کایروپراکتیک (Chiropractics

کایروپراکتیک (Chiropractics)چیست ؟
 
     امروزه شناخته شده ترین وپراستفاده ترین درمان جایگزین در آمریکا ، کایروپراکتیک است . این روش بر دستکاری ستون فقرات و مفاصل برای کمک به بهبودی مشکلات استخوانها، مفاصل، ماهیچه ها، رباطها و تاندونها متمرکز است .
 
      کایروپراکتورها اصولا برای ایجاد فشار روی یک یا گروهی از مفاصل از دستان خود استفاده می کنند . ( در حقیقت اسم کایروپرکتیک برگرفته از یک کلمه یونانی به معنی "ا نجام شده با دست "است). این روش درمان به عــنوان "تنظیم کننده (adjustment)  " یا " مهارت دستکاری (manipulation) " شناختـه شده است . هدف از دستکاری بدن با این شیوه ، رهایی از درد یا گرفتگی و بهبود عملکرد سیستم عصبی، مفاصل و ماهیچه هاست .
 
تاریخچه کایروپراکتیک چیست ؟ 

 
      دستکاری ستون فقرات از هزاران سال پیش تا کنون انجام می شود و نوشته هایی مبنی بر آن در مصر باستــان و چین وجود دارد. گرچه ،اغلــب تاریخ پیدایش کایروپراکتــیک مدرن را 18 سپتامبر 1895 ذکر می کنند .در این روز، دانیل دیوید پالمر (Daniel David Palmer)یک عطار و کار آموز درمان مغناطیسی در Iowa ،شنوایی مردی را که به مدت 17 سال ناشنوا بود، فقط با تنظیم کردن ستون فقرات از محور خارج شده (misaligned)  به حالت اول بر گرداند.
 
      در سالهای بعد ، پالمر اولین مدرسه کایروپرکتیک را بر پا کرد و آن را با نظم خاصی آراست . این مدرسه در حال حاضر معتبرترین آموزشگاه کایروپراکتیک موجود است و هنوز توسط خانواده پالمر اداره می شود . کارها و نوشته های پالمر در جنبه های مختلف کایروپراکتیک امروزی به چشم می خورد. برای مثال او به این باور رسیده بود که تنگ شدن و جابجایی مسیر رشته های عصبی بعلت خارج از راستا بودن (misalignment) ستون فقرات ، موجب بوجود آمدن تقریباً تمام بیماریها است..
 
این شیوه چگونه عمل می کند ؟
 
      رویکرد کایروپراکتیک  به بحث سلامتی، شامل جنبه های مختلفی نظیر ساختاری ، غذایی و معنوی است. هدف یک درمانگر کایروپراکتیک این است که به آرامی، تعادل ذاتی طبیعی و ظریفی که در همه افرادسالم وجود دارد را به حالت اولیه برگرداند. برای انجام این کار، کایروپراکتور استخوانهای ستون فقرات را معاینه می کند و آنهایی که به طور صحیح حرکــت نمی کنند و یا سر جای خود نیستند را، شناسایی می کند. این مناطــق که  مبتلا به نیمه دررفتــگی (subluxation) می باشند، نه تنها در رشته های عصبی و ماهیچه های مجاور آن نیمه دررفتگی ،بلکه در اعضای داخلی بدن که با آن رشته های عصبی مرتبط هستند نیز، باعث ایجاد درد و عدم کارآیی می شوند.
 
  درمانگر کایروپراکتیک این  نیمه دررفتگی ها (همچنین ماهیچه ها ، تاندونها و رباط های مرتبط) را به آرامی و ملایمت با دستهایش، توسط منظم و متعادل کردن ستون فقرات درمان می کند. طبق تئوری کایروپراکتیک ، هنگامی که این بی نظمیها برطرف می شوند سلامت سیستم عصبی باز می گردد و عملکرد بهینه کل بدن را تضمین می کند .
 
از این روش چه انتظاری می توان داشت ؟
 
      کایروپراکتور پس از مرور سابقه پزشکی بیمار در مورد وضع کلی سلامتی او سؤال می کند و یک تست فیزیکی کامل شامل ارزیابی ارتوپدیک (orthopedic) و اعصاب و روان (neurological)  انجام می دهد .جلسه می تواند شامل یک بازبینی از رادیولوژیهای گذشته باشد یا ممکن است رادیولوژی جدیدی درخواست شود . دوره درمان بیشتر شامل یک سری تنظیمات برای متعادل کردن مهره های ستون فقرات ، گردن و دیگر مناطق مشکل دار بدن است.
 
     کایروپراکتور ممکن است برای ردیف کردن ستون فقراتتان از شما بخواهد که روی یک تخت ماساژ تشک دار دراز بکشید یا روی یک چارپایه یا صندلی بنشینید بطوری که دسترسی به پشت شما امکانپذیر باشد.شما می توانید لباسهای خود را بر تن داشته باشید یا لباس بیمارستان را بپوشید .
 
