تاثیر مواد روانگردان در رانندگی

از تصادف تا مرگ

مواد روانگردان چگونه رانندگی شما را با اشکال مواجه می‌کنند؟ زمانى که رانندگى می‌کنید، دست‌ها‌، چشمان و پاهاى شما وسیله نقلیه را کنترل مى‌کنند و مغز شما دستان، چشم‌ها‌ و پاهاى شما را تحت فرمان دارد.
براى رانندگى امن و بی‌خطر باید هوشیار، آگاه و توانا در اتخاذ تصمیمات فورى در پاسخ به محیطى باشید که دایم‌ در حال تغییر است. مواد روانگردان کارکرد طبیعى مغز و بدن را مختل ‌کرده و حتى توانایى باتجربه‌ترین و ماهرترین رانندگان را تحت تاثیر قرار مى‌دهند. در حالى که دارو‌ها‌ى ‌گوناگون به اشکال متفاوتى رانندگى شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند، هر دارویى که شما را کند کرده، به شتاب واداشته و یا بینایى شما را تغییر دهد، می‌تواند توانایى شما را در رانندگى مختل ‌کند که این امر عواقب فاجعه بارى در پى دارد.

الکل و داروهای کندکننده

الکل هوشیارى را کند ‌کرده و تطابق حرکتى را کاهش می‌دهد. کسانى که پس از مصرف الکل رانندگى مى‌کنند، نمی‌توانند با سرعت لازم واکنش نشان دهند. بینایى آنها تحت تاثیر قرار گرفته، دچار تارى دید و یا دوبینى می‌شوند. الکل درک عمق را تغییر می‌دهد و تخمین دورى یا نزدیکى سایر وسایل نقلیه، عابران و اشیا را دشوار می‌سازد. از آنجایى که الکل قدرت قضاوت را تحت تاثیر قرار می‌دهد، فردى که پس از نوشیدن رانندگى می‌کند ممکن است به شکل اغراق‌آمیزى احساس اعتماد به نفس ‌کرده و نداند که توانایى وى در رانندگى مختل شده است. رانندگى وی اغلب بدون احتیاط و بی‌‌ پروا است، مارپیچ می‌رود، سبقت می‌گیرد و از جاده منحرف می‌شود و اغلب تصادف به بار می‌آورد.
الکل دارویى کند کننده است یعنى مغز و بدن شما را کند می‌کند. سایر دارو‌ها‌ى کندساز مانند برخى از دارو‌ها‌ى تجویز شده تسکین دهنده به همان طریقى که الکل عمل می‌کند توانایى فرد را در رانندگى بدون خطر تحت تاثیر قرار می‌دهند. هر دارویى که سبب خواب آلودگى می‌شود مانند داروى سرفه، سرماخوردگى یا آلرژى نیز می‌تواند توانایى فرد را در رانندگى مختل کند.تلفیق الکل با یک داروى کندساز دیگر آثار شدید‌تر و خطرناک‌ترى از مصرف یک دارو به تنهایى دارد. در زمان مصرف دارو‌ها‌ى تجویز شده به وسیله پزشک یا دارو‌ها‌یى که بدون نسخه به فروش می‌رسند، عاقلانه است که قبل از رانندگى کردن با پزشک یا داروسازتان مشورت کنید.

داروی محرک

دارو‌ها‌ى محرک مانند کافیین، آمفتامین‌ها‌ و کوکایین می‌توانند هوشیارى را افزایش دهند، اما این به این معنا نیست که این دارو‌ها‌ مهارت‌ها‌ى رانندگى را بالا می‌برند. راننده خسته اى که قهوه می‌نوشد تا بیدار بماند و بتواند رانندگى کند باید بداند که اثر تحریک کننده قهوه به زودى از بین می‌رود و تنها دارو براى رفع خستگى کنار کشیدن از جاده و خوابیدن است. به نظر نمی‌رسد که آمفتامین‌ها در مقادیر تجویز شده به وسیله پزشک بتوانند مهارت‌ها‌ى رانندگى فرد را تحت تاثیر قرار دهند، اما با بالابردن اعتماد به نفس فرد به شکلى اغراق‌آمیز می‌توانند خطر رانندگى را بالا ببرند. مصرف مقادیر بالاتر آمفتامین‌ها‌ به بروز خصوصیات تهاجمی‌ و خصمانه منجر می‌شود.
مصرف‌کنندگان کوکایین نیز فرد را دچار اعتماد به نفس بی‌‌‌جا در زمان رانندگى می‌کند. اما مصرف کوکایین بر بینایى تاثیر گذاشته و تارى دید، برق زدن و توهمات بینایى را سبب می‌شود. مصرف‌کنندگان کوکایین همچنین ممکن است صدا‌ها‌یى را بشنوند که وجود خارجى ندارند مانند صداى زنگ و یا بوهایى را استشمام کنند که وجود ندارد مانند بوى دود یا گاز اینها‌ همه می‌توانند رانندگى فرد را دچار اشکال کنند.

حشیش و سایر دارو‌ها‌ى توهم‌زا

کانابیس یا حشیش درک عمق و زمان توجه و تمرکز را مختل و زمان واکنش را طولانى می‌سازد و قدرت عضلانى و میزان پایدارى دست را کاهش می‌دهد. همه اینها یک رانندگى امن و بی‌‌ خطر را دچار اشکال می‌کنند. آثار دارو‌ها‌ى توهم‌زا مانند LSD، اکستازى، مسکالین و پسیلوکالین، ادراک و خلق را تخریب می‌کنند. رانندگى در زمانى که تحت تاثیر هر کدام از این دارو‌ها‌ هستید، به شدت خطرناک است.

منبع: www.salamat.com

/ 0 نظر / 5 بازدید