مزایای مدیتیشن :

 

الف) خواب آرام

شاید یکی از بارزترین مزایایی که بدست می‌آورید این باشد که شما بهتر و عمیق تر می‌خوابید و صبح روز بعد ضمن رفع خستگی روز قبل به اصطلاح سرحال بیدار می‌شوید. تعداد مردمی‌که در غرب از خواب ناراحت کننده رنج می‌برند و برای آن دلایلی متعدد از هوا گرفته تا فنر بد تختخواب ذکر می‌کنند، بسیار تعجب آور است. در واقع به سادگی می‌توان گفت که دلیل عمده بد خوابی، مشغولیات ذهنی ناشی از عدم رهایی از حوادث روزهای گذشته یا نگرانی برای برنامه های آتی می‌باشد.

ب) موفقیت در کار

یکی از ترسهای رایج این است که مدیتیشن باعث می‌شود تا شخص، رویایی، فراموش‌کار و بدون محرک و انگیزه شود. این استنباط دقیقاً برخلاف حقیقت است. البته این کاملاً واقعیت دارد که معیارهای شخص تغییر می‌کند، مراقبت و دقت شما بیشتر خواهد شد و ضرورت جنگ مداوم با زندگی‌تان و با اطرافیان‌تان را از دست خواهید داد،ولی این‌که انسانی رویایی و بی تفاوت می‌شوید کاملاً غیر واقعی است. اگر خیال و اعصاب‌تان آسوده و آرام باشد و به زمان حال تمرکز نمایید، بیشتر و بهتر می‌توانید در کار و یا زندگی روزمره، کارآیی بهتر و بیشتر داشته باشید.

اگر دچار مشکلی شده باشید و به این مشکل در زمان حال نگاه کنید (بجای این نگرانی که چه کسی بایستی مجازات می‌شد یا مثلاً چرا درست قبل از ناهار اتفاق افتاد) متوجه خواهید شد که نسبت به گذشته با قاطعیت خیلی بیشتر و مؤثرتری از عهدة مشکلات بر می‌آیید. آیا این رؤیا است؟ در حقیقت عدة زیادی از مردم، خلاف آن‌را تجربه می‌کنند. همین‌طور که افراد در ساهاجا یوگا پیشرفت می‌کنند، بطور طبیعی به یک حالت رقابت بدون سرآسیمگی دست می‌یابند، به تدریج به جستجوی صلاح خود و دیگران می‌پردازند، بصورت تکیه گاهی برای دیگران در می‌آیند و همه مایلند با آنها مشورت نمایند. ما نمی‌گوییم که بطور خودکار، مدیر مسئول شرکت‌تان خواهید شد اما مطمئناً متوجه خواهید شد که چگونه اطرافیان شروع به احترام گذاشتن به نظریات شما می‌نمایند.

پ)غلبه بر بیماری

این می‌تواند یکی از حساس‌ترین بحثهای ساهاجا یوگا باشد. ما در غرب خیلی مقید هستیم که باور کنیم طب مدرن تنها راه حل بیماری‌هاست. به هرحال ساهاجا یوگا یک حقیقت ساده را عرضه می‌دارد. این یک حقیقت است که همه ما افرادی را می‌شناسیم که بطور دائم دچار بیماری می‌گردند. از درد پشت یا دردهای دیگر می‌نالند. همچنین کسانی را می‌شناسیم که به سلامت‌شان غبطه می‌خوریم. اگر باران ببارد یا آفتابی باشد، آنها خوش و خرم و با چهره‌ای گشاده باقی می‌مانند دلیل آن ساده است. همگی ناشی از اثرات مؤثر سیستم ظریف است. شما متوجه خواهید شد افرادی که همیشه به نظر بیمار می‌رسند ممکن است افراد «کانال راستی» (یعنی بسیار مضطرب، دارای زندگی سریع و برنامه ریز آینده باشند) یا اینکه «کانال چپی» (یعنی احساساتی، سست و بیحال یا افسرده باشند). در هر دو حالت، آنها از هر کدام از دو کانال طرف راست و یا چپ خود زیادتر از حد معمول استفاده کرده‌اند. {کمی پیشتر با سیستم ظریف و کانال‌های چپ و راست و مراکز آشنا خواهید شد} با ساهاجا یوگا، شما هدفمند می‌شوید، زندگی‌تان را می‌توانید در کانال مرکز بگذرانید و از زمان حال، لذت ببرید. شما شخصاً متعادل‌تر می‌گردید و بر اثر آن در مقابل بیماری‌ها مصون می‌شوید. شما شکست ناپذیر نیستید بلکه مصونیت بیشتری خواهید یافت. این مصونیت نتیجه وضعیت مطلوب سیستم‌ ظریف درون شما است. در دوره‌ای که شما به طور مستمر مدیتیشن می‌کنید، اگر سرما بخورید به این مفهوم است که در چاکرای پنجم (ویشودی) خود دارای گرفتگی هستید. به مفهوم ساده‌تر یعنــی سیستم شما نیاز به پاک شدن بیشتر دارد یا اینکه به این مفهوم خواهد بود که به آن چاکرای شما شوکی وارد شده که اجازه داده تا ویروس سرماخوردگی روی فیزیک بدن شما اثر بگذارد. این مورد شامل تمام اندام‌های بدن شما می‌گردد. سیستم ظریف شما دو نقش دارد: یکی حفظ بهبودی شرایط فیزیک بدن‌تان و دیگری بهبودی حالات روحی شما. همانطور که خانم شری ماتاجی گفته‌است «به محض اینکه بطور کامل تثبیت شدید، دیگر لازم نیست به هیچ وجه نگران سلامتی‌تان باشید». مفهوم این عبارت این است که هر چه بیشتر مدیتیشن کنید و توجه بیشتری به سیستم‌های حساس یا چاکراهای خود بنمایید شرایط فیزیکی شما بهتر خواهد شد. این موضوع شامل نیروهای شفابخش ساهاجا‌یوگا نیز می‌شود. با گذشت زمان، قسمت عمدة دردهای فیزیکی شما با پاک شدن مراکز برطرف خواهد شد. این که این موضوع چه قدر طول می‌کشد بستگی به وضعیت مرکزی دارد که شروع به پاک کردن آن کرده‌اید. این دور از عقل است که انتظار معجزات درمانی فوق العاده برای بیماری‌های جدید مربوط به فیزیک بدن باشیم، زیرا به احتمال قریب، تعیین این مسائل ناشی از مشکلات جدی مراکز حساس حاکم بر آن است. هیچ شکی نیست که مدیتیشن دراز مدت با تمایل خالص و پاک شما باعث بهبود شرایط درد و بیماری شما خواهد شد.

