سویا و بهبود مشکل خواب در زنان میانسال

 

 

دکتر حمید رضا فرشچی

http://www.novindie

سویا و بهبود مشکل خواب در زنان میانسال

شنبه 13 آذر 1389

 

برخی شواهد نشان می دهد ترکیبات مشابه استروژن که در مواد غذایی مانند سویا یافت می شود می تواند به زنان یائسه کمک کند تا خواب شبانه بهتری داشته باشند.

 در این رابطه دو دسته مطالعه وجود دارد. برخی از محققان تاثیر مصرف این ترکیبات مانند ایزوفلاونون ها رابر روی بهبودی برخی از علائم یائسگی و نیز مشکلات بعد از یائسگیمانند افزایش سطح کلسترول و نیزقند خون، افزایش چربی بدن مورد بررسی قرار داده ولی نتایج بدست آمده مایوس کننده بوده است.

 در ضمن مطالعه اینکه آیا هورمون درمانی می تواند مشکلات خواب را بهبود بخشد نیز نتایج متفاوتی در بر داشته است.

دسته دیگری از بررسی ها نشان می دهد مصرف ایزوفلاون ها باعث شده  کیفیت خواب یعنی درصد زمانی که فرد در خواب واقعی به سر می برد، بهتر شود.

 در ضمن، همین بررسی ها نشان می دهد زنان سالمندی که ایزوفلاون مصرف می کنند، اختلالات خوابشان نیز کمتر می باشد.

البته آگاهی از دلایل این کم خوابی هاکه برخی از آنها عبارتند از خروپف کردن و یا تنگی نفس در خواب، تکان خوردن پاها در فواصل زمانی کوتاه و غیرهنیز حائز اهمیت است،

زیرا با آگاهی از نوع مشکل فرد در طول خوابیدن، می توان مشخص کرد که سویا چگونه خواب را بهبود می بخشد و یا اینکه این ماده غذاییچه مشکلاتی را در فردبرطرف می کند که در بهبود خواب وی موثر است.  

البته با توجه به  نتایج متفاوت به دست آمدهنمی توان به طور قطع  گفت، مصرف سویا می تواند کیفیت خواب تمام زنان سالمند را بهتر کند ولی آنچه که مشخص شده این است که مصرف این ترکیبات بدون فایده نیست  ولی تاثیر آن نیز در تمام زنان یکسان نمی باشد.

نکته عملی:

 با توجه به مشکلات زنان در دوران یائسگی، افزودن فیتو استروژن ها به رژیم غذایی فرد را می توان یک راه حل مناسب برای بهبود کیفیت زندگی زنان دانست.

منبع: Menopause, published online August 19, 2010

/ 0 نظر / 6 بازدید