آنتی بیوتیک ها اساساً برای سینوزیت بی فایده اند

 

اطراف حفره بینی هر انسانی 4 جفت ساختمان توخالی وجود دارد که به آن سینوس گفته می شود. وظیفه سینوس ها احساس سبکی در سر است .
داخل حفره سینوس لایه نازکی به نام مخاط وجود دارد که از سلولهای تنفسی ساخته شده است. این سلولها مایعی به نام موکوس ترشح می کنند که وظیفه شستشوی داخل حفره را به عهده دارد و این مایع توسط حرکت مژکی تعدادی سلول دیگر به خارج از سینوس هدایت می شود. مایع از طریق مجرای سینوس به داخل حفره بینی می ریزد. هرگاه به علتی مجرای سینوس انسداد پیدا کند تجمع موکوس باعث افزایش فشار داخل سینوس و همچنین رشد میکروب ها شده و باعث عفونت سینوس می شود.

گاهی اوقات انسداد مجرا ناشی از مواد شیمیائی یا آسیب ناشی از فشار هوا ( مثلاً شنا در عمق زیاد و یا پرواز با هواپیما و یا صعود به ارتفاعات ) و یا ناشی از آلرژی و یا سایر بیماریها نظیر سرطان، بیماریهای روماتیسمی یا پولیپ بینی است در اصطلاح پزشکی به التهاب سینوس های جمجمه سینوزیت گفته می شود شایعترین علت سینوزیت عفونتها هستند که می تواند باکتریال یا ویروسی باشند.

سینوزیت های چرکی معمولاً بدنبال سرماخوردگی ایجاد می شوند که عامل ایجاد آن بیشتر باکتری ها هستند. سینوزیت های قارچی نیز از دیگر علل عفونی التهاب سینوس ها می باشند. سینوزیت به دو صورت حاد و مزمن دیده می شود .

سینوزیت حاد :
سینوزیت حاد به حالتی گفته می شود که کمتر از 4 هفته طول کشیده باشد. شایعترین علت ایجاد آن ویروس ها هستند که بدنبال آن باکتری ها باعث عفونت شده و سینوس ها چرکی می شوند.
تشخیص سینوزیت ویروسی از نوع باکتریال از نظر بالینی مشکل است در عفونت ویروسی نیازی به آنتی بیوتیک نیست ولی چون افتراق بین این دو سخت است آنتی بیوتیک ها از 85 تا 98% موارد تجویز می شوند.

علائم بالینی :
تعداد کثیری از مبتلایان به سرماخوردگی التهاب سینوس دارند. شایعترین علائم ترشحات بینی و احتقان مخاطات آن و احساس درد و فشار در ناحیه صورت و سردرد است. وجود ترشحات غلیظ و رنگی ( از طیف کرمی رنگ تا سبز رنگ ) نشاندهنده سینوزیت باکتریال است. اگر چه این حالت در سرماخوردگی نیز ممکن است دیده شود که یک بیماری ویروسی است .

علائم دیگر شامل سرفه عطسه و تب می باشد. درد دندان خصوصاً فک فوقانی می تواند نشانگر سینوزیت باکتریال باشد. احساس درد و فشار در صورت ( خصوصاً در سینوزیت فک فوقانی ) می تواند به صورت موضعی باشد بویژه در حالت درازکش یا دولاشدن، اگرچه بندرت ممکن است سینوزیت کف جمجمه یا پشت حدقه چشمها ایجاد کند که به ناحیه پس سر نیز انتشار می یابد.
در موارد شدید ممکن است سینوزیت به نواحی داخل جمجمه نیز کشیده شود که می تواند باعث ایجاد آبسه در مغز یا مننژیت شود.

تشخیص سینوزیت حاد معمولاً با معاینه فیزیکی دیده می شود. در موارد مشکوک و یا سینوزیت مزمن که بیش از 7 روز از مدت بیماری گذشته باشد CT اسکن سینوس انجام می گیرد. مزیت CT اسکن سینوس بر انجام گرافی ساده سینوسها در این است که وجود التهاب و ترشحات بصورت دقیق مشخص می گردد و علاوه بر آن می تواند اکثر سینوسها را نشان دهد در صورتی که گرافی سینوسها فقط 4 حفره را مشخص می سازد.

درمان سینوزیت حاد :
اکثر بیماران با سینوزیت حاد بدون درمان با آنتی بیوتیک ها بهبود می یابند. بیماران با علائم کوتاه مدت خفیف تا متوسط با درمانهای ساده ای مانند استفاده از ضد احتقانها و یا شستشوی حلق و بینی با سرم نمکی فیرولوژی و یا موارد سینوزیت های مزمن با استفاده از داروهای کورتون داد بینی بهبود می یابند.
بیماران بزرگسال با بیماری بیش از 7 روز و یا کودکان با بیماری بیش از 14 روز و بیماران با علائم شدید بایستی با آنتی بیوتیک درمان شوند.

