بیماریهای نوروزی

 

با وجود اجرای طرح ‌های ویژه توسط وزارت بهداشت در ایام نوروز، کارشناسان تاکید می ‌کنند ارتقای دانش بهداشتی مردم، مهم ‌ترین و اثربخش ‌ترین گام برای جلوگیری از ابتلا به بیماری هاست.

در این رابطه متخصصان توصیه‌ هایی برای پیشگیری از برخی بیماری ‌ها در این ایام دارند.

بیماران قلبی
دکتر بهنام پرهیزکار، متخصص قلب و عروق در مورد وضع بیماران قلبی و عروقی در ایام تعطیلات می ‌گوید:

بیماران قلبی اگر قصد مسافرت در این ایام را دارند، باید حتماً قبل از سفر با پزشک معالج خود مشورت کنند و داروهای لازم را در طول سفر، همراه خود ببرند.

این بیماران برای جلوگیری از ایجاد لخته خون در پاها ( درصورتی که با وسایل نقلیه‌ ای چون قطار و اتومبیل سفر می ‌کنند) باید هر از گاهی در راهرو قطار حرکت کنند یا با توقف خودرو به استراحت بپردازند. در اتوبوس نیز بیماران باید دائماً پاهای خود را تکان دهند.

بیماران قلبی باید از خوردن غذاهای چرب و سنگین خودداری کنند و رژیم غذایی باید بیشتر شامل میوه و سبزیجات تازه، ماهی، لبنیات کم چرب و روغن گیاهی مایع برای پخت و پز غذا باشد.

وی همچنین همراه داشتن داروهای زیر زبانی نیتروگلیسیرین و آسپیرین را برای بیماران قلبی لازم می‌ داند.

به گفته دکتر پرهیزکار، ایام تعطیلات نوروزی و مسافرت بهترین زمان برای ترک سیگار است و حضور در جمع خانواده و استفاده از فضاهای آزاد و سرسبز، شرایط استفاده از تفریحات سالم و تصمیم گیری برای ترک سیگار را مهیا می ‌کند.

بیماران دیابتی و کنترل مرتب قند خون
از آن جا که در ایام تعطیلات و به ویژه در تعطیلات نوروزی، تغذیه و فعالیت‌ های جسمی افراد تغییر می‌ کند، بعضی بیماران ‌مانند افراد دارای چربی بالا، فشار خون بالا و دیابت، مشکلات شان بیشتر می‌ شود.

دکتر اسدالله رجب، متخصص دیابت اطفال و رئیس انجمن دیابت کشور می‌ گوید:

متاسفانه با توجه به فرهنگی که ما داریم، ایام تعطیلات همواره مساوی با تغذیه زیاد و استراحت بیش از حد معمول است و همین مساله منجر به بروز مشکلاتی به ویژه در بیماران دیابتی می‌ شود.

به اعتقاد رئیس انجمن دیابت، اگر فرد دیابتی میزان قند خونش در حد طبیعی باشد و دانش لازم در زمینه کنترل قند خون را داشته باشد، می ‌تواند از مواد غذایی معمولی استفاده کند.

دکتر رجب همچنین در خصوص بیماران دیابتی که قصد سفر در ایام نوروز را دارند، تاکید می ‌کند: همراه داشتن وسایل مورد نیاز بیماران دیابتی در سفر، از جمله انسولین یا داروی مصرفی، دستگاه سنجش قند خون با باطری، لانست نمونه گیری خون، سرنگ، نوار تست قند خون و ادرار، آمپول گلوکاگون، مواد قندی سریع الجذب و الکل پزشکی یا پارچه نم دار الزامی است.

پیشگیری از مسمومیت در نوروز
دکتر ربابه شیخ الاسلام، متخصص تغذیه در خصوص شیوع مسمومیت‌ها در ایام نوروز می‌ گوید: مسمومیت با برخی مواد غذایی مانند تخم مرغ‌ فاسد و انواع سوسیس و کالباس بعد از 12 تا 24 ساعت علائم خود را نشان می ‌دهد که این مسمومیت ‌ها معمولا با تب همراه هستند.

وی با اشاره به این که مسمومیت ‌های غذایی در کودکان با خطر مرگ همراه است، تاکید کرد: مصرف آب سالم و نوشیدنی‌ های سالم بدون گاز به ویژه دوغ، شیوه مناسبی برای حفظ سلامت در نوروز است.

اگر هموطنان عزیز در ایام نوروز به مسافرت می ‌روند، برای جلوگیری از کم آبی و یبوست، مقادیر مناسبی آب سالم همراه داشته باشند. ضمن این که میوه‌ها و سبزی هایی مانند هویج، گوجه فرنگی و کرفس بهترین دوست آن ها در طول مسافرت هستند، زیرا حاوی آب، املاح و ویتامین های مورد نیاز بدن هستند، البته قبل از سفر باید آن ها را خوب بشویند و در یک ظرف مناسب دربسته، همراه خود ببرند.

خفگی در کودکان
دکتر عبدالحمید حسین نیا، متخصص و جراح گوش، حلق و بینی و سر و گردن می‌ گوید:

مصرف سبزی پلو با ماهی در شب اول عید، گاهی با درد سرهایی همراه می ‌شود که ممکن است نوروز را به کام برخی افراد تلخ کند، از جمله گیر کردن تیغ ماهی در گلو.

تیغ ماهی دریای جنوب با ماهی دریای شمال تفاوت دارد. ماهی‌ های شمال به ویژه ماهی سفید، تیغ‌های بسیار ریزی دارد که جدا کردن آنها مستلزم صرف وقت و دقت فراوان است و در صورت بی ‌توجهی ممکن است تیغ ماهی در گلو فرو برود و مشکلاتی را برای فرد به وجود بیاورد.

ماهی جنوب فاقد استخوان های نازک است، ولی استخوان‌های درشت آن، گاهی مشکلات جدی تری در فرد ایجاد می کند.

محل گیر کردن استخوان ‌های ظریف ماهی در لوزه یا چین‌های مخاطی اطراف آن، قاعده زبان، مخاط حلق یا اپی گلوت و سینوس پری فرم است و گاهی تیغ ماهی طوری در بافت فرو می ‌رود که ممکن است سر آن پیدا نباشد که در چنین مواردی یافتن آن برای پزشک دشوار است و پرتونگاری نیز کمک چندانی نخواهد کرد.

البته به گفته این متخصص، فرو رفتن تیغ ‌های ریز ماهی در گلو با وجود آن که دردناک است و برای فرد مشکلات و ناراحتی ‌هایی ایجاد می‌ کند، اما خطر بالقوه‌ای ندارد و قابل جذب است.

دکتر حسین نیا خوردن آجیل و تنقلات را نیز برای کودکان خردسال و شیرخواران تهدیدی جدی برای سلامتی آنها در ایام نوروز می ‌داند.


وی تصریح می ‌کند: از آن جا که سیستم محافظتی حنجره، در کودکان خردسال و شیرخواران هنوز کامل نشده است و شیرخواران فاقد دندان هستند، خوردن آجیل و تنقلاتی مانند آب نبات و ... ممکن است به ریه آنان نفوذ کند و خطرات جدی مانند خفگی و عفونت‌های ریوی را ایجاد کند.

همشهری

/ 0 نظر / 15 بازدید