سیگار و افزایش خطر وقوع ذات‌الریه باکتریایی

 

 

افراد سیگاری مبتلابه اچ آی وی بیش از بقیه در معرض خطر ابتلا به ذات‌الریه باکتریایی هستند. 

به گزارش وب‌دا، به نقل از نشریه BMC‌ مدیسین نتایج یک تحقیق در افراد مبتلا به ایدز نشان داده است که افراد سیگاری مبتلا به اچ آی وی نسبت به همتایانغیرسیگاری خود تا 2 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به ذات‌الریه باکتریایی هستند.

براساس این گزارش محققان با بازنگری مطالعات قبلی همچنین افزودند که به نظر می رسد سیگار کشیدن با 70 تا 100 درصد افزایش خطر ابتلا به ذات‌الریه باکتریایی در این افراد در مقایسه باغیرسیگاری‌ها همراه بوده است اما ترک سیگار در این میان تا حدود یک سوم وقوع این خطر را کاهش می‌دهد.

این گزارش می‌افزاید: یافته‌های حاصل مستقل از تعداد CD4‌ ( گروهی از سلول‌های دفاعی بدن) و یا درمان‌های ضد رترو ویروسی در افراد مبتلا به ایدز بوده است.

به گفته محققان درستاست که استفاده از درمان‌های ضد رترو ویروسی بدان معنی است که افراد مبتلا به اچ آی وی می‌توانند یک طول عمر طبیعی داشته باشند اما با این حال این افراد هنوز هم بیش از بقیه در برابر افزایش خطرات بهداشتی قابل توجهی از جمله خطر ابتلا به ذات‌الریه نسبت به بقیه هستند که در این میان به منظور جلوگیری از وقوع این بیماری تهدیدکننده برنامه ترک سیگار باید به عنوان بخشی از درمان اچ آی وی ترویج شود./

/ 0 نظر / 12 بازدید