مضرات استفاده از قلیان

مضرات استفاده از قلیان

خلاصه : هم اکنون سالانه ۵ میلیون نفر در دنیا به علت استعمال دخانیات، جان خود را از دست می ‌دهند که با ادامه ی این روند تا ۲۰ سال آینده تعداد قربانیان به ۱۰ میلیون نفر در سال می ‌رسد ازجمله راههای استعمال دخانیات استفاده از قلیان بوده که درجنوب شرقی آسیا و خاورمیانه رواج دارد و مانند بسیاری از کشورهای خاورمیانه، قلیان یکی از وسایل تفریحی رایج در ایران است .

متن کل خبر : نامهای محلی قلیان bhan ، ,hookah narghile و shisha, می باشد . قلیان با طراحی های مختلف ساخته می شود و دودآن قبل از استنشاق ازآب رد می شودو تنباکو در کاسه کوچکی گذاشته می شود که در انتها دارای حفراتی می باشد و ازطریق این حفرات لوله هایی به آن متصل است و اجازه می دهد که دود از انتهای محفظه آبی عبور کند, قلیان بطورشایع در میان خانواده ها ، کودکان و زنان درمناطقی که شکل رایج مصرف تنباکو در زنان میزان بسیار پائینی دارد, مصرف می شود علاوه بر این با عرضه تنباکو طعم دارد معطر ، مصرف قلیان بطور چشمگیری در میان جوانان ونوجوانان پسرودختران رو به افزایش است.

● اهداف

هدف ازاین مطالعه بررسی باورهای غلط درموردمصرف قلیان که در جامعه وبخصوص جوانان ونوجوانان رواج داشته وباعث افزایش شیوع مصرف قلیان درجامعه بخصوص در بین دختران وزنان گردیده است

ازقرن ۱۶ به بعد تصور نادرست طریقه سالم و ایمن مصرف تنباکوبه صورت استفاده ازقلیان مطرح گردید زمانی که حکیمی بنام ابوالفتح پیشنهادکردکه دودباید اول از یک محفظۀ آبی بگذرد تا به شکل بی ضرردرآید این عقیده اولیه به منظور پوشاندن عوارض تنباکو انگیزه ای و هدفی خوب را دنبال می کرد ولی بدون هیچ گونه شواهد مبنی بر کاهش بیماری باعث تصور نادرست ایمن بودن مصرف تنباکو به شکل قلیان شد.

کشیدن یک یا دو بار قلیان در روز، فرد استفاده‌ کننده را دچار اعتیاد می ‌کند، در حالی ‌که تصور غلط جامعه این است که دود حاصل از قلیان از آب رد می‌ شود و مواد سمی آن از بین می‌ رود امروزه ترکیبات مخصوص تنباکو که فروخته می شوند اغلب با میوه ، عسل ، شهد و بعضی گیاهان با غلظت زیادی طعم دار شده اند که جذابیت کاذب درمصرف کننده ایجاد می کند.

هر وعده قلیان برابرمصرف یک پاکت سیگاربوده وقلیان، در هر بار مصرف، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار ایجاد می‌ کندبصورتی که مصرف یک نخ سیگار بین ۵۰۰ سی‌سی تا یک لیتر دود تولید می‌ کند، اما استفاده ی یک بار از قلیان ۱۰ تا ۲۰ لیتر دود تولید خواهد, دود استنشاق ‌شده از قلیان، نه تنها همه ی مواد سرطان ‌زای دود سیگار را دارا است، بلکه مونوکسیدکربن بیشتری هم دارد و در فرهنگ جامعه ی ما به این حقیقت علمی توجهی نمی ‌شود

افراد سیگاری که به طور متداول ‌۸ تا ‌۱۲ نخ سیگار در روز مصرف می‌ کنند، به طور متوسط با ‌۴۰ تا ‌۷۵ پُک که به مدت ‌۵ تا ‌۷ دقیقه به طول می ‌انجامد، حدود ‌۵ تا ۶ لیتر دود استنشاق می‌ کنند و این در حالی ‌است که مصرف ‌کننده ی قلیان در هر وعده مصرف که به طور متداول ‌۲۰ تا ‌۸۰ دقیقه طول می ‌کشد، حدود ‌۵۰ تا ‌۲۰۰ پُک می ‌زند که هر پک به طور متوسط حاوی ‌۱۵/۰ تا یک لیتر دود است. میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، ۱۰ تا ۲۰ برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

تحقیقات ثابت کرده است افراد سیگاری تا زمانی که میزان نیکوتین دریافتی در آنها به آستانه ی مورد نیاز برای رفع حالت وابستگی برسد، به کشیدن سیگار ادامه می ‌دهند. پس با فرض جذب بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور آن از آب، مصرف‌ کنندگان قلیان برای رسیدن به آستانه ی ارضای وابستگی، با استنشاق مقادیر بسیار زیادتر دود، در معرض مقادیر بیشتری مواد شیمیایی سرطان‌زا و گازهای خطرناک مثل منو‌اکسید‌کربن قرار می گیرند.

این موضوع مصرف‌ کنندگان قلیان و اطرافیان آنها را که در مواجهه با دود تحمیلی آن قرار دارند، همانند مصرف ‌کنندگان سیگار به انواع سرطان ها، بیماری های قلب و عروق، تنفسی و آثار سوء در دوران بارداری مبتلا خواهد ساخت.

