مزوتراپی چیست؟mesotherapy)

 

مزوتراپی روشی برای رفع سلولیت است که در دهه 1950 در فرانسه به وجود آمد و اکنون در سراسر جهان به کار میرود. این روش توسط دکتر میشل پیستور (Michel Pistor) در سال 1952، و برای درمان تعدادی از بیماریها ابداع شد.

به تدریج همکاران او در اروپا و آمریکا متوجه واص و ویژگیهای منحصر به فرد مزوتراپی و تاثیر فوق العاده آن در رفع مشکلات زیبایی شدند. اکنون 15 هزار پزشک در فرانسه به این شیوه درمان مشغولند. مزوتراپی روشی است که در طی آن مقادیر اندکی از دارو، انواع ویتامین، مواد معدنی و آمینو اسیدها به صورت میکرو اینجکشن (تزریق متعدد با سوزنهای بسیار ظریف و کوتاه) در زیر پوست تزریق میشود تا مواد بهبود دهنده آن، منطقه تحت عمل را درمان کند.

 

 این روش در ایالات متحده در درجه اول برای کاهش سلولیت (توده های چربی زیر پوستی با ظاهری نامطلوب) و جوان سازی پوست مورد استفاده قرار میگیرد. اگر داروهای مورد نیاز در مقادیر اندک مورد استفاده قرار گیرند، مزوتراپی کمترین عوارض جانبی را به دنبال خواهد داشت. از نظر بسیاری از پزشکان از جمله جراحان پلاستیک و زیبایی، مزوتراپی موثرترین روش پیشنهادی برای رفع سلولیت است.

روش اجرای مزوتراپی
قبل از آغاز جلسات مزوتراپی، پزشک معالج باید محلی که نیازمند درمان است مشخص و علامت گذاری کند. پس از علامت گذاری و قبل از انجام میکرو اینجکشنها، محل مورد نظر با الکل ضدعفونی شده و بیمار بر روی تخت قرار میگیرد. برای انجام این تزریقات، پزشک از سوزنهایی بسیار کوتاه و نازک استفاده کرده و داروهای هومیوپاتیک (homeopathic) ، ویتامینها، مواد معدنی و آمینو اسیدها را به صورت تزریقات متعددی در محل مشخص شده وارد میکنند.

تمام این مواد به طور خاص برای موقعیت تحت درمان انتخاب میشوند. برای کاهش وزن عمومی، پزشک معالج باید منطقه بزرگتری برای تزریق انتخاب کند تا چربیهای موجود در تمام بدن شکسته و حل شوند. هنگام از بین بردن سلولیت، یک فرمول دارویی برای زدودن چربی و فرمول دیگری برای از بین بردن رشته های فیبروزی که پوست را دچار کشیدگی کرده اند، به کار میرود.فرمولهای دارویی در هر مزوتراپی برای هر مراجع، و متناسب با شرایط وی تهیه و ترکیب میشوند. بر خلاف جراحیهای زیبایی، مزوتراپی بدون درد است و هیچ نیازی به پانسمانهای سنگین یا کرستها و گنهای مخصوص ندارد و شخص میتواند بلافاصله پس از هر جلسه مزوتراپی به زندگی عادی خود بازگردد.

 

 

تراش و تناسب اندام
مزوتراپی در زمینه تناسب اندام به عنوان جایگزین مناسبی برای لایپوساکشن (liposuction) به کار میرود. با مزوتراپی میتوان چربی شکم، چربیهای موضعی در ناحیه پشت، کنار ران و پهلو را آب کرده و غبغب را از بین برد. برای عده ای، این روش برای از بین بردن چربی زیر چشم نیز راه حل بسیار مناسبی است. به طور کلی، در حال حاضر در زمینه از بین بردن سلولیت روشی به موفقیت مزوتراپی شناخته نشده است و بسیاری از پزشکان و بیماران، آن را شیوه ای بسیار بهتر از لیزر درمانی و موارد مشابه میدانند. مزوتراپی صورت با بکار بردن ویتامینها و اسیدهای هیالورونیک (hyaluronic) به جوان سازی و درخشان شدن چهره کمک میکند.