     قبل از شروع هر کاری روی بدن، کایروپراکتور باید دقیقا کل فرایند را توضیح بدهد.تکنیکهای کایروپراکتیک با فشار بسیار کمی انجام می شود، هر چند تنوع آنها زیاد است. در حین اینکه کایروپراکتور به ستون فقرات شما فشار وارد می کند ، ممکن است صدای (pop) مانند صدای ترق تروق بشنوید ، اما نباید از این صداها احساس ناراحتی کنید. اگر چنین بود، مهم است که فورا کایروپراکتور را مطلع کنید .بسیاری از بیماران، کایروپراکتیک را بسیار آرامش دهنده می دانند. پس از آن بسیاری راجع به احساس کم شدن درد و گرفتگی کمتر و انعطاف پذیری بیشتر در محلهایی که روی آنها کار شده است، توضیح می دهند.
 
     بعضــی از کایروپراکتــورها (آنهایـی که بعنوان کایروپراکتــور مستقیم (straight)  شناختــه می شوند ) بطور اکید به تئوری پالمر وفادار هستند و فقط از تنظیمات ستون فقرات برای درمان مشکلات استفاده می کنند. دیگـران با عنــوان ترکیبی ها (mixers) ،تنظیمات ستون فقرات را با درمانهای کمکی مثل ماساژ ، گرما درمانی، سرما درمانی، تمرینات توانبخشی، ورزش،طب سوزنی،کرانیوساکرال و مشاوره غذایی ترکیب می کنند.
 
  جلسه آغازین معمولاً حداقل یکساعت طول می کشد ولی جلسات بعدی ممکن است 10 تا 30 دقیقه طول بکشد . گاهی اوقات فقط یک جلسه با  کایروپراکتور برای از بین بردن درد کافی است. برای مشکلات شدید ، یک دوره متوسط 3 تا 5 جلسه در هفته بمدت 2 هفته نیاز است .
 
     کایروپراکتورها اصولاً رابطه های کاری با M.D ها (پزشکان طب رایج)و D.O ها ( دکترهای استئوپاتی ) دارند و اگر وضعیت شما بدون تغییر بماند یا تستها و درمانهای بیشتری لازم باشد، اغلب شما را به یک متخصص داخلی یا متخصص اعصاب(نورولوژیست)، ارجاع می دهند.
 
منافع کایروپراکتیک برای سلامتی چیست ؟
 
     کایروپراکتیک به عنوان یک درمان مؤثر برای از بین بردن دردهای شدید یا موقتی ناحیه تحتانی کمر شناخته شده است. در سال 1994 آژانس تحقیقات و قانون نویسی سلامتی آمریکا کایروپرکتیک را به عنوان یک درمان بی خطر برای دردهای شدید پایین کمر در بزرگسالان پیشنهاد کرد.این آژانس از بیماران خواست تا در ابتدا قبل از استفاده از درمانهای خشن مثل داروها و جراحی ها، درمانهای سنتی مثل کایروپرکتیک را امتحان کنند.
 
 همچنین کایروپراکتیک می تواند درد در ناحیه وسط  کمر، گردن، مفاصل دست و کف دست و پاها را تسکین دهد. بعضی از افراد اظهار می کنند که کایروپرکتیک درد ناشی از میگرن و سردردهای دیگر ، اسپاسمهای ماهیچه ای و التهاب اعصاب که باعث بی حسی و یا سوزش می شود را رفع می کند .
 
از کایروپراکتیک برای درمان چه بیماریهایی استفاده می شود ؟
 
- اسپاسم عضلانی و در رفتگی مفاصل


- آرتریت ، بورسیت ، تاندونیت ،فاسئیت


- التهاب اعصاب محیطی(Peripheral neuritis)


- اسکولیوز (انحراف جانبی ستون فقرات)

و کیفوز(قوز ستون مهره ها)


- نشانگان تونل مچ دستی(Carpal tunnel syndrome)


- آسیبهای ناشی از ضربه نظیر آسیب گردن(Whiplash injury)


- سردردها


- اختلالات تنفسی


- بیش فعالیتی(Hyperactivity)


- نشانگان دردهای حاد و مزمن

 

دیسک کمر و گردن 


 
آموزش کایروپراکتیک شامل چه مراحلی است ؟
 
    کایروپراکتیک در 65 کشور دنیا به علاقمندان آموزش داده می شود . آموزش کایروپراکتیک در 16 کالج ویژه این رشته در سراسر ایالت متحده انجام می شود و تعداد ساعات مورد نیاز برای دریافت مدرک 4800 ساعت می باشد . پزشکان کایروپراکتیک معمولا باید 4 سال (شامل سه سال تئوری و یک سال عملی) در این رشته آموزش ببینند. در ضمن اکثر بیمه ها این روش را پوشش می دهند.
 
موارد احتیاط در کایروپراکتیک چیست ؟
 
     اگر برای شما تشخیص رماتیسم ،

  اختلال سیاتیک و پوکی استخوان(osteoporosis) داده شده

، از کایروپراکتور خود بخواهید تا قبل از شروع درمان با پزشک شما مشورت کند.

 
   اگر پشت درد شما به همراه تب است

 باید با پزشک خود مشورت کنید یا اینکه از کایروپراکتور خود بخواهید این کار را انجام دهد

توجه

 درکایروپراکتیک درمان تدریجی است و باید پیگیری شود

جلسات درمان را بر حسب نظر کایروپراکتور ادامه داد

کایرو پراکتور در کرج

جناب آقای دکتر سرآبادان

شهرک اوج ،نواب ۴

٠٢۶١٢۵١٣۵٣٧

 

/ 0 نظر / 23 بازدید