کشیدن قلیان حجم تنفسی بدن را کاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباکوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبرو می ‌کند این ترکیب به ‌علت حرارت زیاد، موادی را وارد بدن می‌ کند که عوارض ناگواری برای انسان به ‌دنبال دارد .

شخص مبتلا به بیماری‌های مختلف ریه اگر به استعمال دخانیات و کشیدن قلیان ادامه بدهد بدون شک مبتلا به سرطان ریه و دستگاه تنفسی خواهد شد، متأسفانه به اکثر تنباکو‌هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی اضافه می‌ شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ گردد، بنابراین علاوه بر بیماری‌های ذکر شده، رینیت آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه دارد.

این تصور، تصوری کاملاً غلط است، که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها وارد نمی ‌شود چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد. حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می ‌شود، افرادی که قلیان نمی‌ کشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد.

بر خلاف تصور عمومی که عده‌ای معتقدند وجود آب قلیان جلوی مواد مضر و سمی آن را می‌ گیرد،‌ بیشتر این مواد سمی از جمله نیکوتین و خاکستر وارد ریه می ‌شوند و به خاطر دَم‌های عمیقی که فرد برای جذب دود می ‌زند،‌ تخریب‌های جدی به حبابچه‌های ریه وارد می‌ شود.همچنین به دلیل مرطوب بودن راه‌های هوایی و مجرای خروج دود، قلیان می ‌تواند عامل مهمی جهت رشد میکروب ها و قارچ ها باشد و این میکروب‌ها و قارچ ها به راحتی توسط دود، وارد دستگاه تنفس شده و ایجاد عفونت های مزمن می‌ کند.

سرطان ریه،‌ سرطان لب و دهان و حنجره،‌ سرطان مری و معده،‌ لوزالمعده، کبد و سرطان روده بزرگ از عوارض بد‌خیم و زخم‌های گوارشی , ریفلاکس معده(برگشت اسید معده به مری) ازجمله عوارض خوش‌خیم استفاده از سیگار و قلیان هستند

علاوه بر بیماریهای مرتبط با تنباکو ، مصرف اشتراکی قلیان می تواند منجر به افزایش احتمال میکروب سل و ویروسهایی مثل هرپس و هپاتیت شود.موارد دیگری که با مصرف قلیان ارتباط دارد مثل اگزمانی دست ، مشکلات دندان بدنبال کشیدن دندان ( آلوئولیت متعاقب کشیدن دندان) و تحلیل استخوانی بصورت عمودی در ناحیه پری اودنتال.

در مطالعه ای بر روی کودکان لبنانی در مورد ۵/۸ درصد کودکانی که تنها در خانه با دود قلیان مواجهه داشته اند ، نسبت شانس بیماریهای تنفسی نسبت به کودکانی که مواجهه با دود نداشته اند ۵/۲ بوده است ، این نسبت شانس مشابه کودکانی است که تنها با دود سیگار مواجهه داشته اند . مصرف قلیان غیر سیگاری هایی مجاور فرد مصرف کننده قلیان و جنین مادران باردار را نیز با خطر مواجه می کند . مواجهه با مونوکسید کربن در طی حاملگی ممکن است برای جنین خطرناک باشد و تصور می شود که علت وزن کم هنگام تولد و نمره آپگار پایین(سندرم تنباکو – جنین ) مشاهده شده در نوزادان مادران سیگاری به همین علت باشد. سندرم تنباکو جنین مسلماٌ خطری برای زنانی که قلیان هم مصرف می کنند خواهد بود ، این زنان با افزایش خطر داشتن کودکانی با وزن کم هنگام تولد مواجه می باشند

● نتیجه گیری

بر خلاف تصورو باور عمومی که معتقدند ضررقلیان از سیگار وسایرمواددخانی کمتربوده وآب قلیان جلوی مواد مضر و سمی آن را می‌ گیرد،ولی باتوجه به میزان ومدت مصرف قلیان باید اذعان نمود که ضرروعوارض جسمی وروانی استعمال قلیان از سیگار وسایرمواددخانی نه تنها کمتر نبوده بلکه میزان ونوع عوارض آن بیشتر ومتنوع تر می باشد واین باورهای غلط درموردمصرف قلیان در جامعه وبخصوص جوانان ونوجوانان رواج داشته وباعث افزایش شیوع مصرف قلیان درجامعه بخصوص در بین دختران وزنان گردیده است. لذا باید با اگاهی دادن به جامعه از طرق مختلف وبخصوص به جوانان ونوجوانان در زمینه باورهای غلط ومضرات استعمال قلیان آموزش فراگیر داده وزمینه ازبین بردن این باورها راایجاد کرد که پیشنهاد می شوددرزمینه های ذیل باید برنامه ریزی واقدام نمود:

* اجرای مداخله آموزشی درخصوص ازبین بردن باورهای غلط درمورد قلیان و اتخاذ عملکردهای پیشگیری کننده از کشیدن قلیان به عنوان یک رفتار پرخطر ودروازه سایر رفتارهای پرخطر در بین بزرگسالان و نوجوانان .

* مسئولان وزارت بهداشت ودرمان باهماهنگی وزارت آموزش وپرورش نسبت به برنامه ریزی آموزش دانش آموزان براساس الگو های آموزشی وبصورت مستمر جهت اصلاح باورهای غلط و پیشگیری از استعمال قلیان اقدام نمایند.

