حاملگی

تهوع همراه با استفراغ یا بدون آن:

 این حالت بخصوص به هنگام صبح، یکی از اولین نشانه های حاملگیو از عوارض شایع این دوران است که اغلب در اواخر ماه سوم خودبخود بهبود می یابد. برای مقابله با این ناراحتی خوردن یک تکه نان برشته یا بیسکویت قبل از برخاستن از رختخواب، مصرف غذا به مقدار کمتر ولی در دفعات بیشتردر طول روز، خودداری از مصرف غذاهای نفاخ، چرب و پر ادویه توصیه می شود. در صورت داشتن استفراغ های شدید، مکرر و به دفعات زیاد به کارکنان بهداشتی مراجعه شود.
پدر عزیز؛ در این مواقع اظهار همدردی شما و اطرافیان در کم کردن ناراحتی همسرتان موثر است.

تکرر ادرار:

 در ابتدای بارداری معمولا‌ً بعلت بزرگ شدن رحم و فشار آن بر روی مثانه دفعات ادرار کردن بیشتر می شود. بعدها ممکن است بعلت تغییر وضع رحم یا خارج شدن آن از لگن، فشار آن بر مثانه کمتر شده و این حالت از بین برود. ولی در اواخر حاملگی با پایین آمدن سرجنین به داخل لگن و فشار ناشی از آن دوباره تکرر ادرار دیده می شود.

خستگی و خواب آلودگی:

 در اوایل حاملگی بیشتر زنان احساس خستگی و خواب آلودگی می کنند. معمولاً این حالت بعد از ماه چهارم بارداری برطرف می شود. استراحت بیشتر و تغذیه صحیح در این مواقع لازم است.

یبوست:

بسیاری از خانمها که در حالت عادی اجابت مزاج طبیعی دارند ممکن است بعلت تغییرات هورمونی و کند شدن حرکات روده و کاهش فعالیت جسمانی در حاملگی دچار یبوست شوند. مصرف زیاد مایعات در طول روز (حدود ۶ لیوان در روز)، استفاده از میوه و سبزیجات تازه، مصرف غذاهای حاوی فیبر زیاد مثل نان سبوس دار و عادت به اجابت مزاج در ساعات معینی از روز در جلوگیری از این حالت موثر است. مصرف ملین در حاملگی توصیه نمی شود، بجز مواردی که پزشک یا ماما تجویز می کند.

تنگی نفس:

 بعلت بزرگ شدن رحم و افزایش فشار آن به قسمت پائین ریه ها و نیز اثرات هومونهای مربوط به بارداری، ممکن است مختصری احساس تنگی نفس و تند شدن تنفس ایجاد شود.گذاشتن چند بالش زیر سر و شانه ها و قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته و اجتناب از پرخوری در کاهش تنگی نفس به هنگام خوابیدن کمک می کند. درصورت پیشرفت این حالت حتماً باید با پزشک یا ماما مشورت شود. در ماه آخر بارداری، زمانی که سر جنین در داخل لگن قرار می گیرد، نفس کشیدن برای مادر راحت تر می شود.

زیاد شدن ترشحات مهبل(واژن):

در طول حاملگی ترشحات واژن افزایش می یابد که این ترشحات سفید رنگ یا بی رنگ، غلیظ و بدون بو است. در این موارد لازم است ناحیه تناسلی خشک نگه داشته شده و بهداشت رعایت شود. درصورتی که رنگ ترشحات زرد یا مایل به سبز شده با خارش، سوزش و یا بوی بد همراه باشد باید به پزشک یا ماما مراجعه شود.

گرفتگی عضلات پا:

از نیمه دوم بارداری بعلت بزرگی رحم و فشار روی اعصاب، گرفتگی عضلات پاها شایع است. گرم نگهداشتن و ماساژ عضلات، باعث کم شدن گرفتگی عضلات و کاهش درد می شود. چنانچه با این اقدامات گرفتگی عضلات رفع نشد، با پزشک مشورت شود.(ممکن است علت آن اختلال کلسیم باشد.در اینصورت بهتر است با پزشک مشورت شود.)

کمردرد و پشت درد:

در برخی خانمها بزرگ شدن رحم باعث انحراف مهره های کمر، به سمت جلو شدهو درد پشت و کمر ایجاد می کند. استراحت و پوشیدن کفش پاشنه کوتاه، استفاده از کمربند مخصوص حاملگی، انجام حرکات ورزشی مناسب و گرم نگه داشتن این قسمتها در کاهش درد موثر است. توصیه می شود این مادران بر روی تشک های سفت بخوابند.

واریس:

 در حاملگی گاهی بعلت افزایش وزن بدن، سنگینی رحم و فشار آن به رگهای بزرگ در لگن و سیاهرگ های پشت ران و ساق پا جریان خون مختل شده و واریس ایجاد می شود در این حالت عروق پا متورم و دردناک است. درد و ناراحتی ناشی از واریس را می توان با استراحت و نگه داشتن پاها( ساق و ران) در سطحی بالاتر از سطح بدن، کم کرد. مادر باید دراز کشیده و پاهای خود را روی صندلی یا بالش قرار دهد و از ایستادن یا نشستن به مدت طولانی خودداری کند. پوشیدن جورابهای مخصوص با مشورت پزشک یا ماما نیز در این موارد توصیه می شود.

