسیار قوی با دستگاه گوارش دارد یعنی مواد شیمیایی در بدن همانطور که برای خلق و احساس اثر می گذارند بر روی رودها هم موثرند. بهمین دلیل است که فرد در مواقع استرس و ترس دچار دل پیچه می شود- بر همین اساس استرس می تواند نقش مهمی در شروع علائم سندرم روده تحریک پذیر داشته باشد .

ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر

وقتی بیماری دچار سندرم روده تحریک پذیر  هست، قسمتی از بدن بدرستی کار انجام نمی دهد و حرکت مدفوع از داخل روده به صورت نرمال و طبیعی نیست. ( مشکلات حرکتی روده ) و یا ممکن است که رودها سیگنالهای درد را به مغز بفرستد. ( مشکلات عصبی ) و این مشکلات خود موجب بروز علائمی در فرد می شوند که در زیر به این موارد اشاره می شود:

بیماریهای مربوط به حرکات روده

اعصاب و سیگنالهای عصبی هستند که به عضلات روده فرمان می دهند که مدفوع را به سمت جلو حرکت دهند. در ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر   این اعصاب به درستی کار نمی کنند و موجب می شود که حرکت مدفوع یا خیلی سریعتر یا خیلی کندتر از حد طبیعی انجام شود. اگر انقباض عضلات روده ای زیاد باشد سرعت حرکت مدفوع نیز افزایش یافته و در نتیجه آب کافی از آن با زجذب  نمی شود و فرد دچار اسهال می شود. ( مدفوع آبکی ) اما اگر انقباضات روده ای  به اندازه کافی نباشد  حرکت مدفوع در روده به کندی انجام شده ودر نتیجه آب بیشتری از مدفوع باز جذب می شود و موجب بروز یبوست در فرد می شود. در سندرم روده تحریک پذیر می توان یبوست و اسهال به طور متناوب بروز کند.

مشکلات عصبی همراه با بیماری

سندرم روده تحریک پذیر   معمولا باعث درد و کرامپ های شکمی می شود. این درد به علت افزایش گاز یا انقباضات عضلات شکمی است. در بعضی بیماران حتی میزان طبیعی گاز و انقباضات شکمی  نیز باعث درد می شود. و این امر بدین علت است که در این بیماری اعصاب روده ای بسیار حساس تر از معمول هستند. مشکل بعدی که وجود دارد، این است که بیمار پس از دفع روده ای دچار احساس باقی ماندن مدفوع در رکتوم می شود.( تخلیه ناقص)

/ 0 نظر / 10 بازدید