* از گروههای همسالان جهت انتقال آموزشها به عنوان لیدر در مدارس ومحلات استفاده گردد

* دربرنامه های آموزشی ودرسی دانش آموزان مطلب آموزشی مناسب جهت اگاهی وراهنمایی دانش آموزان ومعلمان درنظرگرفته شود.

* برنامه های آموزشی فراگیرازطریق رسانه های جمعی وهمچنین استفاده از تیزرهای آموزشی جذاب ومناسب بطور مستمر تهیه وارائه گردد.

* قوانین پیشگیری از استعمال قلیان به خصوص درمورد نوجوانان بصورت جدی ومستمرتصویب و اجراگردد.

http://www.parsiteb.com/news.php?table=news&id=940&action=viewFullContent

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

مضرات قلیان هم کمترازسیگارنیست

اگر تصور می‌کنید که کشیدن تنباکو با قلیان کم‌خطر‌تر از سیگار کشیدن است، بهتر است نظر خود را عوض کنید

یک بررسی جدید نشان می‌دهد قلیان‌ کشیدن در مقایسه با سیگار کشیدن به میزان بیشتری گاز مرگبار مونوکسید کربن و به همان اندازه ماده اعتیادآور نیکوتین را وارد بدن می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز دکتر توماس آیزنبرگ از دانشگاه مشترک‌المنافع ویرجینیا در ریچموند،‌ یکی از پژوهشگران در این بررسی می‌گوید: "این بررسی می‌تواند این افسانه را که قلیان‌‌های آبی شیوه کم‌خطرتری برای کشیدن توتون هستند، کنار بگذارد."

آیزنبرگ افزود: "پیام عملی این تحقیق روشن است. اگر افراد برای اجتناب از گازهای سمی مانند مونوکسیدکربن و مواد شیمیایی اعتیادآور مانند نیکوتین، قلیان می‌‌کشند، اشتباهی بزرگی مرتکب می‌شوند."

کشیدن قلیان در آمریکا به خصوص در میان افراد 18 تا 24 سال که فکر می‌کنند قلیان کشیدن از سیگارکشیدن ضرر کمتری دارد، محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

برخی از تخمین‌ها نشان می‌دهد از هر پنج دانشجوی کالج در آمریکا یک نفر برای کشیدن توتون از قلیان استفاده می‌کند.

اما به گفته آیزنبرگ تا به حال هیچ بررسی به طور مستقیم تحت شرایط کنترل‌شده به مقایسه قلیان و سیگار از لحاظ قرارگیری مواد شیمیایی سمی نپرداخته بود.

آیزنبرگ و همکارش آلن شهاده از دانشگاه آمریکایی بیروت د رلبنان 31 فرد بزرگسال داوطلب را واداشتند که در دو جلسه 45 دقیقه‌ای دخانیات استعال کنند- یک جلسه که در آن توتون با استفاده از قلیان آبی کشیده می‌شد و جلسه دیگری که در آن آنها یک نخ سیگار را می‌کشیدند.

پژوهشگران میزان خونی نیکوتین و مونوکسیدکربن و نیز ضربان قلب، شمار پک‌ها و "حجم پک‌ها"‌ را اندازه‌گیری کردند.

ایزنبرگ می‌گوید: "این نتایج، شواهد علمی قطعی ارائه می‌دهد که بر خلاف باور عمومی، استعمال دخانیات با قلیان آبی به همان اندازه کشیدن سیگار مواد شیمیایی زیانبار وارد بدن می‌کند."

آیزنبرگ گفت: "در واقع، بررسی ما نشان داد در مقایسه یک دور استفاده از قلیان‌ با یک نخ سیگار، کشیدن قلیان سه بار بیشتر فرد را در معرض مونوکسیدکربن قرار می‌دهد."

آیزنبرگ افزود: "این قرارگیری در معرض مونوکسیدکربن، یک عامل عمده خطرساز برای سلامتی است، زیرا تصور بر این است که قرارگیری درازمدت مونوکسیدکربن هر سال 100000 آمریکایی را در نتیجه بیماری قلبی می‌کشد."

همچنین شواهدی وجود دارد که استعمال توتون با قلیان، حجم دودی بیش از 40 برابر حجم دود سیگار ایجاد می‌کند. هر دوی کشیدن سیگار و قلیان سرعت ضربان قلب را می‌افزایند.

آیزنبرگ یادآور شد: "تعداد زیادی از افرادی که قلیان می‌کشند به من می‌گویند که می‌دانند سیگار آنها را می‌کشد، اما اعتقاد دارند که استعمال توتون با قلیان اینگونه نیست. نتایج این بررسی بیانگر آن است که سیگاری‌ها و قلیان‌کش‌‌ها تقریبا به طور یقینی در معرض خطرات بهداشتی مشابهی هستند."

این بررسی در که در نشریه ژورنال طب پیشگیری آمریکا منتشر می‌شود، با کمک مالی سرویس بهداشت عمومی آمریکا انجام شده است.

منبع:همشهری

گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی

www.niksalehi.com

http://www.niksalehi.com/family/archives/127952.php

@@@@@@@@@@@@@@@@@

قلیان ده برابر هروئین اعتیادآور است.

