داروهای شیمیائی

http://www.tebyan.net

نحوه اثر:

1-با اتصال به گیرنده های اوپیود در مغز، نخاع و مجاری روده و معده از ارسال پیام های درد به مغز جلوگیری میکنند. در واقع شبیه ضد دردهای مخدر طبیعی بدن موسوم به آندورفین ها عمل میکنند.

2-تحریک مرکز لذت در مغز.

اشکال دارویی:

قرص، کپسول و آمپول.

تداخلات دارویی:

الکل-آنتی هیستامینها-بنزودیازپین ها-باربیتورات ها.

عوارض جانبی:

1-وابستگی و اعتیاد.

2-خواب آلودگی و سرخوشی.

3-گیجی.

4-یبوست و کاهش ادرار،تهوع و خشکی دهان.

5-تپش قلب.

6-توهم.

7-کما.

ضددردهای کمکی :

این دسته از داروها مسکن درد نیستند اما در برخی شرایط خاص باعث کاهش درد میشوند. (کاهش دردهای نوروپاتیک = حاصل از آسیب عصبی)

1- داروهای ضد افسردگی: مانند فلوکسیتین(FLUXITINE) و دسیپرامین(DESIPRAMINE)

2- داروهای ضد تشنج: مانند گاباپنتین(GABAPENTIN)، فنیتوئین(PHENITOIN) و کلونازپام(CLONAZEPAM)

3- بی حس کننده های موضعی: نظیر لیدوکائین (LIDOCAINE) و کاپسایسین(CAPSAICIN) .

محققان می‌گویند با استفاده از انرژی سونوگرافی می‌توان راهی به درون سلولها برای انتقال دارو و دیگر ترکیبات گشود. این مطالعه می‌تواند مراقبتهای پزشکی را متحول کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، محققان موسسه فناوری جورجیا و دانشگاه امری در آتلانتا می‌گویند سونوگرافی انرژی کافی برای گشودن منافذی در غشای بیرونی سلولها فراهم می‌کند.

این منافذ که به سرعت بسته‌ها می‌شوند امکان ورود مولکول‌هایی به قطر ‪۵۰‬ نانومتر را به داخل سلول فراهم می‌کنند. حجم ‪ ۵۰‬نانومتر از بیشتر داروهای خوراکی و بسیاری از پروتیین‌ها بزرگتر و هم اندازه دی‌ان‌آ مورد استفاده در ژن درمانی است.

مارک پراسنیتز استاد دانشکده مهندسی شیمی و بیومولکول می‌گوید حبابها در میدان سونوگرافی به نوسان درمی‌آیند و می‌ترکند، در نتیجه یک موج شوک ایجاد می‌کنند.

حرکت سیال مرتبط با موج شوک ایجاد شده منافذی در غشاهای سلولی ایجاد می‌کند و امکان ورود مولکول‌ها را به داخل سلول فراهم می‌آورد.

درحال حاضر سونوگرافی کاربرد گسترده‌ای در تصویربرداری داخل بدن دارد.

داروی شیمی درمانی را می‌توان بطور موضعی یا در تمام قسمتهای بدن وارد کرد سپس از سونوگرافی برای تمرکز دارو در قسمتهایی که تومور وجود دارد استفاده نمود.

این شیوه نفوذپذیری سلول و جذب دارو را در سلولهای هدف افزایش می‌دهد بی‌آنکه به سلولهای سالم آسیبی برساند.

این محققان از میکروسکوپ‌های اسکن و انتقال الکترون برای بررسی بمباران سونوگرافی بر روی سلولهای سرطانی پروستات استفاده کردند.

مشروح این مطالعه در مجله ‪Ultrasound in Medicine and Biology‬ منتشر شده است.

دیکلوفناک خطر سکته قلبی را ‪ ۴۰‬درصد افزایش می‌دهد

مصرف معمولی "دیکلوفناک" یک داروی ضد درد و التهاب، خطر سکته قلبی و مرگ ناگهانی قلب را ‪ ۴۰‬درصد افزایش می‌دهد.