عوارض جانبی
کمابیش تمام روشهای درمانی دارای عوارض جانبی هستند، اما اگر درمان توسط افراد مجرب و بسیار ماهر انجام بگیرد، طبعا عوارض جانبی کمتری نیز خواهد داشت. عده بسیاری از کارشناسان عقیده دارند که مزوتراپی روشی با خطر بسیار اندک است. این درمان نیازی به بیهوشی ندارد و بر روی فرد کاملا هوشیار انجام میگیرد. به این ترتیب اگر تزریق در محیطی کاملا استریل و با ابزار صحیح و ضد عفونی شده انجام بگیرد، در این مرحله از درمان مشکلی به وجود نواهد آمد.

عوارض ناشی از دارو
مزوتراپی را میتوان با موفقیت و با استفاده از داروهایی که به شدت رقیق و در مقادیر اندک انجام داد، که این امر موجب محدود شدن عوارض جانبی ناشی از داروست.

با این وجود خطر حساسیت به داروهای مزوتراپی وجود دارد. اما به دلیل رقت دارو، نشانه های آلرژی باید در حداقل میزان خود باشند. با اینحال قبل از انجام مزوتراپی باید درباره سوابق آلرژی خود با پزشک معالج مشورت کنید.

عوارض تزریق
در موارد بسیار استثنایی استفاده از سوزن برای تزریق میتواند در محل تزریق موجب عفونتهای جزئی شود. از جمله عوارض دیگر تزریق میتوان به خون مردگی خفیف و سطحی، سرخی یا التهاب محل تزریق اشاره نمود. به طور معمول این عوارض در عرض یکی دو روز به کلی برطرف خواهند شد.

عوارض دیگر
عده ای از بیماران مدت کوتاهی پس از درمان دچار خارش در محل تزریق میشوند که به سرعت برطرف میشود. عده ای از پزشکان برای سرعت بخشیدن به روند درمان داروهای خوراکی، کرمهای پوستی یا لوسیونهای موضعی تجویز میکنند.

اشخاصی که نباید عمل مزوتراپی را انجام دهند
• زنان باردار یا شیرده
• افراد مبتلا به دیابت که از انسولین استفاده میکنند
• افرادی با سابقه سکته قلبی
• افرادی با سابقه لخته شده خون
• افرادی که به خاطر بیماری قلبی از داروهای مختلف استفاده میکنند .

منبع:مجله اینترنتی فریا

http://www.roham.ws

 

 معجزه مزوتراپی (mesotherapy)


