13 اشتباه باور نکردنی راجع به چشم رایج است

دیگر بیماریهای قرنیه که باعث ایجاد سردرد میشود زخم قرنیه است. همچنین التهاب قرنیه یا کراتیت نیز میتواند باعث سردرد گردد.
یکی از بیماریهای قرنیه که عمدتاً باعث سردرد صبحگاهی مکرر میشود خراش راجعه قرنیه (Recurrent Corneal Erosion) است. در این بیماری اپیتلیوم قرنیه چسبندگی سستی به بافتهای زیرین دارد و مستعد کنده شدن است. در این حالت خیلی اوقات وقتی فرد مبتلا به هنگام صبح چشمهایش را باز میکند بخشی از اپیتلیوم قرنیه کنده میشود و علاوه بر سوزش و اشکریزش و درد چشم، سردرد نیز در همان سمت ایجاد میشود.
گلوکوم حاد زاویه بسته
این بیماری باعث ایجاد تاری دید، درد چشم و اشکریزش و سردرد شدید میشود. تشخیص این بیماری با معاینه کامل چشمی (شامل اندازهگیری فشار داخل چشم و بررسی ساختمان زاویه اتاق قدامی) امکانپذیر است. تشخیص این بیماری اهمیت زیادی دارد چون میتواند منجر به کاهش دید دائمی شود.
التهاب داخل چشمی(Uveitis)
التهاب داخل چشمی (یوئیت) میتواند علاوه بر درد چشم، سردرد نیز ایجاد کند. البته در مواردی که یوئیت قسمتهای قدامی چشم مثلاً عنبیه را درگیر کرده باشد احتمال ایجاد سردرد بیشتر است.
التهاب صلبیه (Scleritis)
التهاب صلبیه میتواند باعث درد شدید چشم و سردرد شود. نکته قابل توجه آن است که اگر التهاب صلبیه در بخشهای خلفی کرده چشم اتفاق بیفتد ممکن است در ظاهر چشم تغییر خاصی ایجاد نکند اما باعث ایجاد سردرد شدید در ناحیه پشت چشم شود. تشخیص این بیماری از دو جهت مهم است: اول آنکه این بیماری در خیلی از موارد با بیماریهای جدیتر همراه است که در صورت عدم درمان مناسب میتواند حتی حیات فرد را تهدید کند. دوم آنکه این بیماری میتواند منجر به آسیب جدی حتی سوراخ شدن چشم گردد.
بیماریهای حدقه چشم
وجود التهاب یا تومور در ناحیه پشت چشم و در داخل حدقه چشم میتواند باعث بروز سردرد شود.

التهاب عصب بینایی
التهاب عصب بینایی علاوه بر آنکه باعث تاری دید میشود می تواند با درد چشم و سردرد (بویژه در ناحیه پشت چشم) همراه باشد. در افراد مبتلا به التهاب عصب بینایی معمولاً حرکت دادن چشم باعث بدتر شدن درد میگردد.
زونای چشمی
این عارضه یک بیماری ویروسی است که بر اثر فعال شدن ویروس آبله مرغان در اعصاب حسی چشم اتفاق میافتد. علامت مشخصه زونا بروز ثبورات ریز پوستی بصورت آبدانههای کوچک در یک زمینه ارغوانی و بنفش است که با درد شدید همراه است. معمولاً درد یکی دو روز قبل از ظاهر شدن ثبورات جلدی شروع میشود و تا مدتی پس از بروز دانهها ادامه پیدا میکند. البته در بعضی افراد ممکن است درد ناشی از زونا حالت مزمن پیدا کند و تا ماهها پس از بیماری فرد احساس درد داشته باشد در صورتیکه زونای چشمی علاوه بر درگیری پوست اطراف چشم، بافتهای داخل چشم را نیز درگیر کرده باشد التهاب داخل چشمی (یووئیت) نیز باعث بدتر شدن سردرد فرد مبتلا میگردد