مجله آلمانی "فوکوس" روز دوشنبه با اعلام این خبر، افزود: این مطلب نتیجه ارزیابی ‪ ۲۳‬مطالعه علمی توسط "پاتریسیا ماک گتینگان" از دانشگاه نیوکاستل در استرالیا و همکاران وی است.
این مطالعات در رابطه با تاثیر و عوارض جانبی داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی بوده و در این مطالعات داده‌های مربوط به ‪ ۱/۶‬میلیون نفر ارزیابی شده است.
به علاوه دیکلوفناک و همچنین "ایبوپروفین" که جزو داروهای ضد التهاب غیراستروییدی هستند از طریق بلوکه کردن آنزیم "سیکلو اوکسی گینازه" تاثیر می‌گذارند.
از آنجا که این آنزیم‌ها در بخش هضم گوارشی و معده نیز وجود دارند و توسط دیکلوفناک و ایبوپروفین بلوکه می‌شوند، این داروها اغلب با وضعیت معده بیمار نیز سازگاری ندارند.
بدین خاطر هم‌اکنون پژوهشگران بر روی داروهای جدیدی تحقیق می‌کنند که تاثیر منفی بر روی قلب و معده داشته باشند.

با تایید مصرف واکسن سرطان رحم توسط مسوولان بهداشتی اتحادیه اروپا این واکسن جدید از روز جمعه وارد بازار انگلیس شد.

این واکسن که "گارداسیل" نام دارد از ابتلای افراد به ویروس مقاربتی نوع انسانی "پاپیلوما ویروس" (اچ.پی.وی) که با تغییر سلول‌ها از عوامل اصلی بروز سرطان رحم است، جلوگیری می‌کند.

به گزارش مسوولان بهداشتی، گارداسیل نخستین نوع از واکسن سرطان رحم در بازار است که دختران و زنان بین سنین ‪ ۹‬تا ‪ ۲۶‬سال می‌توانند از آن استفاده کنند.

برپایه این گزارش، مایه‌کوبی با این واکسن افراد را در برابر انواع ‪، ۶‬ ، ‪ ۱۶ ، ۱۱‬و ‪ ۱۸‬ویروس اچ.پی.وی مقاوم می‌کند.

مسوولان بهداشتی اعلام کرده‌اند، تزریق این واکسن به دختران ‪ ۱۲‬ساله در انگلیس می‌تواند نرخ ابتلای آنان به سرطان رحم در سنین بالاتر را تا ‪ ۷۵‬درصد کاهش دهد.

گارداسیل در سه نوبت و در یک دوره شش ماهه به متقاضیان تزریق می‌شود.

واکسن سرطان رحم دیگری با نام "سرواریکس" که تولید یک شرکت انگلیسی است، مراحل دریافت اجازه مصرف از مسوولان بهداشتی اتحادیه اروپا را سپری می‌کند.

سرطان رحم هر سال جان ‪ ۲۷۴‬هزار زن را در جهان می‌گیرد که یکهزار و صد مورد آن در انگلیس گزارش شده است.

ال‌اس‌دی دارویی نیمه ترکیبی است که در لابراتورهای پیشرفته از اسید لیزرتیک بدست می‌‌آید. این ماده به صورت طبیعی در قارچ گندم سیاه (زنگ چاودار) وجود دارد و از مهم‌ترین و قوی‌ترین داروهای شیمیایی توهم‌زا است.

طرز شناسایی ال.اس.دی
ال.اس.دی به صورت گرد سفید رنگ، قرص، کپسول و همچنین مایعی صاف و روشن و بدون رنگ و بو یافت می‌شود. تشخیص آن از طریق رؤیت و به صورت ظاهری غیر ممکن است و وجود آن را می‌توان از طریق آزمایشات تحلیل کمی و کیفی مورد تایید قرار داد.


آثار ال.اس.دی
پس از آنکه ال.اس.دی وارد بدن انسان شد ممکن است 20 تا 120 دقیقه هیچ اثری در بدن پدیدار نشود. اما تأثیر آن پس از 2 الی 3 ساعت پـس از جـذب آن پـدیـدار می‌شــود و کم کم به اوج خود می‌‌رسد. اعتیاد به ال.اس.دی نوعی اتکا روانی به آن است. یکی از مهم‌ترین عوارض مصرف این ماده تیره شدن مردمک چشم است که بطور کامل در مقابل نور واکنش نشان می‌دهد. حالت تهوع، استفراغ، سرد شدن بدن و لرزش در بسیاری از اوقات در بدن بیمار مشاهده می‌شود.