مزوتراپی یک روش درمانی کاملا جدید و پیشرفته است که روز بروز به حیطه عملکرد درمانی آن افزوده می شود. در این روش تزریقهای متعددی در ناحیه مورد نظر صورت می گیرد به همین دلیل نسبت به سایر روشهای درمانی نظیر داروهای خوراکی – تزریقهای عضلانی - تزریقهای وریدی و ... پاسخدهی سریعتر و بارزتری دارد و بالطبع به دلیل اثرات کاملا موضعی و میزان بسیار اندک داروهای مصرفی و عدم ورد آنها به سیستم گردش خون  عوارضی به دنبال نخواهد داشت.از این روش در درمان مواردی چون پیری و افتادگی صورت -  ریزش موها – تیرگی پوست –  تغییر رنگ و انواع لکهای پوستی – چاقی های موضعی – جوانسازی و لیفت صورت و ... استفاده می شود.مزوتراپی و جوان‌سازی پوست صورت وگردن (مزولیفت):
کشیدن پوست صورت بدون جراحی زمانی که پوست چروک می‌شود، در اصل زیر پوست خالی و پوست دچار شکستگی می‌شود. در این وضعیت استفاده از کرم‌ها و درمان‌های موضعی قادر به کم‌ کردن عمق چروک نیستند و فقط می‌توانند از ایجاد چروک‌های جدید جلوگیری کنند. برای رفع چروک‌های به‌وجود‌آمده نیاز به درمان‌های سریع و تهاجمی‌تری مانند اعمال جراحی است. در این مورد تزریق‌های مزوتراپی  می‌توانند بسیار کمک‌کننده ترباشند.جوان‌سازی پوست اولین مرحله برای رفع چین‌وچروک و آسیب‌های پوستی است. برای درمان باید بتوان تا حدی چروک‌ها را پر کرد، برای همین از مزوتراپی‌ در کنار سایر روش‌ها مانند میکرودرم ابرژین (لایه‌برداری مکانیکی ظریف) و بوتاکس استفاده می‌شود. درمان‌های ترکیبی در رفع چروک‌ها و آسیب‌های پوستی نتیجه مطلوب‌تری خواهند برای درمان چروک‌های پیشانی و کنار چشم‌ها (مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) می‌توان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت چروک‌ها جلوگیری شود و بعد با مزوتراپی به کشیدگی پوست و رفع چین‌وچروک‌ها کمک کرد. برخی از دارو‌هایی که به وسیله تزریق در مزوتراپی وارد پوست می‌شوند عبارتند‌ از: انواع آمینواسید‌ها، ویتامین‌ها (به ‌طور مثال ویتامین C برای روشن شدن پوست)، آنتی‌اکسیدان‌های ضد پیری و اسید هیالورونیک. داشت. به طور مثال برای فردی که به دلیل آکنه، پوستی نا‌صاف و پر از فرو رفتگی دارد، ابتدا از روش میکرودرم ابرژین استفاده می‌شود و بعد از لایه‌برداری با تزریق دارو در مزودرم (لایه میانی پوست) مزوتراپی انجام می‌شود. مزوتراپی باعث آغاز فعل و انفعالاتی مانند تولید مثل سلول‌ها در پوست می‌شود و به این شکل سلول‌های جدید تولید شده، سلول‌های قدیمی به صورت لایه‌ای مرده با روش میکرودرم ابرژین برداشته می‌شوند.

مقایسه با لیفتینگ :

جلوی پیری و کهولت سن را با هیچ روشی نمی‌توان گرفت، برای همین افرادی که لیفتینگ جراحی صورت انجام داده‌اند بعد از مدتی دوباره دچار افتادگی پوست می‌شوند و چون یک‌بار پوست صورت آن‌ها کشیده شده است، نمی‌توانند برای بار دوم از این روش استفاده کنند، در حالی‌ که در مزوتراپی چنین محدودیتی وجود ندارد. در ضمن در لیفتینگ جای بخیه‌ها به زیبایی فرد لطمه می‌زند.

مقایسه با لیزر:

لیزر پوست در اصل تلنگری به سلول‌ها است تا آن‌ها را وادار به کلاژن‌سازی کند. در استفاده از این روش علاوه بر پرداخت هزینه خود عمل باید طی این دوره از درمان‌های پایه‌ای اضافی مانند استفاده از انواع کرم‌ها هم کمک گرفت.

مقایسه با استفاده از ژل‌ها:

اگر افراد از ژل‌های طبیعی‌تر مانند کلاژن‌ و اسید هیالورونیک به جای ژل پلی‌آکریل آمید یا اینترفال استفاده کنند از نظر هزینه تقریباً با مزوتراپی برابر است. اما در این نوع درمان‌ها فقط نقاط خاصی مانند خط لبخند (خط نازولبیال) پر شده است، در حالی ‌که در مزوتراپی کل صورت (پیشانی، دور چشم، خط لبخند، کنار چانه و غیره) پوشش داده می‌شود و به دلیل این همگونی نتیجه بهتری از تزریق به دست می‌آید. در ضمن در مزوتراپی خود بدن برای رفع چروک‌ها فعال می‌شود امادرژل‌ها با یک جلسه تزریق جای چروک با ژل پر می‌شود.
مزوتراپیست‌ها می‌گویند معمولاً در جوان‌سازی ‌پوست اولین نشانه یعنی نرم و روشن شدن پوست بعد از اولین تزریق مشاهده می‌شود.
مشاهده تغییرات از جلسه سوم صورت خواهد گرفت


دعوت به بازدید از این وب سایت

http://khersejangali.persianblog.ir/

/ 0 نظر / 50 بازدید