درد کشاله ران:

 با بزرگ شدن رحم ممکن است خانم باردار، دردهای مبهمی را در کشاله ران احساس کند. اغلب این دردها با استراحت رفع می شود. اگر اینگونه دردها مداوم شد باید به پزشک یا سایر کارکنان بهداشتی مراجعه شود.

بی خوابی:

با افزایش ماه های حاملگی بعلت بزرگ شدن شکم، حرکات جنین، درد پشت ،کمردرد و تنگی نفس به تدریج خوابیدن برای مادر مشکل می شود. نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از رفتن به بستر، گذاشتن کیسه آبگرم بر روی پاها، چند دقیقه قدم زدن در هوای آزاد، حمام کردن با آب گرم و نخوردن غذاهای سنگین در رفع بیخوابی موثر است. ضمناً بزرگی شکم و فشار رحم به رگهای خونی که از پشت آن رد می شود باعث اختلال در رسیدن خون به جنین و بعضی اندامهای زن باردار می شود.لذا زن باردار باید در ماههای آخر از خوابیدن به پشت خودداری کند.

سوزش سردل:

 یکی از شایعترین شکایان زنان حامله سوزش سردل یا ترش کردن است که معمولاً در اثر برگشت محتویات معده به مری بوجود می آید. در اکثر خانمهای باردار این حالت خفیف است و با مصرف غذا با حجم کمتر و در وعده های بیشتر ، حذف غذاهای دیر هضم، چرب و سرخ کرده از رژیم غذایی و خودداری از تند خوردن غذا بهبود می یابد. در صورتی که با رعایت این موارد باز هم سوزش سردل ادامه داشت به کارکنان بهداشتی مراجعه شود.

خارش:

 از نیمه دوم بارداری به بعد به علل مختلف از جمله بزرگ شدن رحم، به تدریج عضلات و پوست شکم کشیده می شود. در این حالت برخی از خانمها از خارش پوست شکم و گاهی سایر نواحی بدن شکایت دارند. پوشیدن لباس های گشاد و آزاد و حمام کردن با آب ولرم و استفاده کمتر از صابون در محل خارش، همچنین مالیدن محلولهای نرم کننده برای کاهش خارش مفید است. خاراندن پوست سبب خارش بیشتر می شود بنابراین بهتر است از این کار خودداری و در صورت شدید بودن خارش و یا ایجاد ضایعات پوستی در ناحیه خارش به پزشک یا ماما مراجعه شود.

احساس ضعف و سستی:

‌ بعلت تغییرات هورمونی ناشی از حاملگی ممکن است مادر احساس ضعف و بی حالی کند. در این موارد استفاده از هوای تازه و محیط آرام و دور از ازدحام، تنفس عمیق، انجام حرکات ورزشی سبک، خودداری از تغییر وضعیت ناگهانی مثلاً از حالت نشسته به حالت ایستاده یا حالت خوابیده به نشسته توصیه می شود.

ویار:

 بعضی از زنان در بارداری به مواد خاصی در اطراف خود احساس می شوند. مثلاً‌ از برخی بوها یا غذاها شدیداً ناراحت می شوند، یا برعکس به خوردن برخی مواد تمایل پیدا می کنند. ویار غذایی شدیدترین نوع ویار در حاملگی است.گاهی تمایلات ناجوری در خانمهای باردار دیده می شود.مانند خاک خوری، خوردن برفک یخچال و یا سایر مواد مضر. لازم است این افراد ضمن خودداری از این کار، با پزشک یا ماما مشورت کنند. زیرا ممکن است این حالت بعلت کمبود ماده خاصی در بدن باشد.
 
علایم خطر در بارداری
اگرچه اکثر حاملگی ها به سلامت سپری می شود ولی گاهی خانم باردار ممکن است بطور ناگهانی یا تدریجی دچار ناراحتی هایی شود که بی توجهی به آن، موجب وقوع عوارض ناگوار برای او یا جنین و یا هر دو می شود. برای جلوگیری از بروز این عوارض آگاهی از علایم خطر ضروری است. در صورت مشاهده این علایم باید هرچه زودتر به پزشک متخصص یا سایر کارکنان بهداشتی مراجعه شود:
خونریزی یا هرگونه لکه بینی
کاهش حرکات جنین درنیمه دوم بارداری(بخصوص ماه های آخر)
آبریزش
سردرد مداوم
تاری دید و سرگیجه
تب و لرز
ورم صورت و دستها
استفراغ های شدید و مداوم و یا خونی
درد زیر شکم یا درد مشابه درد قاعدگی و یا درد پهلوها
افزایش ناگهانی وزن
سوزش ادرار
زردی
ضایعات پوستی مانند ضایعات بیماری آبله مرغان، سرخجه و …

 

خونریزی در نیمه اول حاملگی بخصوص سه ماهه اول اغلب از علایم سقط یا حاملگی خارج از رحم و یا بچه خوره(مول) است. این حالت در نیمه دوم حاملگی بویژه سه ماهه سوم علامت جدا شدن زودتر از موعد جفت از دیواره رحم و یا پایین قرار گرفتن جفت در رحم است که همه این موارد برای مادر و جنین خطر آفرین می باشد.

/ 0 نظر / 5 بازدید