آپاندیسیت

 

  آپاندیس یک  ساختمان لوله مانند کوچک است که به اولین قسمت روده بزرگ،یا کولون وصل می باشد .آپاندیس در بخش پایین و راست شکم قرار دارد.دارای عملکرد شناخته شده ای نیست.به نظر می رسد برداشتن آپاندیس تغییری در عملکرد گوارشی ایجاد نمی کند.

  آپاندیسیت التهاب آپاندیس می باشد.وقتی ایجاد شود،درمان دارویی تاًثیر ندارد،لذا آپاندیسیت یک اورژانس پزشکی محسوب می شود.اگر صحیح درمان شود،بیشتر بیماران بدون مشکل بهبود می یابند.اگر درمان با تأخیر صورت گیرد،آپاندیس ممکن است پاره شود ،ایجاد عفونت و حتی مرگ کند.آپاندیسیت شایعترین اورژانس حاد جراحی شکم است .هر کس ممکن است دچار آپاندیسیت شود،ولی بیشتر بین سنین 10 و 30 رخ می دهد.

 

علل

 

  علت آپاندیسیت به انسداد داخل آپاندیس یا لومن مربوط می شود.انسداد سبب افزایش فشار ،کاهش جریان خون،و التهاب می شود.اگر انسداد درمان نشود،امکان نکروز و پارگی آپاندیس وجود دارد.

  بیشتر اوقات ذرات مدفوع سبب انسداد درون آپاندیس می شود.همچنین ،باکتریها یا عفونتهای ویروسی در دستگاه گوارش می توانند سبب تورم غدد لنفاوی شوند ،که نتیجتاً بر آپاندیس فشار آورده و ایجاد  انسداد می کنند.این تورم غدد لنفی بنام هیپرپلازی لنفاوی نامیده می شود.ضربه به شکم ممکن است منجر به آپاندیسیت در تعداد کمی افراد شود.ژنتیک ممکن است یک عامل در بعضی افراد باشد.بطور مثال،نوعی آپاندیسیت که در خانواده تکرار می شود ممکن است بعلت  یک نوع ژنتیکی باشد که شخص را به انسداد لومن آپاندیس مستعد می کند.

 

علائم

 

  علائم آپاندیسیت شامل

 

·               درد در شکم،ابتدا اطراف ناف،سپس به سمت راست و پایین شکم

 

·               بی اشتهایی

 

·               استفراغ

 

·               یبوست یا اسهال

 

·               تب خفیف که بعد از سایر علائم شروع می شود

 

·               تورم شکم

 

  هیچ بیمار آپاندیسی همه علائم را ندارد.درد با حرکت ،نفس عمیق ،سرفه،یا عطسه تشدید و بدتر می شود.شکم بسیار دردناک می شود.بیماران ممکن است یک احساس "زور به پایین" یا "زورپیچ،" که احساسی است که اجابت مزاج ناراحتی شان را کاهش می دهد،داشته باشند.داروهای مسهل و ضد درد در این حال نباید مصرف شوند.هر کس با این علائم باید سریع به یک پزشک حاذق مراجهه کند.

 

 

افراد نیازمند توجه خاص

 

  یکسری بیماران با وضعیتهای خاص ممکن است همه علائم بالا را نداشته باشند و فقط یک احساس ناخوشی را تجربه کنند.

  بیماران با این حالت شامل

 

·               بیمارانی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی مثل استروئیدها می خورند

 

·               بیمارانی که عضو پیوندی دریافت کرده اند

 

·               بیماران آلوده به ویروس HIV

 

·               بیماران دیابتی

 

·               افرادی که سرطان دارند یا شیمی درمانی مصرف می کنند

 

·               افراد چاق

 

  زنان حامله،شیرخواران و کودکان کم سن ،و افراد مسن پیآمد های خاص دارند.

  درد شکم،تهوع،واستفراغ در حاملگی شایعترند و ممکن است علامتهای آپاندیسیت باشند یا نه.بسیاری زنان  که در طول حاملگی دچار آپاندیسیت می شوند علائم معمول را تجربه نمی کنند.زنان حامله که درد در سمت راست شکم داشته باشند، نیاز به تماس با پزشک دارند.زنان در سه ماهه سوم حاملگی شان بیشتر در خطر هستند.

  شیرخواران و کودکان کوچک قادر به بیان وضعیت دردشان به والدین یا پزشک نیستند.بدون یک تاریخچه واضح،پزشکان باید بر معاینه بالینی و علائم کم اهمیت ،مثل استفراغ وخستگی اعتماد کنند.نونهالان با آپاندیسیت گاهی در غذا خوردن مشکل دارند و ممکن است بطور غیر طبیعی خواب آلود باشند.کودکان ممکن است یبوست داشته باشند،ولی گاهی دارای مدفوع کم حاوی موکوس هستند.