برخلاف باورهای افراد قدیمی که قلیان را بدون ضرر می دانند دود ناشی از قلیان دارای مواد سمی است که عامل اصلی بیماری سرطان ریه و بیماری قلبی و عروقی شناخته شده است.امروزه می بینیم که قلیان در میان جوانان و حتی نوجوانان، محبوبیت کاذبی پیدا کرده است. قلیان هم یک سرگرمی دخانی است که مانند محصولات دخانی دیگر، مضر است. اینکه برخی مردم فکر می کنند ضرر قلیان کمتر از سیگار است یا آب موجود در قلیان به دلیل زرد شدن، زیان تنباکو را کم می کند، اشتباه است و مبنای علمی ندارد. رواج مصرف قلیان مخصوص یک شهر یا یک نفر در ایران نیست. در برخی از کشورها قلیان به عنوان یک سنت از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. اما متاسفانه در حال حاضر از قلیان سوء استفاده می شود. تنباکوهای میوه ای که امروزه از آن استفاده می شود، از بدترین و پست ترین نوع توتون تهیه می شود. کسی که قلیان می کشد با نیکوتین آشنا می شود و پس از مدتی بدن به نیکوتین معتاد می شود. مردم فکر می کنند قلیان کشیدن یک تفریح است در صورتی که قلیان از سیگار مضرتر است.آتش قلیان با زغال تامین می شود. کبودی لب و ناخن که در افراد سیگاری دیده می شود در مصرف کنندگان قلیان بیش تراست. احتمال بروز سکته قلبی هم در این افراد بیشتر است.خانم حیدری مادری 50 ساله است و 9 فرزند دارد. شوهرش از کار افتاده است و او با کار بسته بندی مواد غذایی در خانه، زندگی خانواده اش را می گذراند. اما کار زیادش باعث نشده که او از فرزندانش غافل شود. می گفت ساعت 9:30 شب برای جست و جوی پسرش به پارک ساعی رفته بود. فکر می کرد در جمع نوجوانانی که اطراف بساط قلیان فروشی جمع شده اند، ممکن است پسرش را پیدا کند. وقتی پسرش را نیافت به نصیحت همسالان پسرش مشغول شد: <استفاده از مواد مخدر و اعتیاد، از همین قلیان کشیدن شروع می شود. من از بچه های خودم مراقبت می کنم. دلم برای شما جوان ها می سوزد. یکی از پسرهای خودم مدتی آلوده شده بود. آنقدر مراقبت کردم تا ترکش دادم. حالا هر روز تشویقش می کنم تا با ورزش سلامتی اش را حفظ کند. این پسرم که به دنبالش آمده ام پسر بسیار خوبی است. کار می کند و به من برای تامین مخارج زندگی مان کمک می کند. ولی من بعضی وقتها نگرانش می شوم. یک بار آمدم پارک از پشت سر او را دیدم که نشسته بود کنار بچه ها و داشت قلیان می کشید، غافلگیرش کردم قول داده بود که دیگر این کارها را تکرار نکند. فقط از خدا می خواهم این جمله همیشه آویزه گوشش باشد و مراقب خودش هم باشد.>   

    مصرف قلیان امروزه در چایخانه ها و مراکز تفریحی به عنوان یک سرگرمی نامناسب در خانواده ها به ویژه جوانان تبدیل شده است. در هر بار پک زدن به قلیان، به طور متوسط حدود یک لیتر دود وارد بدن می شود. افزایش قهوه خانه ها و یا تبدیل شغل ها به این شغل کاذب، سبب شده تا در این راستا استفاده از قلیان به عنوان یک تفریح را روز به روز شاهد باشیم. قلیان می تواند زمینه ساز مصرف دیگر مواد دخانی باشد. قلیان حاوی مواد سمی خطرناکی است. علاوه بر آن، استفاده از قلیان هایی که با ترکیبی از اسانس میوه ای هستند معمولا فرد را در طولانی مدت در معرض دود بیشتری نسبت به سیگار قرار می دهند، ضمن اینکه نیکوتین قلیان نیز مانند سایر مواد دخانی، اعتیاد آور نیز می شود. میزان مونواکسید کربن، فلزات سنگین و ترکیبات شیمیایی سرطان زا که از زغال یا مواد تشکیل دهنده قلیان متصاعد می شود به مراتب اثرات سوء بیشتری نسبت به سیگار دارد. برخلاف عقیده برخی از مردم که تصور می کنندقلیان با توجه به آبی که در کوره قلیان است و ادواتی مثل چوب و نی مقداری از سمیت و خطرات و مضرات دود را می گیرد، باید توجه داشت که همین ادوات، سمیت و مضرات و ضرر و زیان دود ناشی از قلیان را تشدید می کند.دود ناشی از قلیان در ادوات باقی می ماند و در مراحل بعدی و در اثر استفاده از قلیان به طور مستقیم وارد ریه شده و ضرر و زیان جبران ناپذیری را به انسان وارد می سازد. تنباکو و توتون که در قلیان استفاده می شود معمولا از بدترین نوع توتون و تنباکوست و توتون های میوه ای و شیمیایی به مراتب بدتر از توتون معمولی هستند.کشیدن قلیان یکی از عواملی است که به انتقال بیماری های عفونی نظیر سل و هپاتیت منجر می شود و علت آن استفاده مشترک از قلیان در بین افراد است. اسانس ها و عطرهای مورد استفاده در تنباکوها، حاصل هزاران نوع مواد سمی و کشنده است که هم مصرف کنندگان و هم افراد در معرض دود آن را به عوارض ناشی از آن گرفتار می کند. کشیدن قلیان، فرد را در معرض ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و حملات تنفسی قرار می دهد و مصرف آن در پارک ها ومراکز تاریخی است. مصرف کنندگان قلیان بیش از سایر افراد، مستعد مصرف مواد مخدر هستند. قهوه خانه ها و استفاده از قلیان یکی از معضلات جامعه ما محسوب می شود. وجود این معضل به علت خطرات پزشکی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی به گونه ای است که بر خلاف اعتقاد عامه مردم، مصرف قلیان بسیار زیانبارتر از سیگار است.

