آخرین توصیه های بهداشتی سازمان بهداشت جهانی در خصوص تغذیه


 

سازمان بهداشت جهانی طی اطلاعیه ای که بر اساس تحقیق دانشمندان کشورهای مختلف جهان تهیه شده در مورد مصرف مواد غذایی اعلام کرده است که عامل اصلی چاقی و بیماریهای مزمن در جهان مصرف مواد غذایی فرآوری شده است و درخواست نموده که از مصرف این نوع غذاها که حاوی چربی اشباع شده و نمک و قند هستند بکاهند چربی اشباع شده بیشتر منشاء حیوانی دارد . افزایش مصرف میوه و سبزیجات و تحرک جسمی بیشتر توسط سازمان بهداشت جهانی درخواست شده است در این گزارش بر اهمیت زیاده روی در غذاهای ناسالم قرار است یک استراتژی جهانی برای کاهش بیماریهای قلبی ، سرطان ، دیابت ، چاقی و پوکی استخوان تهیه شود . دانشمندان مردم جهان را ترغیب می کنند که به رژیم غذائی متعادل و سالم روی آورند و از مصرف نمک ، قند و چربی اشباع شده بکاهند .

آنها تغییر در سبک زندگی مردم را عاملی می دانند که باعث شده است اعضای خانواده ها فرصت کمتری برای نشستن سر یک سفره پیدا کنند و کودکان به جای فعالیت جسمی به تماشای تلویزیون و انجام بازی های رایانه ای بپردازند .

این ویژگی های غذای سالم از نظر WHO است :

۱ - کربوهیدرات ها ( نشاسته و قند طبیعی ) باید ۵۵ تا ۵۷ درصد رژیم غذایی را تشکیل دهند .

۲ - قند غلیظ ( مثل شیرینی ها ) باید کمتر از ۱۰٪ باشد .

۳ - ۱۰   تا ۱۵ درصد از غذای روزانه باید پروتئین باشد .

۴ -   ۱۵ تا۳۰  درصد از چربی تشکیل شده باشد که چربی اشباع شده نیز حداکثر ۱۰٪ رژیم غذایی باشد .

۵ - نمک کمتر از ۵ گرم در ۲۴ ساعت مصرف شود .

۶ - روزانه حدوداً ۴۰۰ گرم سبزی جات و میوه تازه مصرف شود در ضمن روزانه یک ساعت نیز فعالیت جسمی برای هر فرد سالمی ضروری است .

در حدود یک میلیارد نفر از کل جمعیت جهان چاق هستند که از این موارد ۱۰٪ دچار چاقی شدید هستند

/ 0 نظر / 29 بازدید