از دیگر علائم مصرف این ماده، خطوط رنگینی است که به هنگام بسته شدن چشم‌ها در منطقهء بینایی پدیدار شده و حرکت می‌‌کنند. همین خطوط ممکن است به صورت اشباح و رویدادهای نامفهومی در نظر بیمار پدیدار گردد و یا چهره افراد و سمبل‌های رویایی دیگر را به خود بگیرد. اگر شخص معتاد به ال.اس.دی چشم‌هایش را باز کند، رنگ‌ها را اشباع‌شده‌تر خواهد دید. عمق تصاویر و اشیاء در نظرش تشدید خواهد شد و بعد تصاویر طولانی تر می‌شود. اشیای ثابت ممکن است در نظرش به حرکت در آیند و به عمق کابوس‌های مختلف خواهد رفت و گاهی‌ چیزهایی پیرامون خود خواهد دید که سایرین توان دیدن آن را ندارند. در این حالت توهمی اشیا در نظر بیمار نوعی زیبایی و معنا پیدا می‌کنند.

در بعضی افراد معتاد نیز خلاف این عادت دیده می‌شود. مثلاً قدرت شنوایی تشدید شده و زمزمه‌هایی نامفهوم در آن می‌‌آمیزد. ذائقه، شامه و لامسهء معتاد به صورت‌های گوناگون تغییر می‌‌کند و تجارب، توام با هراس و وحشت و درد است. مغز کار عادی خود را رها می‌کند و در خیالات غرق می‌شود. تفکرات منطق کمتری در ذهن شکل می‌گیرد. خود و شخصیت فرد خرد شده و درک وجود خود متغیر می‌گردد و در نهایت معتاد تمامی وجود، فکر و شخصیت خود را از دست می‌دهد. اگر این تغییرات شدید و ضربه‌زننده به صورت وحشت و از خود بی‌خود شدن ادامه و رشد پیدا کند، باعث مختل شدن تعادل روانی معتاد خواهد شد.

مصرف بسیار کم این ماده (حدود نیم میلی‌گرم) نیز خطرناک است و ممکن است پس از استعمال آن علائم مسمومیت شدیدی از قبیل پیدایش اختلالاتی در سلسله اعصاب خودکار، بی نظمی در حرکات انبساط حدقهء چشم، اختلالاتی در ضربان قلب، قابلیت تحریک شدید و حالت تهوع را به دنبال می‌آورد که این اختلالات با احساس خوشی و خنده‌های ناگهانی بدون علت و ضعف عمومی در بدن و اضطراب و نیز اشکال و تصاویر رنگی کاذبی در نظر شخص ظاهر شده که تخیلات بی‌اساس ایجاد می‌کند، همراه است.

این ماده امراض مغزی ایجاد می‌کند و عوارض روانی حاصله از آن، بیش از همه شباهت به انواع اختلالات روانی از ردیف شیزوفرنی یا نوعی از جنون‌های آنی دارد. این ماده ارزان‌ترین نوع مواد مخدر است که تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است که می‌تواند افراد بسیاری را به عالم وهم و خیال و جنون روانه سازد و از این رو است که مصرف این ماده بر خلاف سایر مواد مخدر به حالت اجنماعی در آمده و گروه گروه قشر جوان به سوی این سم مهلک کشانده می‌شوند.

