داروهای خواب‌آور، درمان بی‌خوابی نیستند
به گفته دبیر انجمن علمی پزشکی خواب ایران، بسیاری از داروهای خواب‌آور تنها می‌تواند به طور موقت برای افراد ایجاد خواب کند و درمان قطعی بی‌خوابی محسوب نمی‌شود، ضمن آن که بعد از مصرف طولانی مدت نیز مشکل اعتیاد به این داروها مطرح می‌شود.
دکتر صادق‌نیت در سمینار یکروزه اختلالات خواب و بیماری‌های مغز و اعصاب با اعلام این مطلب گفت: بر اساس آمارهای موجود، یک سوم افراد جامعه مشکل بی‌خوابی را تجربه کرده‌اند و۱۰ درصد آنها نیز با مشکل بی‌خوابی مزمن مواجهند.
وی، یکی از مهمترین علت‌های بی‌خوابی را عدم رعایت بهداشت خواب دانست و گفت: بی‌خوابی مقطعی و عدم رعایت خواب منظم می‌تواند کیفیت خواب افراد را تحت تاثیر قرار دهد. از این رو نظم در خواب مهمترین عامل در ایجاد خواب خوب است.
دبیرانجمن علمی پزشکی خواب ایران خاطرنشان کرد: بهتر است افراد تا قبل از احساس خواب به رختخواب نروند و همچنین تنظیم میزان دمای اتاق می‌تواند در کیفیت خواب آنها موثر باشد.
دکتر صادق‌نیت با توصیه به افرادی که دچار بی‌خوابی هستند، گفت: بهتر است علت بی‌خوابی افراد شناخته و درمان شود؛ چرا که مصرف داروهای خواب‌آور نمی‌تواند کمکی به درمان بی‌خوابی آنها کند. همچنین مصرف چای، قهوه و نوشابه قبل از خواب می‌تواند موجب تشدید بی‌خوابی  می شود

سایت پزشکان ایران

برای اطلاع کامل از عوارض داروهای آرامبخش و خواب اور به این سایت به مدیریت جناب آقای دکتر سید حمید سجاد مراجعه فرمائید

http://forum.iransalamat.com

ایران سلامت

 

/ 0 نظر / 5 بازدید