ت)احساس خویشاوندی با دیگران

عشق و تعادل  محبت خالصانه بین انسان‌ها، عشقی معصومانه  که هیچ انگیزه و محرک مادی ندارد و به دنبال مزد و جایزه نیست. در ساهاجا یوگا شما به سرعت زیبایی و قدرت احساس خویشاوندی با مردم را تجربه خواهید کرد، آن خویشاوندی که بالاترین مزدش محبت است. والدین کودکان تازه به راه افتاده، نوع محبتی را که کودک ابراز می‌کند درک خواهند کرد، عشقی که محبت عادی کودک بی‌گناه و معصوم نسبت به والدینش دارد. کودک هیچ چیز از والدین نمی‌خواهد، جز آنکه متقابلاً مورد محبت قرار گیرد. در ساهاجا یوگا شما لبخندهایی در اطراف‌تان خواهید دید که بیانگر همان احساس کودکانه است. هیچ مزدی در مقابل آن لبخند لازم نیست. حتی اگر غیبتان بزند و بعد از یک سال برگردید، شما لبخندها را به همان شکل خواهید یافت. این غنای احساسی، ناشی از بیداری خصوصیات روحی شما از طریق مدیتیشن است. همانطوری که مدیتیشن می‌کنید، با عشق شما به انرژی کندالینی چاکراها پاک می‌شوند و منجر به بیداری حالات زندگی در آن مراکز می‌شود. برای نمونه، همان طوری که مثلاً چاکرای ششم شما پاک می‌شود، انسان بخشنده تری می‌شوید و هیچ کینه ای را نگه نخواهید داشت. این امر بر راه‌هایی که دیگران را به شما مربوط می‌سازد نیز اثر می‌گذارد. آن‌ها بطور محسوسی در کنار شما احساس آرامش می‌کنند، شما هم در مقابل همه بردبارتر می‌شوید. مسلماً تمام این‌ها نسبی هستند و نمی‌توان انتظار داشت که فقط به دلیل وجود شما، مردم بتوانند بر مشکلات جدی خود ظرف یک شب غلبه نمایند ولی قطعاً اکثر مردمی‌که با شما کار می‌کنند و یا خویشاوند شما هستند متوجه تغییر رفتار شما خواهند شد. در حقیقت همان طوری که متوازن‌تر و ملایم‌تر می‌شوید، احتمالاً اولین شاخص درک تغییر در شما از طرف نزدیکان شما اعلام خواهد شد. این حقیقت یک دلگرمی‌است.

ث)خلاقیت و آگاهی

عمده‌ترین خصوصیت دومین چاکرا (سوادیستانا)، خلاقیت است. همانطوری که این مرکز پاک می‌شود، متوجه می‌شوید که از پیگیری‌های مربوط به خلاقیت، کمتر خسته می‌شوید. شما ممکن است یک وسیله موسیقی را انتخاب نمایید، دوباره دست به نقاشی و یا نوشتن بزنید. این‌ها تصمیمات تحمیلی نیستند و در مورد همه رخ نمی‌دهد ولی خیلی جالب است که مردم زیادی کشف می‌کنند که می‌توانند مثلاً آواز بخوانند. یک نمونه و مثال خوب برای این مرکز این است که به یکی از جلسات ساهاجایوگا بیایید و بفهمید کسی که در جلو ایستاده و آنچنان عالمانه دربارة مسائل صحبت می‌کند احتمالاً قبل از مدیتیشن هرگز در جمع صحبت نکرده است و هیچ‌گاه به خواب نمی‌دیده که بتواند در یک سالن مملو از مستمعین حاضر شود و قادر به صحبت با آنها باشد. اگر از دیگران بپرسید که چه تعدادی از ساهاجایوگی‌ها یک ساز را می‌نوازند یا نقاشی می‌کنند یا مطلب می‌نویسند قطعاً متعجب خواهید شد. نمونه‌های بالا فقط بعضی از شاخص‌ترین مزایای ساهاجا‌یوگا است. مهمترین این مزایا مربوط به روح شماست. لذت در مدیتیشن و پیشرفت ژرف شما در تمام سطوح زندگی‌تان بهترین شاخص مزایایی است که شما در این راه بدست می‌آورید.

/ 0 نظر / 31 بازدید