تب ۴۰ درجه

 

تب، افزایش بیش از حد دمای بدن است که جزو علائم بسیاری از بیماری‌ها قلمداد می‌شود. هر یک از ما در کودکی نیز تب را تجربه کرده‌ایم. تب معمولا در پاسخ به عفونت‌های ویروسی یا التهابی بدن اتفاق می‌افتد. این علامت در موارد مختلفی همچون مسمومیت‌های دارویی یا غذایی، سرطان، گرمازدگی، اختلالات مغزی یا بیماری‌های [...]

تب، افزایش بیش از حد دمای بدن است که جزو علائم بسیاری از بیماری‌ها قلمداد می‌شود. هر یک از ما در کودکی نیز تب را تجربه کرده‌ایم. تب معمولا در پاسخ به عفونت‌های ویروسی یا التهابی بدن اتفاق می‌افتد. این علامت در موارد مختلفی همچون مسمومیت‌های دارویی یا غذایی، سرطان، گرمازدگی، اختلالات مغزی یا بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسمی دیده می‌شود. تشخیص علت تب، تنها به عهده پزشک معالج خواهد بود.

تب کودکان

 

زمان وقوع تب

دمای طبیعی بدن، وابسته به دمای محیط و وضعیت آب و هوایی است. دمای بدن معمولا توسط بخش هیپوتالاموس مغز کنترل می‌شود که در حالت نرمال، ۳۷ درجه خواهد بود. ماده به وجودآورنده تب به هیپوتالاموس فرمان افزایش دمای بدن را می‌دهد. در نهایت بدن شروع به لرزیدن می‌کند. عروق خوانی منقبض و فرد دچار تب می‌شود. این ماده از محیط خارج وارد بدن می‌شود که ویروس‌ها، باکتری‌ها، سموم و قارچ‌ها عامل ورود آن به بدن می‌شوند. موارد خطرناک بروز تب از این قرار است:

۱-تب طولانی‌مدت که بیش از ۱۰ تا ۱۴ روز به طول بینجامد.

۲-تب مداوم و ثابت که خیلی تغییر درجه نداشته و از ۱ تا ۴ درجه در شبانه‌روز نوسان نداشته باشد.

۳-تب مزمن که بیش از ۳ تا ۴ روز ادامه داشته باشد و قطع نشود.

۴-تب متناوب که در آن، دمای بدن از سطح نرمال تا بسیار بالا دچار نوسان و تغییر می‌شود که ممکن است طی ۱ تا ۳ روز در این حالت باقی بماند.

۵-تب بالا که در آن، دمای بدن به بالای ۴۰ درجه برسد و قابل کنترل نباشد.

در مجموع، تب در ۴۰ نوع بیماری مختلف بروز می‌کند که با توجه به نوع بیماری، نام‌های متفاوتی به خود می‌گیرد؛ همچون تب روماتیسمی، تب مخملک، تب مالاریا و غیره.

تب ناشی از بیماری‌های باکتریایی می‌تواند هر بخش از بدن را تحت تاثیر قرار دهد که با مصرف آنتی‌بیوتیک قابل درمان است.

 

عوامل تب بزرگسالی
  • تب ویروسی

بیمارهای ناشی از ویروس‌های مختلف در بزرگسالان موجب بروز این نوع تب می‌شود که علائم آن شامل آبریزش بینی، گلودرد، سرفه و دردهای عضلانی و در موارد حاد نیز اسهال، استفراغ و ناراحتی معده است. در بیشتر موارد این نوع تب با گذشت زمان و بهبود بیماری برطرف می‌شود. البته داروهای ضد احتقان و داروهای ضدتب که توسط پزشک تجویز می‌شود نیز کارساز خواهد بود. نوشیدن مایعات نیز در رفع ویروس بسیار موثر است. البته در مورد ویروس آنفلوآنزا که در افراد مسن می‌تواند موجب مرگ نیز شود باید مراقبت‌های دارویی بیشتری انجام شود.

  • تب باکتریال

تب ناشی از بیماری‌های باکتریایی می‌تواند هر بخش از بدن را تحت تاثیر قرار دهد که با مصرف آنتی‌بیوتیک قابل درمان است. سیستم مرکزی عصبی، دستگاه ادراری، سیستم تنفسی، دستگاه گوارش و حتی پوست هر یک می‌توانند تحت تاثیر این نوع بیماری قرار بگیرند. تشخیص علت بیماری و عضو درگیر در درمان تب و در نهایت عامل بیماری نقش اساسی دارد.

  • تب قارچی

عفونت‌های قارچی می‌تواند در هر دستگاهی از بدن اتفاق بیفتد که پزشک از طریق معاینات بالینی آن را تشخیص خواهد داد. آزمایش خون و ادرار اصلی‌ترین راه تشخیص است که مصرف داروهای ضدقارچ در رفع تب و بیماری موثر است.

  • تب مسافرتی

مصرف غذاهای بین‌راهی، نیش حشرات یا آب آلوده می‌تواند موجب بروز چنین تب‌هایی شود. علائمی همچون حالت تهوع، استفراغ، سردرد یا نفخ می‌تواند پیش‌زمینه‌ای برای بروز تب و بیماری باشد. گزش حشرات نیز می‌تواند عفونت جدی‌ای را به وجود آورد که تب جزو علائم اولیه آن است.

  • تب تومور

انواع تومورها و غده‌های سرطانی می‌تواند با تب همراه باشد. برخی از موارد این گونه بیماری‌ها با عفونت همراه است که موجب تب نیز می‌شود. البته تب در چنین مواردی موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شود.

  • راه‌های خانگی پیشگیری از تب

بهتر است همیشه یک درجه نشان‌دهنده تب در منزل داشته باشید. به طور کلی، روش‌های مختلفی برای کنترل و کاهش تب وجود دارد. داروهایی همچون ایبوپروفن و استامینوفن هر یک در کاهش تب موثرند. نوشیدن مایعات، استفاده از حوله سرد و حمام سرد در کاهش تب موثر است. البته آسپیرین جزو داروهایی است که برای کاهش تب در کودکان قابل استفاده نیست. مصرف آن در مقادیر زیاد موجب بروز سندروم ری در کودکان می‌شود. در واقع، برای افراد زیر ۱۸ سال به هیچ عنوان قابل مصرف نیست.

فراموش نکنید مصرف هر یک از این داروها باید با مشاوره پزشک باشد.

 

منبع: نشریه تخصصی بهداشت پوست و مو و زیبایی

/ 0 نظر / 40 بازدید