بسیاری از مصرف کنندگان حواس پنجگانه‌شان تحت تأثیر این ماده قرار می‌گیرد و احساسات دروغین در آنها ایجاد می‌شود و آنها احساس می‌کنند قادر به پرواز هستند و به همین دلیل از ساختمان‌های بلند خود را به بیرون می‌افکنند و جان خود را از دست می‌دهند.آزمایش‌هایی نمایانگر توهم‌زا بودن ال.اس.دی
در گربه‌هایی که ال.اس.دی به بدن‌ها آن‌ها وارد شده بود مشاهده شد که تغییر حالت روانی موجب آن شده که بر خلاف حالات طبیعی گربه از موش ترسیده و پا به فرار بگذارد. تأثیر این دارو بر روی عنکبوت‌ها نشان داد که این حیوان با سرعت و مهارت عجیبی شروع به تنیدن تارهای پیچیده و درهم و نامنظمی می‌نماید و بررسی رفتار سربازانی که پس از استعمال ال.اس.دی از آنان فیلم برداری شده بود نشان می‌داد که آنان موقعیت خود را درک نکرده و قادر به انجام دستورات فرمانده خود نیستند.

اولین آزمایش اتفاقی بیانگر آثار ال.اس.دی
«وقتی که روی تختخوابم دراز کشیدم در عالم هزیان و هیجان و مستی غوطه‌ور شدم. تمام اثاث خانه به دنبال هم حرکت می‌‌کردند و پیوسته تغییر رنگ می‌‌دادند. به نظرم می‌آمـد که سـتارگان آبـی رنـگ آسـمان روی سـقـف خانه‌های شهر فرو می‌ریزند. پس از دو ساعت که در عالم بی‌خبری بودم، یادم آمد که همان روز مقدار کمی از عصاره قارچ چاودار خوردم. فردای همان روز تصمیم گرفتم که همان آزمایش را با مصرف مقدار یک هزارم میلی گرم از این دارو تکرار کنم و نتیجه را یادداشت کنم و یادداشتم چنین بود؛ چهل دقیقه پس از خوردن این مقدار مختصری احساس سرگیجه کردم و بی اختیار قهقههء خنده سر دادم. جثهء کسانی که در اطرافم بودند به طور عجیبی کوچک شد. از همکارم در خواست کردم که مرا با دوچرخه به یک ویلا هدایت کند. با اینکه باسرعت با دوچرخه پا می‌زدیم، ولی احساس می‌کردم از جای خود تکان نمی‌خورم. پس از 6 ساعت وضع عادی خود را باز یافتم.»

روش درمان بیماران ال.اس.دی
درمان شامل فراهم کردن یک محیط آرام، آرام بخشی با نوعی دارو (لینزو دیازپینها)، مایع‌درمانی (هیدراسیون) و مصرف هالوپریرول در موارد توهم‌های وحشت‌زا است. ساکشن معده (مکیدن یا مکش) و اسیدی کردن ادرار به کمک کلرید آمونیوم یا اسید آسکوربیک برای افزایش دفع می‌تواند مفید باشد.

اسید استیل سالیسیلیک

تاریخچه
کینین که از پوست درخت سین کونا بدست می‌آید یک از قدیمی‌ترین داروهایی است که جهت درمان درد وتب بکار می‌رفته است. پوست درخت بید نیز سالها به عنوان یک داروی عامیانه برای همین موارد بکار می‌رفت .در سال 1763 رورند ادموند استون موفقیت خود را در درمان تب با استفاده از پودر پوست درخت بید اظهار داشت.او متوجه شد که تلخی مزه پوست بید شبیه مزه پوست سین کونا ،که منبع کینین است ،می باشد. جزء فعال پوست بید ،سالیسین است که با هیدرولیز آن اسید سالیسیلیک بدست می‌آید. بعدها از منابع طبیعی دیگر نیز سالیسیلین تهیه شد .استیل سالیسیلیک در سال 1853 ساخته شد ولی تا 1899 مورد استفاده قرار نگرفت .در این زمان بود که متوجه شدند این دارو در درمان آرتریت مؤثر بوده و بخوبی توسط بیماران تحمل می‌شود .نام آسپرین از نام آلمانی این ترکیب یعنی Acetylspirsaure گرفته شده است. آسپرین بخاطر قیمت ارزانتر وتأثیر بیشتر به سرعت جانشین فراوردههای طبیعی مورد استفاده در آن هنگام شد وبرای بیش از 90 سال به عنوان یکی از رایجترین داروهای مورد استفاده باقی ماند .

منبع:پارسی طب 

/ 0 نظر / 5 بازدید