    هشدار!

    استفاده از قلیان به مصرف سیگار نیز کشیده می شود. تهیه و آماده سازی قلیان سخت تر است. خاصیت اعتیاد آوری نیکوتین قلیان هم ده برابر هروئین است. به همین خاطر مصرف کنندگان قلیان خیلی زود به سیگار روی می آورند.پدران و مادران! بدانید که این کار به هیچ وجه تفریحی نیست و سلامت فرزندانتان را تهدید می کند. مراقب فرزندانتان باشید و تا می توانید آنها را از اینگونه بلایا دور کنید.

ناهید جعفرپور کامی

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1510001

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

آیا قلیان بی خطرتر از سیگار است؟

تصور عامه بر این است که چون دود قلیان از داخل آب عبور می کند، ضرر کمتری دارد. اما مطالعات اخیر نشان می دهد، آنان که قلیان می کشند در مقایسه با سیگاری ها نیکوتین بیشتری را به بدن خود راه می دهند، زیرا حجم بیشتری از دود وارد بدن آنها می شود.

به دنبال کشیدن قلیان ، نیکوتین و کوتینین ادرار، پلاسمای خون و بزاق دهان بالا می رود. بنابراین بر خلاف تصور عامه، کشیدن قلیان ، عادت درستی نیست. استعمال قلیان مانع بروز اثرات مرگبار تنباکو و متابولیت های حاصله از آن بر بدن نمی گردد.

قلیان و سلامتی

دود حاصله از تنباکو با عبور آب موجود در محفظه شیشه ای قلیان سرد می شود و با گذر از یک لوله قابل انعطاف وارد دستگاه تنفسی فرد می شود. آب داخل محفظه قلیان بخشی از مواد مضر موجود در قیر تنباکو را از آن جدا می سازد. قیر حاوی تمام عوامل موتاژنیک و سرطان زای موجود در تنباکو است. به عنوان مثال در سیگار در اثر اکسیداسیون تنباکو هیروکربورهای عطری معطر (PAH) ایجاد می شود که خود به ایجاد قیر و حمل نیکوتین کمک می کند. اما در مورد قلیان هیدروکربورهای گازی در آب کاسه قلیان به حالت اشباع می رسند در نتیجه در دود قلیان PAH دیده نمی شود. در هر صورت دود خروجی از محفظه آبی قلیان به مقدار کمی نیکوتین دارد. کشیدن قلیان ضربان قلب را بالا می برد، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و فشار خون شریانی را افزایش می دهد.

قلیان وسیله ای شیک اما سرطان زا

منوکسید کربن، نیکوتین، قیر و فلزات سنگین که در دود قلیان وجود دارد تأثیرات مخرب جبران ناپذیری بر سلامتی انسان دارد. میزان منوکسید کربن و سرطانزاهای دود قلیان بیشتر از دود سیگار است. بیشتر درصد حجمی منوکسید کربن مربوط به دود حاصله از قلیان های کوچک است. با افزایش اندازه قلیان درصد حجمی منوکسید کربن موجود در دود قلیان کاهش می یابد.

قلیان های میوه ای

پوست میوه ها را تخمیر می کنند و با ملاس یا گلیسیرین مخلوط می نمایند. اگر این مخلوط با ذغال سوزانیده شود آکرولئین تولید می شود. آکرولئین یک ماده سرطانزا است که به ویژه باعث سرطان مثانه می شود. به علاوه در اثر استفاده مشترک از قلیان بیماریهای زیادی به وسیله دهانه قلیان به افراد منتقل می شود.

ترجمه : مرضیه جیلانی نژاد راد

کارشناس ارشد بهداشت

http://www.sbmu.ac.ir/SITEDIRECTORY/VICE-CHANCELLORSTUDENTS/STUDENTHEALTHCENTER/Pages/hukah.aspx

@@@@@@@@@@@@@@@@

آ یا مصرف قلیان کم ضررتر از استعمال سیگار است؟!

تهران – خبرگزاری ایسکانیوز: پدیده قلیان که در حال حاضر به یک معضل اجتماعی پنهان تبدیل شده است از آن جهت چهره منفوری به خود نگرفته که اغلب آن را بی ضرر و غیر قابل اعتیاد دانسته و یا آن را کم ضررتر از مصرف سیگار قلمداد می کنند.

بسیاری از مردم فکر می کنند آب موجود در قلیان موجب تصفیه و ایجاد محافظت در مقابل دور ناشی از سوختن تنباکو می کند این در حالی است که رطوبت باعث افزایش میزان جذب ریوی آن نیز می شود.

مواد سمی قلیان نه تنها کمتر از سیگار نیست بلکه بعضی مواد خطرناک از جمله قیر یا روده ( سرطان زا) ، مونواکسید کربن (آلاینده) و نیکوتین ( ایجاد کننده وابستگی) موجود در دوده آن از سیگار بیشتر است.

با مصرف قلیان بیش از 600 ماده سمی و مهلک وارد ریه فرد مصرف کننده و اطرافیان خواهد شد.

در صنعت تنباکو، مرغوب ترین آن در اختیار کارخانه های سیگار سازی قرار می گیرد و تفاله های تنباکو جهت قلیان مورد استفاده قرار می گیرد.