ت: گاهی اوقات دردهای ناحیه صورت ممکن است با درد چشم اشتباه شود. مثلاً درگیری اعصاب حسی صورت، بیماری های سینوس ها و ناراحتی دندان ها و فک فوقانی گاهی ممکن است با درد چشم اشتباه شود. دردهای تیر کشنده: گاهی فرد احساس میکند که چشمش تیر می کشد. این حالت معمولاً چند ثانیه طول می کشد و به سرعت از بین میرود. اگر این حالت زیاد تکرار نشود و مدت آن کوتاه باشد معمولاً علت خاصی نداشته و نیاز به بررسی و درمان ندارد؛ اما در صورتی که این حالت مرتباً تکرار شود یا با مشکلات چشمی یا عوارض عصبی دیگری همراه باشد ممکن است ناشی از تحت فشار قرار گرفتن اعصاب حسی توسط تودههای عروقی یا تومورها باشد که در این حالت بررسی برای یافتن علت عاضه و درصورت امکان درمان آن ضروری است.
نور هراسی (Photophobia): نور هراسی یا ترس از نور نوعی احساس مرتبط با درد است که در برخی از حالتهای چشمی رخ می دهد. در این حالت فرد احساس میکند که با نگاه کردن به نور دچار درد میشود به همین دلیل تمایل دارد که پلکها را در حالت نیمه بسته نگه دارد و در محیط نیمه تاریک قرار بگیرد. شایعترین علتهای نور هراسی بیماریهای قرنیه و التهابهای داخل چشمی (یووئیت) است. گاهی بیماریهای دیگر مثل میگرن، مننژیت و و خونریزی داخل جمجمه نیز میتوانند نور هراسی ایجد کنند.
سردردهای ناشی از آفتاب: وقتی کسی در معرض نور شدید آفتاب قرار گیرد مردمک چشمها تنگ میشود و فرد ناخودآگاه پلکها را تا جایی که امکان دارد تنگ میکند تا مقدار نور ورودی به چشم را محدود کند. انقباض مداوم مردمک و عضلات پلک میتواند باعث ایجاد سردرد (بخصوص در ناحیه پیشانی) شود. اگر همیشه پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب دچار سردرد می شوید شاید استفاده از عینک آفتابی و کلاه لبه دار بتواند به رفع سردردتان کمک کند.
سردرد ناشی از قطرههای چشمی: بطور کلی مصرف قطرههای چشمی میتواند باعث سوزش و ناراحتی خفیف در اطراف چشمها شود؛ اما قطره پیلوکارپین که در برخی از بیماران مبتلا به گلوکوم مورد استفاده قرار میگیرد میتواند باعث ایجاد درد در ناحیه جلوی سر و بخصوص درد ابروها شود. البته معمولاً پس از چند بار مصرف قطره شدت درد کمتر میشود و فرد با دارو سازگار میشود. اما به هر حال در صورت ایجاد سردرد مقاوم یا درد مقاوم ابرو لازم است این قطره قطع و یا با داروی دیگری جایگزین شود.

.
آیا می دانید بسیاری از سخن ها مانند اینکه اگر جلوی تلویزیون بنشینید چشمانتان ضعیف می شود و ....


13 اشتباه باور نکردنی راجع به چشم رایج است!
13 باور غلط درباره چشم
باورهای درست و غلط در تمام زمینه ها وجود دارند؛ حرف هایی ظاهرا علمی که در اغلب موارد معلوم نیست برای نخستین بار از زبان کدام دانشمند شنیده شده اند!


---------- Post added at 12:39 PM ---------- Previous post was at 12:38 PM ----------

از نظر دانش پزشکی، این باورها در بسیاری از موارد، نه تنها کمکی به بیمار نمی کنند و نه تنها باعث دورشدن آنان از راهکارهای مناسب درمانی می شوند بلکه حتی می توانند خطراتی جدی هم برای سلامت او ایجاد کنند.

به گزارش هلث دی نیوز این باورها در مورد چشم از این قرارند:

1- مطالعه در نور کم به چشم ها آسیب می رساند:

استفاده از چشم ها در نور کم باعث آسیب به آنها نمی شود. فراموش نکنید از زمانی که همه فعالیت های مرتبط با بینایی مانند مطالعه و خیاطی، زیر نور شمع یا چراغ های نفتی و یا گازی صورت می گرفت، مدت زیادی نمی گذرد.اگر قرار بود این اتفاق بیفتد سال های قبل همه باید نابینا می شدند! البته شکی نیست که همه افراد برای سهولت در مطالعه و جلوگیری از خستگی چشم باید از نور «مناسب» استفاده کنند.
2- عینک زدن (یا نزدن) باعث آسیب به چشم می شود:
عینک ها به طور معمول جهت بهبود دید به کار می روند. عدم استفاده از عینک یا استفاده از عینک نامناسب باعث آسیب فیزیکی چشم نمی شود. درواقع عینک سبب تقویت و یا تضعیف بینایی نمی شود. باور غلط دیگری که وجود دارد این است که استفاده از عینک از سنین خردسالی موجب بدتر شدن قدرت بینایی می شود که اینطور هم نیست.
3- استفاده از لنزهای تماسی جلوی پیشرفت نزدیک بینی را می گیرد:
بعضی از افراد بر این باورند که استفاده از لنزهای تماسی به مرور زمان، باعث اصلاح بینایی و در نتیجه عدم نیاز به استفاده از عینک یا لنز خواهد شد. هیچ یافته علمی ای مبنی براینکه استفاده از لنزهای تماسی باعث بهبود ضعف بینایی یا کندشدن روند کاهش بینایی شود، وجود ندارد.

---------- Post added at 12:41 PM ---------- Previous post was at 12:39 PM ----------

4- نشستن نزدیک تلویزیون در کودکان، نشان دهنده ضعیف بودن چشم آنهاست:

کودکان از توانایی انطباق بالاتری نسبت به بزرگسالان برخوردار هستند، در نتیجه معمولاً مطالب خواندنی را به چشمشان نزدیک می کنند یا نزدیک به تلویزیون می نشینند. هیچ دلیلی مبنی بر اینکه این عادت باعث آسیب به چشم شود وجود ندارد و معمولاً با رشد کودک به فراموشی سپرده می شود.
5- استفاده از تلویزیون و کامپیوتر باعث ضعیف شدن چشم می شود:
استفاده از کامپیوتر یا سایر دستگاه های تصویری باعث آسیب به چشم نمی شود. هرچند در اثر کار بسیار نزدیک با کامپیوتر یا مطالعات طولانی مدت، به دلیل کاهش پلک زدن و در نتیجه خشک شدن سطح قرنیه، خستگی یا ناراحتی چشم رخ می دهد، استراحت گهگاه چشم و نگاه کردن به بالا یا به کنج های اتاق و یا به اشیاء دور، می تواند از خستگی چشم بکاهد.
6- انحراف چشم اطفال به مرور زمان بهبود می یابد:
انحراف واقعی چشم در اطفال به مرور زمان بهبود نمی یابد. گرچه در برخی از کودکان به دلیل پهن بودن پل بینی ممکن است که چشم ها لوچ به نظر برسند که این حالت با رشد کودک کاهش می یابد اما کودک دچار انحراف واقعی چشم، برای جلوگیری از ایجاد دو بینی، تنها از یک چشم استفاده می کند و بنابراین چشم دچار انحراف، از بینایی خوبی برخوردار نخواهد شد.تنها راه درمان هم این است که کودک مجبور به استفاده از چشم ضعیف شود و به همین دلیل هم برای درمان تنبلی چشم، چشم سالم کودک باید به طور متناوب بسته شود. انحراف چشم می تواند توسط عینک، قطره های چشمی یا جراحی اصلاح شود و هرچه این اقدامات زودتر صورت گیرد نتایج بهتری به دست خواهد آمد. تمام کودکان دچار انحراف چشم باید توسط چشم پزشک معاینه شوند.

---------- Post added at 12:41 PM ---------- Previous post was at 12:41 PM ----------

7- مشکلات چشمی باعث افت یادگیری در کودک هستند:

