کرم واژِینال تریپل سولفا

مکانیسم اثر: سولفانامیدها متوقف کننده رشد باکتری هستند . این داروها دارای طیف اثر وسیعی هستند . با اسیدپاراآمینوبنزوئیک (PABA )شباهت ساختمانی داشته و بطور رقابتی یک آنزیم باکتریایی بنام دی هیدروپتروات سنتتاز را که مسئول داخل کردن PABA در ساختمان اسید دی هیدروفولیک است ، مهار می کنند . این عمل ساخت اسید دی هیدروفولیک را که از نظر متابولیسم فعال بوده و کوفاکتور در ساخت پورین ها ، تیمیدین وDNA می باشد کاهش می دهد . باکتری هایی که اسید فولیک تولید می کنند ، به این داروها حساس هستند . PABA و مشتقات آن ( نظیر پروکائین و تتراکائین ) و نیز وجود چرک یا محصولات بافتی ، که مواد لازم را برای رشد باکتری ها فراهم می کنند ، اثر سولفونامیدها را خنثی می نمایند .

موارد مصرف: این دارو در درمان واژینیت ناشی از هموفیلوس واژینالیس و گاردنلا مصرف میگردد .

عوارض جانبی: خارش ، سوزش ، بثورات جلدی ، قرمزی ، تورم یا سایر علائم تحریک پوست که قبل از درمان وجود نداشته اند . ( حساسیت مفرط )

 
هشدارها :
بیمارانیکه نسبت به یکی از سولفونامیدها عدم تحمل نشان می دهند ، ممکن است سایر سولفونامیدها را نیز تحمل نکنند .

نکات قابل توصیه:
در صورت آبستنی ، قبل از استفاده از اپلیکاتور با پزشک مشورت شود .
دوره درمان را حتی در صورت شروع قاعدگی کامل کنید .
در صورتیکه یک نوبت استعمال دارو را فراموش کردید ، به محض به یاد آوردن آن را استعمال کنید ، ولی اگر زمان استعمال نوبت بعدی فرا رسیده باشد ، از استعمال نوبت فراموش شده خودداری کنید .
در صورتیکه پس از چند روز درمان بهبود مشاهده نشد ، به پزشک مراجعه کنید .
برای درمان عفونت و پیشگیری از عود مجدد آن ، اصول بهداشتی را رعایت کنید .
به منظور جلوگیری از بروز مجدد عفونت ، همسر بیمار باید از کاندوم استفاده نماید . همسر بیمار نیز ممکن است به درمان نیاز داشته باشد . در صورت انجام مقاربت در طول درمان ، استعمال دارو را ادامه دهید .
 
مقدار مصرف: یک اپلیکاتور ( تقریبا” 5-4 گرم ) دوبار در روز به مدت 6-4 روز از راه واژینال استعمال می شود . سپس مقدار مصرف ممکن است تا نصف یا ربع اپلیکاتور دوبار در روز کاهش داده شود .

بارداری و شیردهی: در بارداری منافع دارو ( با توجه به نظر پزشک معالج ) در برابر مضار آن باید سنجیده شود . سولفونامیدها از مخاط مهبل جذب شده و در شیر نیز ترشح می شوند .
مصرف این داروها در دوران شیردهی توصیه نمی شود ، زیرا سولفونامیدها ممکن است سبب بروز زیادی بیلی روبین خون در شیرخواران شوند . بعلاوه ، این داروها ممکن است سبب بروز کم خونی همولیتیک در نوزادان مبتلا به کمبود G6PD گردد .

اشکال داروئی : کرم واژینال تریپل سولفا در تیوبهای 78 گرمی به بازار عرضه می گردد .

شرایط نگهداری: دارو در دمای پایین تر از 30 درجه سانتیگراد نگهداری و از یخ زدگی محافظت گردد. دور از دسترس اطفال نگهداری شود

 

 

/ 0 نظر / 48 بازدید