مقدار تنباکوی مصرفی در یک وعده قلیان معادل مصرف 20 تا 50 نخ سیگار است و به همین دلیل با افزایش سطح نیکوتین خون مصرف کننده به ظاهر تفننی برای رفع نیاز خود به روش سهل تری که همان مصرف سیگار است، روی می آورد.

بنابراین اعتیاد در قلیان کشی با روی آوردن به استعمال سیگار و اعتیاد به مصرف سیگار نمایان می شود.

در قلیان، نامرغوب بودن تنباکو، درجه حرارت بالا، تولید گاز منواکسید کربن ناشی از سوختن ناقص ذغال آتشدان ،احساس گیجی بعد از مصرف تنباکو که افراد نشانه مرغوب بودن تنباکو می دانند در واقع از گاز منواکسید کربن است، مکش های ریوی عمیق و رطوبت حاصل از آب باعث بروز بیماری های ریوی، سرطان های مختلف از جمله سرطان لب، ریه، معده و مثانه می شود.

تنباکوهای تحت عناوین میوه ای، عطری و اسانس دار نه تنها بی ضرر نیستند بلکه عوارض به مراتب بیشتری نسبت به تنباکوی ساده دارند زیرا مواد آروماتیک ( ترکیبات حلقه ای) موجود در آن ها بر اثر حرارت زیاد خاصیت سرطان زایی و سمی فوق العاده ای پیدا می کنند به علاوه مزه و طعم مناسب و سهولت مصرف این گونه تنباکوها نسبت به تنباکوهای معمولی باعث افزایش گرایش بیشتر نوجوانان و جوانان به مصرف و ایجاد وابستگی به آن ها خواهد شد.

مصرف قلیان در اماکن سربسته مثل سفره خانه های سنتی یا قهوه خانه ها عوارض آن را دو چندان می کند و سلامت اطرافیان به ویژه کودکان و نوجوانان را در معرض خطر جدی قرار می دهد.

همچنین استفاده از قلیان به صورت مشترک خطر انتقال بیماری های عفونی را نیز در پی خواهد داشت./06 /187/125

خبرنگار:555

http://iscanews.ir/fa/ShowNewsItem.aspx?NewsItemID=218903

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

قلیان، چیست ؟

قلیان، وسیله ای است که تنباکو را با آن از طریق آتش زغال داغ کرده و از طریق شلنگی که به آن نی پیچ می گویند می کشند. دهه های پیش، مصرف قلیان در انحصار پیرتر ها و مسن ها بود. قهوه خانه ها ، میزبان پیرمرد هایی بودند که برای خستگی در کردن، روی صندلی می نشتند و همزمان با نوشیدن چای، پکی هم به قلیان می زدند و مشغول گپ با دیگران می شدند. امروزه، علاوه بر این بیشتر به عنوان یک تفریح روزمره، میان جوانان ایرانی شایع شده است. مغازه هایی هم در شهر ها باز شده که خود قلیان را در شکل های مختلف، و البته به تازگی با سیستمی مدرن تر که با واشر های پلاستیکی آب بندی می شود به فروش می رسانند.

قلیان هایی که در حال حاضر رواج پیدا کرده، از نوع آذربایجانی هستند. از طرف دیگر، قلیان سنتی ترین نوع استعمال دخانیات در ایران است. هنوز هم قلیان‌های ساخت دزفول بهترین شهرت رو تو جنوب و غرب کشور دارد. اگر به میهمانی آن ها بروید، پذیرایی با قلیان عزت نهادن به میهمان محسوب می شود و جایگاهی فراتر از استعمال دخانیات دارد.

اما در تهران و شهر های بزرگ، برای کشیدن قلیان یا باید سری به قهوه خانه های پیرمردی بزنید، که دود سیگار و قلیان سراسر آن جا را گرفته که در آن صورت با کمتر از 400-500 تومان می توانید قلیانی بکشید و چایی بنوشید. قلیان های سنگین از نوع خوانسار و کاشان و حکان، که یک پک آن برای یک جوان قلیان کش امروزی، بسیار سنگین است در این پاتوق ها عرضه می شود. به همین خاطر است که جوانان کمتر به این اماکن علاقه نشان می دهند. آن ها یا به سراغ کافی شاپ هایی می روند که با قلیان هم از مشتری ها پذیرایی می کنند یا آن که راه را به طرف حومه ی تهران، یعنی دربند و سربند و فرحزاد و امثال آن کج می کنند. باغ هایی با هوایی مناسب، که نه مثل کافی شاپ ها و سفره خانه های سنتی سخت گیری های معمول را دارند و نه آن که نیاز است که برای هر قلیان، 5 هزار تومان هزینه کنند. در این جا معمولا دختر ها هم می توانند با هزار و پانصد تومان یک قلیان چاق شده ی سبک با اسانس میوه سفارش بدهند و با هزار تومان اضافه تر یک قوری چای و مقداری نبات نیز در اختیار داشته باشند.