علائم بین کودکان بسیار متغیر است.اگر شما فکر می کنید کودکتان آپاندیسیت دارد،با یک پزشک سریعاًتماس یگیرید.

  افراد مسن نسبت به جوانان مشکلات طبی بیشتری دارند.افراد مسن اغلب تب و درد شکمی کمتری نسبت به دیگران تظاهر می دهند.بسیاری بیماران مسن نمی دانند که مشکل جدی دارند، تا وقتی آپاندیسشان نزدیک به پارگی باشد.تب خفیف و درد شکم در سمت راست به هر حال دلائلی برای مراجعه به پزشک هستند.

  همه بیماران با حالتهای ویژه و خانواده آنها باید نسبت به تغییرات در عملکرد طبیعی بدن آگاهی داشته باشند،و بیماران باید سریع به پزشکشان مراجعه کنند،نه اینکه دیرشود و تغییری رخ دهد.

 

تشخیص

 

تاریخچه پزشکی و آزمایشات بالینی

 

  پرسیدن سوًالاتی در مورد سابقه علائم و یک معاینه بالینی نکات کلیدی در تشخیص آپاندیسیت هستند.پزشک سوًالات زیادی می پرسد بیشتر شبیه یک گزارشگر برای درک طبیعت،زمان،محل،الگو،و شدت دردوعلائم دیگر. مشکلات طبی قبلی و جراحی ها،سابقه خانوادگی،داروها،و حساسیتها اطلاعات مهمی برای پزشک هستند.مصرف الکل،تنباکو،و هر داروی دیگری باید ذکر شود.

  قبل از یک معاینه بالینی ،معمولاً یک پرستار یا پزشک علائم حیاتی را اندازه می گیرد:دما،تعداد نبض،تعداد تنفس،و فشار خون. معمولاً معاینه بالینی از سر تا پا انجام می شود.بسیاری بیماریها مثل ذات الریه یا بیماری قلبی می توانند سبب درد شکم شوند.علائم عمومی مثل تب،بثورات،یا تورم لنفاوی ممکن است علائم بیماریهایی باشد که نیاز به جراحی ندارند.

 معاینه شکم به تشخیص کمک می کند.محل درد و حساسیت مهم است.درد علامتی است که توسط بیمار بیان می شود؛حساسیت پاسخ به لمس می باشد.دو علامت بنام نشانه های صفاقی ،مبین این نکته هستند که پوشش شکم ملتهب بوده و جراحی ممکن است لازم باشد:حساسیت ارتجاعی وگاردینگ.حساسیت ارتجاعی وقتی است که پزشک روی یک قسمت شکم فشار وارد می  کند وبیمار حساسیت بیشتری هنگام برداشتن ضربه احساس می کند تا هنگام وارد آمدن آن .گاردینگ به سفت شدن ماهیچه ها در پاسخ به لمس گفته می شود.

 

تستهای آزمایشگاهی

 

  تستهای خون برای تعیین علائم عفونت،مانند شمارش بالای گلبولهای سفید به کار می روند.همچنین شیمی خون ممکن است میزان کمبود آب و اختلال الکترولیتها را نشان دهد.آزمایش میکروسکوپی ادرار برای رد نمودن عفونت سیستم ادراری بکار می رود.پزشکان ممکن است انجام  تست حاملگی را برای زنان در سنین باروری(آنهایی که سیکل های منظم دارند)تجویز کنند.

 

تصویر برداری

 

  عکسبرداری اشعه X ،سونوگرافی،واسکن توموگرافی کامپیوتری(CT)می توانند از شکم عکسبرداری کنند.عکس ساده میتواند انسداد،پارگی(سوراخ)،جسم خارجی،وبه ندرت سنگ آپاندیس،که  مدفوع سخت شده درون آپاندیس است، را نشان دهد.سونوگرافی ممکن است التهاب آپاندیس را نشان دهد و می تواند سنگ کیسه صفرا و حاملگی را مشخص کند.در واقع شایعترین تست کاربردی سی تی اسکن است.این تست یک سری تصاویر مقطعی از بدن می گیرد ومی تواند بسیاری از مسائل شکمی را مشخص نماید، و تشخیص بیماری را وقتی تشخیص بالینی مشکوک است تسهیل نماید.همهً زنان سنین باروری باید قبل از هر عکسبرداری یک آزمایش حاملگی داشته باشند.

  در موارد خاص ،خصوصاًدر زنان،وقتی علت علائم ممکن است آپاندیس یا التهاب تخمدان یا لولهً رحمی باشد،لاپاراسکوپی ممکن است مورد نیاز باشد.

/ 0 نظر / 18 بازدید