مشکلات خواندن، درک مسائل ریاضی یا سایر مشکلات یادگیری در کودکان، معلولیت های یادگیری نامیده می شوند و هیچ دلیل علمی ای دال بر اینکه مشکلات بینایی باعث این اختلالات می شوند یا تمرینات چشمی می توانند این حالت را بهبود بخشند، وجود ندارد.مشکلات یادگیری یک اختلال آموزشی است، نه یک اختلال بینایی؛ در نتیجه کودکان دچار آن، نیاز به کمک آموزگار یا افراد متخصص در امور تربیتی دارند. البته قبل از انجام هرگونه مشاوره یا اقدام درمانی، کودک باید توسط چشم پزشک جهت اصلاح مشکلات احتمالی بینایی دقیقاً معاینه شود.
8- خوردن هویج باعث بهبود بینایی چشم می شود:
هویج حاوی مقادیر زیادی از ویتامین Aاست که برای سلامت بینایی ضروری است اما مقدار مورد نیاز بدن به ویتامینA خیلی اندک است و بسیاری از مواد غذایی دیگر نیز حاوی این ویتامین هستند.
رژیم غذایی خوب تمام نیازهای ویتامینی فرد برای دید مناسب را فراهم می سازد، به علاوه مصرف مقادیر اضافی ویتامین ها، به خصوص ویتامین های محلول در چربی (E ،D ،A ) می تواند ضرر داشته باشد.
9- مطالعه متن های ریز به چشم افراد دچار کاهش بینایی آسیب می رساند:
باورهای غلط بسیاری در این خصوص که افراد دچار کاهش بینایی یا سالمندان دچار کاهش بینایی نباید زیاد از چشمشان استفاده کنند، وجود دارد. همچنین این باور نادرست وجود دارد که خواندن متن های ریز باعث تشدید و تسریع کاهش بینایی می شود.در این مورد شاید مقایسه دوربین با چشم انسان بتواند به درک موضوع کمک کند. عکس گرفتن از اشیای بسیار کوچک سبب خراب شدن دوربین نمی شود، پس ما هم نباید نگران باشیم که از چشمانمان حداکثر استفاده را می بریم!
10- آب مروارید وقتی به وجود می آید که دید نزدیک چشم ضعیف شود:
اینطور نیست. گاهی اوقات افراد مسن که قادر به مطالعه روزنامه یا مطالب در فاصله های نزدیک نبوده اند، به مرور زمان مجدداً قادر به مطالعه مطالب بدون استفاده از عینک می شوند. این حالت به دلیل شروع روند آب مروارید و در نتیجه افزایش قدرت انکساری عدسی و دید نزدیک این افراد است. بنابراین درصورت اصلاح خود به خود نزدیک بینی در یک فرد مسن باید احتمال ایجاد آب مروارید را مطرح کرد.

---------- Post added at 12:41 PM ---------- Previous post was at 12:41 PM ----------

11- جراحی آب مروارید تنها وقتی باید انجام شود که به طور کامل رسیده باشد: آب مروارید یک پرده ایجاد شده در جلوی چشم نیست بلکه حالت ابری و غبار آلود شدن عدسی چشم است.با توجه به روش های جراحی ای که قبلاً وجود داشت، عمل آب مروارید باید تا رسیدن (کامل شدن) آب مروارید به تعویق می افتاد اما در حال حاضر مختل شدن واضح بینایی را دلیل انجام عمل جراحی می دانند و همین که اختلال بینایی باعث ناتوانی فرد در انجام کارهای روزمره یا مورد علاقه وی شود، می تواند تحت عمل جراحی آب مروارید قرار گیرد.

12- پیوند چشم انسان عملی است که در کشورهای پیشرفته انجام می شود:
در حال حاضر عمل پیوند کامل چشم به دلیل ناتوانایی های علمی و عملی موجود غیرممکن است. چشم ها توسط ریسمان های باریکی به نام عصب بینایی به مغز متصل می شوند.هر عصب بینایی حاوی بیش از یک میلیون رشته عصبی بوده و در نتیجه غیرقابل پیوند است، به همین دلیل چشم ها هرگز از جایگاهشان به هنگام جراحی جدا نمی شوند.البته سال هاست که عمل پیوند قرنیه (قسمت شفاف و قدامی چشم) انجام می پذیرد و گاهی این عمل با عمل پیوند چشم اشتباه گرفته می شود. عمل پیوند قرنیه در ایران هم سال هاست که انجام می شود.
13- استفاده از عینک باعث وابسته شدن فرد به آن می شود:
عینک های طبی جهت اصلاح عدم وضوح بینایی تجویز می شوند، بنابراین به دلیل واضح شدن دید، افراد تمایل به استفاده بیشتر از آنها دارند؛ گرچه این حالت شبیه وابستگی به عینک است ولی در حقیقت به خاطر تمایل فرد به واضح تر دیدن است

/ 0 نظر / 77 بازدید