برخی از قلیانی های قدیمی تر می گویند که شنیده اند شاه عباس با قلیان مخالف بود و سعی می کرد که این عادت را از ایرانیان براندازد. چرا که در آن زمان، قلیان به حدی رواج پیدا کرده بود که سران دولت در سفر و گردش قلیان همراه می برندند و سواره هم پکی به آن می زدند. یک روز شاه عباس، در جمعی از سران کشور، دستور می دهد تا به جای تنباکو، از پهن اسب استفاده شود. سپس رو به میهمانان کرد و از کیفیت آن تعریف کرد و این که آن را از همدان سفارش داده است. همه کشیدند و به به و چه چه راه افتاد. سپس شاه عباس می گوید :«مرده شوى چیزى را ببرد که نمى‏توان آن را از پِهن تشخیص داد!» و از همین روی است که این روز ها کلاسیک ترین قلیان ها، آن هایی هستند که عکس شاه عباس روی آن نقش بسته و نگاهش به سوی فردی است که قلیان می کشد.

تعداد زیادی از مردم ایران و دیگر کشور های خاورمیانه کشیدن قلیان را برخلاف دیگر دخانیات یک تابو نمی دانند. آن ها در سفر، در جنگل ، کنار دریا و حتا پیست دوچرخه سواری هم می توان افرادی را یافت که از قلیان کشیدن غافل نشده اند.

اگرچه شاه عباس صفوی، از روی عدم علاقه ی شخصی نسبت به دخانیات با آن مخالف بود، اینک دلایل بی شماری برای ممنوعیت آن فهرست می شود.

خدیجه محصلی، کارشناس مسئول دخانیات وزارت بهداشت به خبرگزاری فارس می گوید که : (( حدود12درصد جمعیت بالای 15 سال کشور محصولات دخانی را مصرف می‌کنند و 15درصد نوجوانان بین 13 تا 15 سال نیز کشیدن قلیان را تجربه کرده‌اند البته میزان مصرف سیگار در این گروه سنی حدود 3 درصد است اما با توجه به این‌که مضرات قلیان بسیار بیش از سیگار است و نیز با توجه به این‌که قلیان دروازه ورود نوجوان به مصرف سایر مواد دخانی است این آمار هشدار دهنده است.))

این آمار اغراق شده به نظر نمی رسد، کافی است به یکی از مراکز تجمع جوانان سری زده و میانگین سنی را محاسبه کنید. برای خیلی از رستوران دار ها، عرضه ی قلیان بخش عمده ای از سود روزانه را تشکیل می دهد. چرا که این مساله خرج چندانی بر نمی دارد و البته به قیمت خوبی هم به فروش می رسد.

سپیده ، دختر جوانی ست که ترجیح می دهد در طبیعت قلیان بکشد، او می گوید که از حالت قلیان کشیدن خوشش می آید. ماهی یک بار با دوستانش دور هم جمع می شوند و قلیان با طعم هلو می کشند.

به باور حمید، جوان دیگری که روی تخت یک رستوران دربند به پشتی ها تکیه داده و پک های عمیقی می زند، ممنوعیت کشیدن قلیان، ممکن است برای دختر ها محدودیت ایجاد کند. اما پسر ها از این بابت مشکلی نخواهند داشت. چرا که آن ها می توانند به خارج از شهر رفته و در آن جا با خیال راحت قلیان بکشند.

کمی دور تر از حمید، رضا نشسته و رویش را آن طرف کرده . می گوید که بهادود قلیان مشکل دارد و نمی تواند آن را تحمل کند. اما به خاطر رفقا مجبور شده به این جا بیاید.

مزدک، دانشجوی کامپیوتر است. او می گوید که قلیان نمی کشد، مشکل او هم فقط ضرر آن به سلامتی نیست. او می گوید که از وابستگی گریزان است. می خندد و می گوید همین یک اعتیادی که به اینترنت و بازی های کامپیوتری دارد برای هفت پشتش کافی ست. برای همین می ترسم به چیز جدیدی معتاد بشم.

آرزو، لیانسش را در رشته مدیریت گرفته. می گوید که من از دوران دانشجویی قلیان کشیدن را شروع کردم. با سه نفر دیگر در یکی از شهرستان ها هم خانه بوده و در آن جا تصمیم می گیرند قلیان بکشند. او درباره ی ممنوعیت قلیان می گوید که چه فرقی می کند ؟ دو سه سال است که در بیشتر رستوران های سنتی شهر، تابلویی با این عبارت به چشم می خورد : ((کشیدن قلیان برای خانم ها و افراد زیر 18 سال ممنوع است.)) اما آیا آماری درباره ی کاهش مصرف قلیان ارائه شده ؟ هنوز که هنوز است دور هم جمع می شویم و قلیان می کشیم. او در پاسخ به این که به ضرر آن هم فکر می کند یا نه می گوید که به نظرش قلیان بهتر از سیگار است. چون بسیاری از ضرر های تنباکو از طریق آب قلیان گرفته می شود. باوری که تحقیقات پزشکی به جرات رد می کند. سازمان جهانی بهداشت در این باره اعلام کرد که مقدار نیکوتین موجود در یک وعده ی کشیدن قلیان، با یک بسته ی کامل سیگار برابر ی می کند. است.

سایت سلامت نیوز، از حسین جزایری، مدیر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی نقل می کند که این باور غلط از ده ها سال قبل رواج پیدا کرده و مردم فکر می کنند زیان و اعتیاد قلیان کمتر از سیگار است، حال آن که سخت در اشتباه هستند. آن ها باید بدانند که تمامی زیان های ناشی از استعمال سیگار در استعمال قلیان نیز وجو دارد.

دکتر محمد رضا مسجدی، دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات در گفتگو با هم میهن رضایت خود را از اجرای این طرح به طور قاطع اعلام می کند. او طرح جمع آوری قلیان ها را کاملا عملی می داند و می گوید پیش از این هم جواب داده است. او می گوید که اگر تنها ما اقداماتی را انجام دهیم و صدا و سیما، روزنامه ها و دیگر رسانه ها همراهی نکنند فایده ای نخواهد داشت و چه بسا بدتر شود.