درمان آنتی بیوتیک می تواند شامل استفاده از آموکسی سیلین، کوآموکسی کلاو، کرتریموکسازول و یا سایر داروها باشد.

پنی سیلین همچنان بعنوان یکی از درمانهای مؤثر در درمان سینوزیت حاد و مزمن کاربرد دارد. ولی چیزی که از اهمیت بسیار برخوردار است بخور آبجوش چندین بار در روز بهمراه استفاده از سرم فیزیولوژی برای شستشوی حلق و بینی است.

http://www.drkafili.com

 

 

آنتی بیوتیک ها اساساً برای سینوزیت بی فایده اند
به گزارش سلامت نیوز: تحقیق جدید نشان می دهد، اگر شما این زمستان به یک عفونت خفیف سینوسی مبتلا شدید- - یا حتی یک عفونت نسبتاً شدید- - آنتی بیوتیک ها لزوماً بهبود شما را تسریع نخواهند کرد.

مترجم دکتر نگار اصغربیک
 دوشنبه، 18 دسامبر(اخبار سلامت روز)- - تحقیق جدید نشان می دهد، اگر شما این زمستان به یک عفونت خفیف سینوسی مبتلا شدید- - یا حتی یک عفونت نسبتاً شدید- -  آنتی بیوتیک ها لزوماً بهبود شما را تسریع نخواهند کرد.

دکتر An De Sutter، از بیمارستان دانشگاهی Ghent در بلژیک گفت " در اکثریت موارد، التهاب سینوس و بینی یک بیماری خود محدود شونده است." " این بیماری می تواند 10 روز یا بیشتر طول بکشد، اما آنتی بیوتیک ها بر دوره بیماری تأثیری ندارند.

دکتر Sutter گفت، بنابراین، اگر شما علایم بیماری ثانویه یا عفونت شدید از قبیل تب بالا یا درد شدید ندارید، بهترین شانس شما خودداری کردن از آنتی بیوتیک ها است، بر درمانهای علامتی اعتماد کنید و منتظر یک بهبودی طبیعی بمانید.

 De Sutter تخمین می زند که برای 50 تا 70 درصد بیماران مبتلا به سینوزیت آنتی بیوتیک ها تجویز می شوند. اگر چه داروها می توانند به نحو مؤثری بیمارانی که سینوزیت باکتریایی دارند را درمان کنند، علیه سینوزیت ویروسی، که اکثریت موارد را نشان می دهد، ناموثر است.

 در مطالعه، De Sutter و همکارانش بر 300 بیمار با سینوزیت خفیف تا نسبتاً متوسط، که 218 نفر از آنها اشعهx سینوس دریافت کردند را مورد توجه قرار دادند آنها به صورت تصادفی بیماران را برای دریافت آموکسی سیلین یا یک پلاسبو تعیین کردند، از آنها خواستند که یک یادداشت از علایم داشته باشند و آنها را برای 15 روز مورد توجه قرار دادند.

 محققان دریافتند که نه علایم و نشانه های خاص سینوزیت نه غیر طبیعی بودن عکس برداری با اشعهx ارزشی در پیش بینی دوره بیماری نداشتند. آنها همچنین دریافتند که بیماری در بیمارانیکه آموکسی سیلین دریافت می کردند به اندازه بیمارانیکه پلاسبو مصرف می کردند طول کشید، و 247 نفر از بیماران در عرض 15 روز بهبود یافتند.

  تنها دو شکایت فردی - - یک احساس عمومی از بیماری و کاهش بازده- - بهبود کندتر سینوزیت را پیش بینی کرد. De Sutter گفت " در بیمارانیکه احساس بیماری می کنند یا احساس نمی کنند که می توانند کار کنند، بهبود چند روز بیشتر طول خواهد کشید." " اما آنتی بیوتیک ها بهبود در این بیماران را تسریع نمی کنند.

  De Sutter گفت " ما با اطمینان نمی دانیم که چرا به نظر می رسد آنتی بیوتیک درمانی هیچ تأثیری بر دوره بیماری ندارد." " اما دو توضیح محتمل وجود دارد: چه ناهنجاریهای بیماری و چه ناهنجاریهای x-ray توسط یک عفونت باکتریایی ایجاد نشدند، یا اگر ایجاد شدند، سیستم ایمنی بیمار توانایی غلبه بر عفونت را به سرعت بدون آنتی بوتیک ها داشت.

  نتایج مطالعه در شماره نوامبر/دسامبر سالانه پزشکی خانواده منتشر می شوند.

