خشکی واژن علل و درمان خشکی مجرای تناسلی در زنان

خشکی واژن

علل و درمان خشکی مجرای تناسلی در زنان

خانم دکتر صفارزاده کرمانی در رابطه با مشکلات زنان و مسایل آنها توضیح میدهند.

بسیاری از خانم‌های جوان در اوایل ازدواج دچار خشکی واژن می‌شوند. آیااین موضوع طبیعی است؟
خشکی واژن به طور معمول در سن یائسگی رخ می‌دهد اما احتمال بروز آن در سن جوانی نیز وجود دارد به این صورت که سطح هورمون‌ها کمتر از حد عادی هستند و یا غدد مترشحه واژن، فعالیت کمی دارد. اینکه بسیاری از خانم‌ها بعد از ازدواج دچار این مشکل می‌شوند به علت عدم  آموزش جنسی کافی می باشد. متاسفانه زوجین پیش از آغاز رابطه جنسی، معاشقه کمی انجام می‌دهند. در این حالت واژن به اندازه کافی نرم نمی شود و اصطلاحا دچار خشکی می‌شوند.بنابراین این خشکی واژن واقعی نیست و خود زوجین با رعایت برخی مسایل می‌توانند آن را حل نمایند.

دلیل خشکی واژن واقعی که به‌عنوان یک ناراحتی به شمار می رود، چیست؟

در دوران یائسگی خشکی واژن  به دلیل کم بود هورمون استروژن می باشد که در پی کم‌کاری تخمدان ها پیش می‌آید. یائسگی معمولا باید پس از ۵۰ سالگی رخ دهد اما استرس، بیماری‌های گوناگون، شیمی‌درمانی و حتی سیگار می‌تواند سبب رخ دادن زودتر از سن ۵۰ سالگی باشد. با یائسگی، تخمدان‌ها کم‌کار می‌شوند و هورمون استروژن کمتری در خون ترشح می‌شود و در پی آن خشکی واژن بروز می کند. در افراد جوان‌ نیز که هنوز به سن یائسگی نرسیده‌اند مشکلات هورمونی یا کم‌کاری غدد مترشحه واژن می‌تواند دلیل خشکی واژن باشد.

برای درمان چه باید کرد؟


چنانچه مشکل به دلیل کمبود هورمون باشد، به دلیل اینکه هورمون استروژن سرطان‌زا است و می‌تواند باعث بروز سرطان پستان شود، با رعایت این مطلب ابتدا بیمار ماموگرافی می شود و اگر تمامی مسایل طبیعی بود، می‌توان برای او استروژن موضعی تجویز کرد. پس از سن یائسگی پزشک معمولا پماد استروژن را یک روز در میان برای مدتی کوتاه و آن هم به همراه هورمون پروژسترون تجویز می نماید تا در حد زیادی از بروز سرطان رحم و پستان جلوگیری کند. استروژن‌های خوراکی را پیش از سن
۵۰ سالگی می‌توان تزریق کرد زیرا هم کیفیت زندگی و هم کیفیت اعمال نزدیکی را بهتر می نماید و خشکی واژن را نیز برطرف می نماید. بیشتر خانم‌هایی که دچار این ناراحتی هستند پس از مصرف استروژن به همراه پروژسترون درمان می شوند.

تنها از طریق خشکی واژن می‌توان متوجه شد که دچار این ناراحتی هستیم؟


درد به  هنگام نزدیکی از اولین علایم این ناراحتی می باشد که پس از یائسگی سوزش واژن یا بی‌اختیاری ادرار هم به آن اضافه می‌شود. پس از یائسگی عضلات پرینه و کف لگن تحلیل پیدا می کنند و حتی خشکی واژن می‌تواند باعث ریزش ادرار به هنگام سرفه کردن شود. از نشانه‌های آن تغییر رنگ مخاط و کم‌رنگ شدن آن است که به هنگام معاینه ،پزشک متوجه آنها می‌شود.

آیا این بیماری با بیماری‌های دیگری اشتباه گرفته می شود؟ آیا علایم آن با ناراحتی دیگری مشابه است؟!


معمولا نه مگر آنکه عفونتی وجود داشته باشد. پزشک با تجربه به خصوص در افراد یائسته خشکی واژن را با ناراحتی‌های دیگر اشتباه نمی‌گیرد. در خانم‌های جوان ممکن است که بر اثر خشکی واژن و نزدیکی زیاد، مقداری سائیدگی در واژن به وجود آید و پزشک گمان کند که عفونتی وجود دارد. در این موارد پزشک داروهای ضد باکتری و قارچ تجویز می‌کند که البته بی‌تاثیر است و در صورتی که استروژن تجویز نشود بهبودی حاصل نمی گردد

/ 0 نظر / 22 بازدید