او درباره ی نوع کمکی که رسانه ها می توانند بکنند می گوید که آن ها باید تببین کنند که چرا مصرف مواد دخانی، و در این جا قلیان بد است، خانواده ها بفهمند. طرح هم باید ادامه داشته باشد. نمی توانیم رهایش کنیم، بدتر می شود. اگر ما بچه ها را توجیه نکنیم عکس العمل بدتری نشان می دهند باید با این بلای خانواده مقابله کرد.

دکتر مسجدی، در ارتباط با این که در صورت چنین برخوردی، احتمال تغییر مصرف به مواد دخانی و یا مخدر دیگر چقدر وجود دارد این نظریه را رد کرد و گفت اکثر مصرف های خطرناک تر از سیگار و قلیان شروع می شود. وقتی این ها را نکشند، احساس نیاز به آن ها هم پیدا نمی کنند.

علی عبداللهی نیا، مسوول واحد پژوهش جمعیت مبارزه بااستعمال دخانیات ایران نیز به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گفته است : ((مصرف قلیان موجب بروز سرطان‌های مختلف به ویژه ریه و بیماری‌های قلبی و تنفسی می‌شود و باعث اعتیاد به نیکوتین و در مقایسه با دیگر مواد دخانی ، مصرف بیشتر آن باعث اعتیاد بیشتر می‌شود.‌استفاده مشترک ازقسمت دهانی قلیان هم موجب انتقال بیماری‌های واگیرداری چون سل و هپاتیت است . گفت : باوجود این همه خطرات، تهدیدکنندگان سلامت ، با طعم‌دار کردن توتون قلیان اغلب آن را بسیار مطبوع جلوه می‌دهند و موجب روآوردن برخی مردم به‌ویژه‌جوانان به‌مصرف قلیان می‌شوند.

عبدالهی نیا به مغازه های تازه تاسیس تاکید کرد که افزایش مغازه‌های مجللی که تنها به عرضه ابزار مصرف دخانیات از جمله قلیان، چپق ، پیپ و غیره مبادرت می‌کنند، اتفاق نامبارکی‌است که تنها و تنها موجب انتشار بیماری‌ها وافزایش سرطان ها در سطح جامعه می‌شود.

بسیاری از جوان های ایرانی، از طبقات اقتصادی و اجتماعی مختلف، به شب نشینی هایی در رستوران های مختلف عادت کرده اند که قلیان ها هم پای ثابت آن بوده اند. باید دید چنین طرحی، چقدر می تواند آن ها را از این عادت بیاندازد.

سه چهار جوان سوار بر ماشین، از دربان یک رستوران که نام باغچه ی خیابانی به خود گرفته می پرسند قلیان دارین؟ به محض تکان دادن سر دربان، غرولند کنان، گاز داده و می روند. کسی نمی داند که آن ها جلوی نزدیک ترین دکه ی روزنامه فروشی، برای خریدن بسته ی سیگار ترمز می زنند یا نه.

http://www.pendar.net/story/4085/

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

قلیان به شهادت تاریخ، سنن غیر ایرانی که به ایران وارد شده

به شهادت تاریخ، سنن غیر ایرانی که به ایران وارد شده، یا احتمالاً تحمیل گردیده، پس از مدتی آنچنان رنگ ایرانی به خود گرفته، که صاحبان اصلی آن، توانائی شناختن آنرا نداشته اند. زیرا ایرانی آنرا مطابق ذوق لطیف خود دگرگون ساخته است. این دگرگونی بیشتر در نتیجه ذوق زیباپسند ایرانیان بوده، که همیشه و در همه حال زندگی را با هنر آمیخته اند.

از مواردی که می توان بر این موضوع شاهد آورد دخانیات، یعنی توتون و تنباکو، و روش دود کردن آن است.

برای درک بهتر دگرگونی و آمیختگی امر بکار بردن دخانیات، با زیبائی و هنر، بد نیست که چند قرن به عقب برگردیم، تا بدانیم که، توتون و تنباکو از کجا وارد تمدن بشر گردیده، و چگونه راه خود را باز و طی کرده است و این کار را همت آقای محمد حسن سمسار به انجام می رساند:

در سال 1492 میلادی وقتیکه کاشف بزرگ ، کریستف کلمب، پس از ماهها تلاش و کوشش، در کنار جزیره‌ای که امروز به کوبا مشهور است لنگر انداخت، با جهانی روبرو شد که تازگی‌های فراوانی برای او داشت. او و همراهانش در این جزیره ناشناس دیدنیهای جدیدی مشاهده کردند. آنها «دیدند بومیها لوله ای از برگ خشک گیاهی که به هم پیچیده اند در دست دارند، شبیه به لوله آتش بازی که اطفال در عید بازی می کنند. یک سر آنرا آتش زده، و سر دیگر را می مکند، و دود آنرا با هوا استنشاق می کنند. این استنشاق دود، یک نوع مستی و رخوت ایجاد می کرد، و انسان خستگی را حس نمی نمود. این لوله‌ها را بومیان تاباکوس می نامیدند».به این ترتیب دریانوردان اسپانی اولین بار توتون را شناخته و به تقلید از بومیان بکشیدن آن پرداختن

/ 0 نظر / 812 بازدید