  De Sutter گفت " ما آنتی بیوتیک درمانی را تنها هنگامی توصیه می کنیم که بیماران علایم شدید از قبیل تب بالا و درد شدید داشته باشند یا اگر آنها آسیب عملکرد ایمنی داشته باشند." " اینها اقلیت کوچکی از بیماران را تشکیل می دهند. برای بقیه، ما " انتظار هوشیارانه" را توصیه می کنیم."

  De Sutter پیشنهاد کرد، به جای تجویز آنتی بیوتیک ها، پزشکان باید بر برطرف کردن علایم تمرکز کنند: پاراستامول برای تخفیف درد یا دکونژستانت های داخل بینی در موارد گرفتگی بینی. او افزود " برخی بیماران تخفیف ذهنی علایم را با استنشاق بخار آب تجربه می کنند."

  در یک مطالعه مشابه در همین ژورنال، محققان دریافتند تمایل به رفع درد یکی از دلایل اصلی است که چرا بیماران مبتلا به گلودرد آنتی بیوتیک تقاضا می کنند. آنها نتیجه گرفتند که درمان چنین بیمارانی با داروهای ضد درد به جای آنتی بیوتیک ها ارجح است.

  در بیشتر موارد سینوزیت، De Sutter عقیده دارد که پزشکان باید در مقابل تقاضای بیمار برای آنتی بیوتیک مقاومت کنند. De Sutter گفت" پزشکان باید به بیماران توضیح دهند که آنتی بیوتیک ها تفاوتی در سرعت بهبود ایجاد نمی کنند و می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند." " در آزمایش ما، اسهال با آنتی بیوتیک ها بسیار عادی بود. عوارض جانبی شناخته شده دیگر شامل تهوع، عفونت دهانی یا واژنیال قارچ یا مخمر، واکنش های آلرژیک و کولیت هستند."

  زیادی تجویز آنتی بیوتیک ها، بخصوص در کودکان، همچنین می تواند سبب شود دستگاه تنفسی فوقانی با باکتریهای مقاوم به آنتی بیوتیک از قبیل استرپتوکوک نپومونیه کلونیزه شود. De Sutter گفت " این مقاومت باکتریایی ممکن است عفونت هایی را ایجاد کنند که درمان آنها مشکل تر است و ممکن است به دیگران سرایت کند.

  دکتر David sherris، رئیس بخش گوش و حلق و بینی در دانشگاه بوفالو نیویورک گفت " این یک مطالعه جالب است زیرا به جمعیت بزرگی از افراد مبتلا به سینوزیت حاد توجه کرده است."

  Sherris گفت " بیشتر مردم نیاز به آنتی بیوتیک درمانی ندارند مگر علایم برای بیش از 7 تا 10 روز باقی بماند." " تصویر برداری با اشعهx از سینوس ها به تشخیص درمان سینوزیت حاد چیزی اضافه نکرد."

  او یادآوری کرد، اما این به آن معنی نیست که تصویربرداری ارزشی در موارد سینوزیت ندارد. با سینوزیت های طولانی یا عود کننده یا بیماریهای ثانویه، CT تست انتخابی است و به خوبی عمل می کند.

  Sherris گفت " ارجاع زودهنگام به متخصص گوش و حلق و بینی در موارد بسیار شدید یا جائیکه علایم با یافته ها شبیه نیستند تجویز می شود." " متخصص می تواند اندوسکوپی بینی انجام دهد و به درستی دقیق ترین یافته های CT را ارزیابی کند."

  گرچه مطالعه جدید برخی مشاهداتی را که Sherris در طی سالها کار بالینی بدست آورده بود، تایید می کند، این مشاهدات قویتر بود اگر سیستم علامتی آکادمی جراحی سر و گردن و گوش و حلق و بینی به کار برده شده بود. Sherris گفت " مطالعه از آنچه در این مقاله آمده است کاملتر خواهد بود، و اگرچه مصون از خطا نیست، جهت تشخیص سینوزیت حاد بهتر خواهد بود.

  Sherris همچنین از انتخاب آنتی بیوتیک توسط محققان ایراد گرفت او گفت" آموکسی سیلین، مگر با دوزهای بالا بکار رود، یک آنتی بیوتیک خط اول خوب در سینوزیت حاد نیست." " کوآموکسی کلاو یک انتخاب بهتر است، و اکنون در ایالات متحده بصورت ژنریک است. اگر حساسیتی به پنی سیلین وجود داشته باشد، پزشکان باید آزیترومایسین یا یک کینولون موثر در عفونت تنفسی را در نظر بگیرند."

http://www.documentation.ir

/ 0 نظر / 29 بازدید